Malware'de En Güncel 10 Tehdit'i İnceliyoruz

ESET tarafından oluşturulan raporun çarpıcı sonuçları var. Kullanıcıların çoğu hala bilinçsiz!

  • Selim Öztürk

Malware, diğer adıyla Kötücül yazılım, sahibinin rızası olmadan bir bilgisayar sistemine sızmak ya da zarar vermek amacıyla tasarlanmış yazılımdır ve pek çok kullanıcı tarafından maalesef bilinmez ve bu nedenle ciddiye alınmaz.

Yukarıdaki grafiğe dönecek olursak, kolayca anlaşılacağı üzere INF/Autorun, yine %10'luk rakamıyla diğer tüm malware'lerin önüne geçmiş.

Bu yazının devamında 'en güncel 10 tehdit' sayılabilecek malware'leri inceliyoruz.

En Güncel 10 Tehdit (1)

1. INF/Autorun

Önceki Sıralama: 1
Belirlenen Oran: 9.43%

Şubat ayı bounca, tüm tehditlerin %9.43'ü INF/Autorun'dan geldi. Bu denetim, ESET tarafından çeşitli malware'leri tanımlamak için geliştirilen güvenlik ürünleri tarafından yapılıyor. Bu malware, autorun.inf dosyasını kullanarak, bilgisayara sızmaya çalışıyor. Bu dosya, programların bir aygıt takıldığında otomatikmen çalıştırılmasını sağlıyor.

2. Win32/Adware.SearchAid

Önceki Sıralama: -
Belirlenen Oran: 8.05%

Daha önce listede yer almayan bu malware, bir reklam uygulaması aslında. Karakteristik olarak, bu tip bir program pop-up reklamlarıyla kullanılır ve diğer uygulamaların lisanslı gereksinimlerinin bir parçası olarak sisteme yüklenir.

3. Win32/Toolbar.MyWebSearch

Önceki Sıralama: 74
Belirlenen Oran: 3.11%

Bu, potansiyel olarak istenmeyen bir uygulama. Bu malware, MyWebSearch.com adresine yönlendiren bir arama fonksiyonunu içeren bir araç çubuğu.

En Güncel 10 Tehdit (2)

4. Win32/Adware.Virtumonde

Önceki Sıralama: 3
Belirlenen Oran: 2.09%

Bu da reklamları kullanıcıların bilgisayarlarına gönderen potansiyel olarak istenmeyen uygulamalardan bir tanesi.

5. Win32/Adware.Virtumonde.FP

Önceki Sıralama: 5
Belirlenen Oran: 1.69%

Bu da istenmeyen uygulamardan. Aktif olduğunda, PC'ye reklamlar gönderiyor.

6. Win32/Pacex.Gen

Önceki Sıralama: 2
Belirlenen Oran: 1.65%

Bu tip bir malware, daha çok şifre çalmaya yönelik geliştirilmiş Trojanlar sistemde aktifken görülebiliyor.

En Güncel 10 Tehdit (3)

7. Win32/Agent

Önceki Sıralama: 17
Belirlenen Oran: 1.53%

Kullanıcı bilgisini çalmaya muktedir olan malware sınıfının üyelerini tanımlar. Bunu yaparken, once kendini geçici lokasyonlara kopyalar ve daha sonar kayıt defterine anahtarlar ekler. Böylelikle, system her yeniden başlatıldığında bu kötü niyetli işlem sisteme yüklenecek ve çalışacak.

8. Win32/Obfuscated.A1

Önceki Sıralama: 4
Belirlenen Oran: 1.33%

Bu da, polimorfizm ve paketleme gibi teknikleri kullanan kötü niyetli yazılımları buluyor.

9. Win32/IRCBot.AAH

Önceki Sıralama: 26
Belirlenen Oran: 1.17%

IRCBot.AAH ise hacker'lar tarafından bilgisayarları kontrol etmek için kullanılır. Bu malware, IRC protokolünü kullanan hacker'la iletişime geçer. Kendi kopyasını yaratır ve kayıt anahtarına da bulaştığı için bilgisayar her yeniden başladığında aktif hale gelir.

10. Win32/PSW.OnLineGames.NLI

Önceki Sıralama: 14
Belirlenen Oran: 1.15%

Genellikle online oyunları oynarken bilgi toplayan keylogging ve rootkit yapabilen bir Trojan.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

Bu konuda en güzel korumayı kis 7 yapmış ve kayıt defteri koruyucu özellik getirmiş. Her ne kadar vistada olduğu gibi eminmisiniz son kararınızmı diye sormasada regeditte yapılacak en küçük değişiklikte bile mutlaka yazılımın kaynağı gözterilerek sizin onayınız istenmektedir.NOD32 de bu özellik varmı bilmiyorum ama var ise aktifleştirmeyi unutmayın.

Nod32 den vazgeçemiyorum bende, KAV denedim ama kastı pcyi.

bu nod32 önce bulduğu virüsleri bir silsin hele

eset önce kendini tehtid eden nod32 fix'i kaldırsın :D

Bende nod32 yi beğenmiyorum o kadar iyi değil Panda 2008 güzel ama favori Ksp 7:D

en iyisi eset smart security 3.0.621
kasperi de denedim pandayı da
güvenlik ayarını en yükseğe çıkarınca kasper ve panda bilgisayarın anasını ağlatıyor.AMA ESET KASMIYOR
bu yüzden en iyisi eset
eset smart security 3.0.621 kendi fixini siliyor
fixe tıkladığımda win32hack.av.application diyor ve siliyor.
kendi fixini halletsin diyenlere kapak olsun...

Son yapılan testlere göre Avira Premium en iyisi.Nod32 3.0 versiyonuyla gümledi.Ayrıca nod32 kendi fix'ini silemiyor çünkü sürekli yeni bir fix çıkıyor.Bu yüzden millete kapak takmak isteyen arkadaş önce bir araştırsın sonra yazsın.

ben onu bilmem bedava olan herşey muhakkak zararlıdır.illada kullanacam diyen sonucuna katlanır.varmı paran alıp cd sini yükledinmi heee ne kasar ne kastırır.

bu bir esetin komikliktir bence :) Sonuna kadar kaspersky kullanıyorum! PC'mde ne virüs gördüm nede bir truva atı...

kasper sky 1 numara ben 7 versiyonunu kullanıyorum, çok da memnunum. hiç bir sorun olmadı. tavsiyem siz de onu kullanın.

Virus programına hiçbir zaman para vermedim ve panda dışında hepsini de denedim.AVG gayet mantıklı bir antivirus.Bilgisayarımı hiç kasmadığı için ayriyetten kullandığım dynamic security agen adında bir programım ve filseclab firewall um var.Ayrıca ad-aware ve a2 squared free editionlarım var sureklı taratıyorum bunlar online security sağlamıyorlar.Hiçbirşekilde bir program veya virus bilgisayarıma giremedi.

Kaspersky.. diğer antivirüslerin çoğunu kullandım.. ama hem kasıyorlar hem de her şeyi bulmuyorlar.. kaspersky, daha once bir antivirüs kuruluysa ve iyice kaldırımamışsa kasabilir.. ama o da kaldırılamayan antivirüsün hatası bence.. yıllardır kaspersky kullanıyorum. kendi bilgisayarımda hiç yabancı ot gormedim. bir ara spyware doctoru denedim. bir sürü şey buluyor.. ama onların zararını görmedim.. ve bir lisanslı bir lisanssız görünüyor.. kızdım kaldırdım..
only kaspersky... enjoy it.

vaallla ben kullandım silip karantinaya atıyo ben anlamadım kaspersky kullanııyom bence sizde öyle yapın

Bilgisayarınızda dos penceresinden netstat -n yazın kontrol edin .
eğer 38 ile başlayan bir IP varsa whois kayıtlarına bakın .
Performance Systems International'a ait olduğunu göreceksiniz
bu şahıslar herkesin bilgisini çalıyormuş , ne için kullanıldığı belli değil .
Bu spyware windows xp'de daha çok etkili . benim eski pcye bulaşmıştı
5 snde bir data yolluyordu .

norton internet security 2008 den başkasını tanımam

BENDEDE TROJAN VİRÜSÜ VAR ESET SMART SECURİTY'İ KULLANIYORUM VİRÜSÜ SİL DEDİGİM HALDE HER DEFASINDA VİRÜS COGALIYO ŞU ANDA 3877 TANE VİRÜS GÖRÜNÜYOR.

