Mango, WP7 kullanıcıları için geliyor

Microsoft'un son mobil bombası WP7 Mango'daki bu yeniliklerden daha önce hiç söz edilmemişti!

  • Ertuğrul Süngü
Bambaşka bir günceleme, WP7 için yolda
Mango, sonbaharda hazır olacak

Android pazarındaki rekabete geç ama çok sağlam bir şekilde dahil olan Windows Phone 7 için beklenen güncelleme yakın zamanda hazır olacak.

WP7 sistemlere direk olarak indirilebilecek olan yeni güncelleme, hali hazırda olan sistemi 7,5 sürümüne yükseltecek. Mango hakkındaki ilk resmi bilgiler, iki ay kadar önce ortaya atılmıştı. Microsoft'un yaptığı açıklamadaysa; yeni güncellemeyle birlikte 500'den fazla yeni özelliğin WP7 işletim sistemine dahil edileceği belirtilmişti.

Yeniliklerin başındaysa; Twiitter ve LinkedIn gibi sistemlerle daha yakın ilişkiler kurulacağı gibi, aynı zamanda "picture history", grup mesaj sistemi, geliştirilmiş 3D teknolojisi ve PC versiyonunun bir kopyası olan Internet Explorer 9 bulunacak. Mango güncellemesiyle birlikte WP7 telefonlara gelecek diğer güncellemelerse şöyle;

- Kullanıcı başka bir aplikasyon kullandığında ya da telefon uyku moduna alındığında, web browser üzerinden yapılan video ve müzik streaming işlemleri yarım kalmayacak.

Xbox özellikleri, Facebook'a özel yenilikler

- Diğer Xbox Live kullanıcıları ile sesli chat yapılabileceği gibi, Xbox Live parti'lerine katılabilinecek ya da host görevi görülebilecek. Hala kesinlik kazanmamasına rağmen, WP7 kullanıcıları, Xbox 360 kullanıcılarıyla gerçek zamanlı olarak oyun oynayabilecek.

- Facebook üzerinde çok daha fazla işlem yapılabilecek. Mesala; kullanıcıların telefon üzerinden her seferinde bir kez daha yapmak zorunda kaldıkları kimlik doğrulama ya da kullanıcı ismi hatırlanmaması gibi sorunlar ortadan kalkacak.

Bir diğer deyişle; Mango güncellemesi WP7 ve hatta genel olarak Android işletim sistemi pazarı için bambaşka bir güncelleme olacak. Bizi tek endişelendirense; şimdilik iki ay sonra çıkacağı söylenen Mango'nun, bu tarihe yetişip yetişemeyeceği.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bende win mobile 6.5 var keşke 7'ye güncellenebilse (HTC HD2)

Elde patlayan bomba ne güldüm yaa :D :D :D :D

wp7 çok iyi geliyor

flash player olacak mı

Windows pcdeki başarısıyla tüm dünyada biliniyor ki bunu söylemeye gerek yok. Windows bu başarısını da mobil teknolojilere entegre etmede oldukça başarılı bir kuruluş dolayısıyla elbette bir gün kendine gelecek ve piyasada bir iOS bir android gibi pay alacaktır bunun ne kadar süreceği tahmin edilebilir ki mango bu sürecin yapitasi olarak kabul edilebilir.

Bir de adam gibi isim bulsalar...Bu yazılımdan ancak WP7 ayva olur ilerisi olmaz ki o ayvanın da bozuk olduğu apaçık ortada...

Eğer tutulursa,androidin ios'u geçtiği gibi android'i geçebilir

1 Resim, vidyo, muzik atmak icin zune baglama zorunlulugu
2 sdkart takildiginda iphone özentisi icinde olma.
3 Program yüklemede Android gibi secenek sansi
4 Degisik ara yüzlere izin verilmesi
5 özellikle vidyo konusunda Microsoftun lisanslarini integre etmesi ve adam gibi oynatabilen vidyo playerler.
6 WLM ve Skype ile kamerali sohbet imkani
7 Acik kaynak kodlu programlar icin marketde daha degisik bir yaklasim imkani (100 lerce kaliteli programin bu platforma tasinmasini saglar)
8 Cok cekirdekli teller ve Hdmi destegi

Bunlari yapsin Microsoft Win7 zaten ucar giderdi windows mobilin serbestligini win7nin kullanimi ile birtlestirmeyi beceremediler simdi 500 degil 1500 tane degisiklik olsa bu sorunlar ayni devam edicegi icin en fazla 0.5 gibi komik bir rakam satisi tetikler ama fazlasi olmaz.
Microsot hem pc hemde cep piyasasindkai dogru ve hatali kararlarini degerlendirmek zorunda buna nokia mapp olayinida offline olarak derhal sistemine eklemeside sart.

bazı android telefonlar flaş içerik desteklemiyor wp7 li tüm telefonlar flaş destekler umarım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost