Malezya'da torrent siteleri kapatıldı

Torrent dünyasına gelen yasakların ardı arkası kesilmiyor. Torrent'in sonu yakın mı?

Torrent'e yeni şok!
Malezya da Torrent'le savaşan ülkeler arasına katıldı.

Malezya hükümeti, geçtiğimiz günlerde ülkedeki BitTorrent sunucularının bir an önce kapatılmasını istedi.

Alınan bu ani karardan sonra sitelerin pek çoğu hizmetini durdurmak zorunda kaldı. Bu sabah TorrentFreak ile temasa geçen bir yönetici bu konuda şunları kaydetti: "Malezya hükümeti, tüm torrent web sitelerinin bugün itibariyle kapatılması yönünde bir karar aldı ve bu ben ve benim gibi sunucu sahibi pek çok kişi için gerçekten şok bir gelişme."

Bu haberler, ilgili kişi ve yöneticilere e-mail aracılığıyla bildirildi. Söz konusu e-mail, yöneticilere Copyright Act 1987 kanununu hatırlatarak, sunucularının Ministry of Domestic Trade (Ulusal Ticaret Bakanlığı) tarafından askıya alındığı konusunda bilgilendirdi. Bu talebin hükümet kanadından gelmesinin ardından, yöneticiler, sunucularını kapatmaktan başka bir çare olmadığını anladı. Bu karardan etkilenen sitelerin başında Extremebits, Rapthe ve Superfundo geliyor.

Kaynaklara göre, torrent sitelerinin çevrimdışı olmasının yanında, korsan materyali içeriğinde barındırıdan diğer siteler de hükümetin bu kararı uyarınca askıya alındı. Özellikle Torrent sitelerine yapılan baskılar, yakın gelecekte bu tip site ve sunucuların çok daha zor günler geçireceğinin de kanıtı.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ora malezya bura türkiye orada ne yapıldıysda tüm dünyada yapılacak die bişey yok

eMule forever...

Tebrikler Malezya hükümetine.Hiç kimse bana torrent platformu yasal dosya paylaşımı için de kullanılır demesin.Hepsi korsan yatağı.

Bence, bizde de böyle sitelere erişim son sürat engellenmeli ve ek olarak bu metaryallerin piyasadaki fiyatları düşürülmelidir.

torrent sitelerinin hepsi kapatılırsa ki kapıtalamaz o zaman rapid var emule var ordan devam ederiz sömürmeye :))

haha merak etmeyin arkadaşlar yakında yeni bir platform geliyor çinliler şu anda denemelerini binlerce kişiile yapıyorlarmış bakalım hepberaber görücez nekadar işe yarıycak

malezyanın yaptığına şaşmıyorum.umarım burayada vurmaz bu olay.torrent en iyisidir.limewire ve e-mule yetersiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir