Mahkemeden dosya paylaşımına ince ayar

Alman mahkemesinin son kararı, RapidShare'in geleceğiyle ilgili iyi sinyaller vermedi...

  • Cem Şancı
Alman mahkemesinden RapidSahre için ince ayar

Dosya paylaşım devi RapidShare'ın geleceği, mahkemelerden çıkacak kararı bekliyordu. Sonunda karar açıklandı.

Almanya'nın en yüksek adli makamı Supreme Court, Alman yüksek mahkemesinin RapidShare hakkında verdiği kararı onadı.

Onanan karara göre, RapidShare, kullanıcıların sisteme yüklediği dosyalardan mesul tutulamaz ancak bu dosyaların telif hakları korunan materyaller olup olmadığını tespit etmek ve internette paylaşımını kontrol ederek, yasadışı paylaşımları engellemekle yükümlü.

Mahkeme ayrıca, sitenin anonim kullanıcılar tarafından da kullanabildiğini ancak, dosyaların türü ve telif hakkı korunması konusunda gerektiğinde anonim kullanımın kısıtlanması isteniyor. Bu nedenle, kullanıcıların kimliklerini ispatlayacak bir kayıt işleminden geçmesi istenebilir.

Ancak mahkemenin kararı çok kolay uygulanabilir görünmüyor çünkü RapidShare'in dünyadaki her dosyanın telif hakkı durumunu bilmesi ve kontrol etmesi mümkün değil. Hollywood filmleri, video oyunları ve popüler şarkıların kontrolü bir derece mümkün olabilir ama sayısız fotoğraf, PDF ve benzeri döküman da sisteme hergün yükleniyor. Bunların hangisinin telif hakkı korunan materyaller olduğunu anlamak ise imkansız.

Alman mahkemesinin kararının diğer mahkemeler tarafından da örnek alınması bekleniyor. Dolayısıyla, RapidShare gibi dosya paylaşım servislerinin geleceği çok parlak görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Depositfiles 4shared yandex Disk varken insanlar neden rapidshare letibit Uploaded to yu tercih eder anlamıyorum

@23 Ağu 2013 21:22 Para kazanmak için :)

@24 Ağu 2013 00:42 onlar battıkları için para vererek ayakta durmaya çalışıyorlar ama burda batan şirket değil para kazanamaya çalışan sivrizekalılar kazanacaktır.

rapidshare için kötü haber olabilir, sonuçta oradan insanlar para kazanıyor. lakin artık kimse umursamaz. artık torrent moda. belki 5 sene sonrada torentler kapanırken kimse umursamayacak.

telif hakkı vandalları hala teknolojiyle savaşıyor çok acıklı bir çırpınış

Hangi dosyanın legal - illegal olduğunu anlamak çok da zor değil. Basit bir filtreleme sistemiyle herşey mümkün. Siz yeter ki isteyin.

@23 Ağu 2013 23:43 O iş o kadar kolay değil "backup" adıyla üstelik şifrelenip paylaşılan dosyları nasıl tarayacaksın?

Mahkeme kendi ayagina kursunlamis, bu karar tamamen Rapidshare isine yarayacak. Verilen karar o kadar genis kapsamli ki sonuclari telif hakki savunucularini bile etkiler :) Yani aslinda iyi bir haber tabi RapidShare'in iyi avukatlari varsa.

Rapidshare benim gibi milyonlarca kişinin torrent olayına geçişinde yani 5 6 yıl önce zaten bitti.

Kapansın Rapid Mapid bitti artık.

Kusura bakmasın iyi olmuş. Bir ara hız limiti vardı 50 kb/S. Daha sonra kalktı dosyalar indirilirken yarıda hata verdi falan. 0.1 MB Lik dosyaya bile bazen 30 İndirme Limiti koyuyolardı. U Torrent varken zaten Rapidshare de neymiş?

Skydrive daha iyi

Rapidshare'i sevmem ancak bu tur kararlar hukumetlerin hergecen gun interneti iyiden iyiye kontrol altina aldiklarinin ayak sesleri. Internetin ozgur ortami tamamen tehdit altinda.

@24 Ağu 2013 11:48 internetin özgür alanı değil kardeşim. telif haklarını koruma altına almaya çalışıyorlar. sen başkasının özgürlük alanına girip onu ayaklar altına alıyorsan bu özgürlük değildir !!!

Kapansın beter olsun ! Max_Real Qnx

Sorun olmaz. Rus siteleri yeter. amerikalilarin telif haklar ini pekte umursamazlar.

Rapidshare zaten coktan bitmisti..mega.co var artık hem bulut hem paylasım..ustelik 50 gb ucretsiz..

:) duruyormuydu yaw :D torrentciyiz biz 2007 den beri

Sen de yorum yaz