Mark Zuckerberg'den dev internet projesi!

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, tüm dünyayı etkileyecek büyük planını ortaya çıkardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Mark Zuckerberg'den dev internet projesi!

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, interneti tüm dünyaya ulaştırmayı amaçlayan yeni Internet.org girişimini resmi olarak duyurdu. Bu hedef için bir araya gelen şirketler arasında Facebook, Samsung, Qualcomm, Nokia ve Ericsson var.

İnternetin dünyanın üçte ikisine henüz ulaşmadığı bilinen bir gerçek. Ortaklıktan gelen açıklamaya göreyse Internet.org, 3 farklı alanda mücadele verecek. Bunlardan "satın alınabilirlik", ortaklığın kurucularının internet bağlantısını daha ucuza sağlamak üzere çalışmaları anlamına gelecek. Çalışmalar arasında daha uygun fiyatlı akıllı cepler üretmek, veri sıkıştırmasına ve diğer tekniklere odaklanarak daha az bant genişliği kullanmak ve fazlası var. Girişimi başka bir hedefi, hedef bölgeler için daha ucuz, daha çok internet erişimi sağlayacak iş modelleri geliştirmek.

Mozila'nın Firefox OS ile, Google'ın ise Project Loon ile ikinci dünya ülkelerine internet bağlantısı ulaştırmak üzere çalıştığı biliniyor. Ancak gerçek bir çözüm için daha çok şirketin bir araya gelerek buna benzer bir girişim ortaya çıkarmaları gerekiyordu.

Zuckerberg, yaptığı açıklamada insan haklarından sıkça bahsederken bu işe odaklandığını, çünkü "neslimizin en büyük zorluklarından bir tanesinin internet bu olduğunu" söyledi. Yine de Zuckerberg'in bu önemli amacına ulaşması için daha fazla şirketin desteğine ihtiyacı olacak.

Internet.org girişiminin yayınladığı videoyu buraya tıklayarak izleyebilirisiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Türkiye ye gelse de ttnet den kurtulsak

@21 Ağu 2013 14:02 katılmamak elde değil ...

Yeni moda herhalde google da aynısını yapmaya çalışıyor.

@21 Ağu 2013 14:19 Doğru Google da, balonlarla her yere ucuz ya da ücretsiz internet için testler yapıyordu. Bu konuda Facebook tan biraz daha hızlı gidiyor sanırım. tabi okadar mühendis çalıştırmanın da avantajı var tabiki.

Dünyanın 3'te 2'sine internet götürmek kolay değil fakat bu projeyi gerçekleştiren ortaklar gerçekten çok iyi kazançlar elde edecek diye düşünüyorum. Özellikle yine bu ortaklığın üretecek olduğu telefonlar ve işletim sistemleri ile gerçekten iyi gelir elde etme imkanları var bunu kaçırmazlar heralde.

dünyanın 3 te 2 sinin düşünecek daha büyük sorunları var. keşke bill gates gibi uğraşıp önce o sorunları kaldırmaya çalışsalar. millet telefon alcak parayı bulsa zaten dünya bu durumda olmazdı. bu şirketler hala onlardan para alma derdinde. bu yüzden bu proje bence tutmayacak

3te 1 birini bağımlı yaptınız zaten 3te 2 sine de yapın da dünyada sosyallik diye birşey kalmasın !!

"neslimizin en büyük zorluklarından bir tanesinin internet bu olduğunu" Bu ifadede bir anlatım bozukluğu mu var, anlamadım?

Dünyanın internete bağlanmasını ben çok istiyorum. Bizim gibi gruplar kişisel bilgilere daha rahat ulaşabilir.

Bir şey değişmeyecek kazanan yine şirketler olacak

İnanmayın bunlar hep Amerika'nın oyunları.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play