Mandrake 10: 2.6 çekirdeğine sahip ilk dağıtım

Mandrakelinux 10.0 Community, yeni 2.6 çekirdeğini tamamen kullanan ilk dağıtım oldu. Mandrakesoft’un yeni yol haritasına göre Community dağıtımı, “yeni ve iyi” özelliklere mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaşmak isteyen Linux severler için düşünülmüş.

Yeni çekirdeğin en önemli özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Kernel 2.6.3, Samba 3.0.2, MySQL 4.0.18, PostqreSQL 7.4.1, glibc 2.3.3, gcc 3.3.2, Apache 2.0.48, iyileştirilmiş donanım desteği, Mandrakeonline güncelleme hizmeti, Mandrakegalaxy 2 Desktop Theme, yeni Mandrake kontrol merkezi, KDE 3.2 ve Gonme 2.4.2.

Mandrakelinux 10 Community, Mandrakeclub üyelerinin download edebilmeleri için yayınlandı bile. Ayrıca DVD paketi de Mandrakestore’dan yaklaşık olarak 55 Euro karşılığında satın alınabilir. Serbest download için de bir süre daha beklenmesi gerekiyor.

Resmi Mandrakelinux Mayıs’ta
“Official” eklentisine sahip klasik Mandrake sürümü ise ilk olarak Mayıs ayında 2.6 çekirdeği ile yayınlanacak. Son kullanıcı ve küçük firmaları hedef alan bu ürün ile teknik kurulum desteği, kullanım kitapçıkları ve yeni Mandrakesoft hizmetleri ile araçları veriliyor.

Şu Official paketleri satılacak:
• Discovery – Yeni Linux kullanıcıları için
• Powerpack – Tecrübeli Linux kullanıcıları için
• Powerpack+ - küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için

Mandrakesoft, Official paketinin yayınlanmasının ardından işletmeler için hazırlanan yeni bir Desktop sürümü ve ayrıca Mandrakelinux Corporate Server’ın yeni bir versiyonunun hazırlanacağını da bildirdi.

İndirmek için tıklayın
Etiketler:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play