@01 Temmuz 2008 11:58 kardes solucan virisu var o zaman taradikca pc de virusler cogaliyosa hemen kaspersky yukle bence

ya yokmu mantıklı bir çözümü bırakın bir birinize laf yetiştirmeyi denemediğim antivirüs kalmadı formatlatacaksınız sonunda allah allah

kaspersky derim baskada bişe demem nod32 güzel antivirüs sistemide kasmıyor ama kimi virüsler için bişe yapamıyor en iyisi ve en güveniliri Kaspersky

HEPİNİZ KULAKTAN DOLMA KONUŞUYORSUNUZ YOK KASPERSK YOK NOD32 NERDE HAVA CİVA ANTİVİRÜS ONLARI YAZMIŞSINIZ BUGÜN BÜYÜK DEVLET GİZLİ SERVİSLERİ BİLE Mks vir 2k7 İSİMLİ ANTİVİRÜSÜ ETKİSİZ HALE GETİRİP PC YE SIZAMIYORLAR SİZ MİLATTAN ÖNCE KALMIŞSINIZ KUSURA BAKMAYIN :) O BAHSETTİĞİNİZ PROGRAMLARI FORUM SİTELERİNDE ÜYE KAZANMAK İÇİN BİLE DAHITIYORLAR HEY GİDİ GENÇLİK HEYYYY :)))))

trojanlı malware li ortamlarda dolaşmazsanız yok bunu kullan yok şunu kullanma demezsiniz. En yeni şeyleri sizin gibiler keşfediyor ve bulaştırıyor. Gitme evinden uzaklara canın yanar başkasının da canını yakarsın elinde olmadan kimbilir merak işte....

LAN WALLA BNDE KASPERSKY VAR VE SU ANDA MALWARE VAR VE NE YAPCAIMI BILMIOM SIL DIORUM HER SEFERINDE YINE BULUO NAPCAM BI ONERI LUTFEN

Peki malware şifre çalarmı ? yani bir spy ın özelliklerine sahip mi ?

arkadaşım en iyi virüsten kurtulma yolu format atmak ama sen illede silmek istiyorsan sana şu öneride bulunurum, birçok virüs programını demo olarak indir awast, eset, avira, panda vb.. bunların her birini önce birini kur güncelle tarat tarama bittikten sonra dbu virüs programını sil ve diger virüs programını kur yine tarat sakın hepsini aynı anda kurma bilgisayarın kilitlenir..

ya her programın kendine göre güzelliği var. birinin silemediğini diğeri siliyor. kasper çok iyi ama domino.exe diye bir şeyi bulupda silemiyor. diğerleri de benzer sadece kasper yeni çıkan virüslere çabuk çözümler buluyor.

eset virus bulamıyo ki silsin :D

ben ce eseti kullanın en iyisi eset pc yi kasmıo virüs leri buluyo bide mawareyi en iyi the cleaner 2010 türkçe yle silersin bi indir tarat bak görürsüün ama yinede esetten ben vaz geçmem

arkadaşlar benim daha önce başıma geldi nod 32 deneyin derinlemesine analiz deyin orda tüm haxk ları buluyo bulduğu vürüsü sil diyosunuz ama silmeden önce karantinaya kopyala var oraya kopyalayın ve virüsü silin anlamadıysanız e postam ekleyin yardım edeyim lara_ece_1@hotmail.com

bazı virüsler format attıktan sonrada bilgisayarda kalabiliyo
nasıl oluyo anlamıyorum ama
gözümle görmesem format atınca virüs mü kalır diycem

Avg Ve Eset i Oneriyorum Avg TAvsiyemdir ..

Awast sildigi Virusleri Nod 32 Görmuyor Nod 32 nin sildigi virusleri awast gormuyor ..

Pc nize 2 Ayda bir weya daha az zaman da format atıp duruyorsanız HEc Virus programı yuklemeyin daha iyi

Tercihlerim
Malwarebytes Anti-Malware
McAfee AVERT Stinger
a-squared Free

Haftada bir taratma yapın yeterli Virus programlarının yerini tutacaktır emin olun ..

size tavsiyem G data internet security + Prisma Firewal tavsiye ederim %99 koruma sağlıyor

avast tüm malwareleri buluyo

Ubuntu kullanınbaşınız ağrımasın

http://www.mediafire.com/download/iinkcj4oscudwa7/Super_Trainer.rar https://www.virustotal.com/tr/url/ff1088c3cdd40847133b6a51c3ed2bfd1dff8683531be65371c2fd50c3af8695/analysis/1373264620/ bu programı indirmelimiyim altaki link site taraması

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play