Mahkeme Apple'ı haksız buldu

Son zamanlarda mahkeme mahkeme gezen Apple, yeni bir davanın eşiğinden böyle geri çevrildi...

  • Berk Toparlak
Mahkeme Apple'ı haksız buldu

Son zamanlarda neredeyse mahkeme salonlarında sabahlayan Apple temsilcileri tam yeni bir davaya hazırlanıyordu ki mahkeme tarafından geri çevrildi. Google'ın satın aldığı Motorola Mobility'yle halihazırda davalık olan Apple, teknoloji devinin kendisinden talep ettiği ücreti adil bulmayarak itiraz etti.

Ancak Motorola'ya yeni bir dava açmaya hazırlanan Apple, hakim Barbara Crabb tarafından mahkemenin kararını takip etmediği gerekçesiyle haksız bulundu ve böylelikle dava henüz açılmadan kapanmış oldu.

Motorola, cihazlarında kendi teknolojisini kullandığı gerekçesiyle Apple'ın sattığı her bir ürün için yüzde 2,25 kar payı istemiş, Apple ise Motorola'ya 1 dolar bile ödemeyeceğini belirterek mahkemeye itiraz etmişti.

Yaşanan gelişmelerden sonra Motorola Mobility sözcüsü, hakim Crabb'in kararından son derece memnun olduklarını belirterek Apple ile makul bir oran üzerinde anlaşıncaya kadar görüşmelere devam edeceklerini belirtti.

İki şirket aralarında anlaşır mı yoksa yeni bir davanın eşiğine mi gelinir bilinmez ancak malum patent savaşları uzun bir süre daha başımızı ağrıtacağa benziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

motorola ne ya? hani artık şu tarih öncesinden kalma ahı gitmiş vahı kalmış pazarlama firması mı?....

@08 Kas 2012 23:52 hangi tarihten kaldığı önemli değil apple ın paşa paşa ödemesi gerekecek.ödemek istemiyorsa hırsızlığı bırakacak ve tarih öncesine ait şirketin patentlerini kullanmayacak.

@08 Kas 2012 23:52 hadi ordan apple yokken ve sen daha telefonu bilmez ken motorola vardi

EŞŞEĞİN AKLINA KARPUZ GETİRMEK DİYE BUNA DENİR. eskiden firmalar birbirlerine dava açacağı zaman bin düşünür bir hareket ederlerdi. ve çoğu zaman çok kesin bir ihlal olmadığı sürece bu tür davalar açmaya karşı çekingen davranırlardı bu furyayı APPLE başlattı. herkezi kendisi cesaretlendirdi ama rüzgar tersine döndü. şimdi herkez apple nin sahibi olduğu yaş pastadan bir dilimde kendisi için istiyor. apple vara yoğa, kendisi için çıkar sağlamayacak patentlere bile sahip çıkarak, diğer markaları resmen köşeye sıkıştırma yolunu seçti. NE DEMİŞLER RÜZGAR EKEN FIRTINAYI BİÇER. fırtına bittiğinde apple nin önünde sadece boş bir pasta tabağı ve hesap kalacak

Buyur burdan yak.Apple artık elektronik cihaz üretmeyi bıraksın ona buna dava açarak kazanmaya çalışıyor nasılsa.Steve Jobs olmayınca elma herbiden komik bir pozisyona düştü.Yalnız elma unutmasınlar bugün onun bunun cebine elini atarsan yarın altındaki donunu bile alırlar öylece bakakalırsın.

Odiyeceksin Sevgili Tekelci Apple Saga Sola Camur Atayip Yenilik Namina Hic birsey Uretmez fanlarina 3.Kere Ayni Telefonu Itelersin.Simdi Canin Yanma Safasina Gelince Feryat Edersin.Seve Seve Anlayin iste Motorolaya Bu Miktari Odeyeceksin.

MOTOROLA ABİMİZE LAF YOK. APPLE SONRADAN GELME..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play