Mark Zuckerberg bu kez ne istiyor?

Facebook'un patronu Zuckerberg'in Facebook hakkındaki bu önerisi yine çok tartışılacak...

  • Ertuğrul Süngü
Mark Zuckerber bu kez ne istiyor?
13 yaş altı çocuklar yeni hedef

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, ara verdiği eğitim konusuna yeniden bir dönüş yapmışa benziyor. Uzun zamandır konu hakkında konuşmayan CEO, verdiği bir röportajda; "Eğitim sisteminin geliştirilmesi ve açık internet kullanımı, en sevdiğim iki başlıktır." diyerek konu hakkında yeni atılımlar olması gerektiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz yıl New Jersey eyaletinin Newark ve Kaliforniya'nın Burlingame bölgelerindeki iki okula toplamda 100 milyon dolarlık yatırımla, eğitim konusundaki ciddiyetini ortaya koymuştu. Yaptığı konuşmasında tam yedi yıldır tıp okuyan kız arkadaşından ve kendi eğitimin sürecinden bahseden Zuckerberg, genç yaştaki kullanıcıların neden Facebook kullanabilmeleri gerektiğine değildi.

Hedef 13 yaş ve altındakiler...

Özellikle 13 yaş altındaki kesimi hedef alan CEO, konuşmasında şu sözlere yer verdi; "Eğitim, kesinlikle ekonominin gelişmesi ve güçlenmesi için çok önemli. Gelecekteyse, gelişen teknolojiyle birlikte birçok öğrenci derslerini online olarak yapacak." Online olarak test çözen bir çocuğun, diğerini de yüreklendireceğini ve bu durumun ders çalışma isteklerinde büyük bir artışa sebep olacağına değinen Zuckerberg, "COPPA" olarak bilinen ve içerisinde Facebook'un da bulunduğu birçok siteye 13 yaş altı çocukların girmesini engelleyen filtre içinse; "Bu durum, uğrunda savaşılması gereken bir engel. Benim felsefeme göre eğitim, çok erken yaşlarda başlamalı." dedi.

Engeller yüzünden genç çocuklar için ne tarzda bir uygulama yapacaklarını bile gösteremediklerinden yakınan Zuckerberg, eğitim konusundaki atılımlarını o ya da bu şekilde dinletmeye çalışacağının da üstüne bastı.

Zuckerberg, daha sonra yaptığı farklı bir konuşmada da bu sözlerini yeniledi ama şimdilik 13 yaş altındakileri siteye kazandırmanın öncelikleri olmadığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Facebookda daha fazla kişi daha çok zaman harcasın da kim olursa olsun. Eğitim gönüllüsüymüş yesinler...

asıl amacı bu olmasa da yakın bir zamanda CIA gibi kuruluşlara daima güncel bir veritabanı oluşturacağına kesin gözüyle bakıyorum.

tipini sevmem ama dedikleri mantıklı

Fareli köyün kavalcısı olmak niyetinde ama şimdilik COPPA onu frenleyen etken.

Beyin avcılığı hedefleri bence , internet üzerinden e-okul tarzı sistemler ile insanların düşünce ve bilgi düzeylerini ölçecek bişey peşinde bu Facebook

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost