"Mark Zuckerberg'e..."

Zuckerberg'le birlikte Facebook'u kuran, daha sonra "zorla kovulan" adamdan şaşırtan sözler...

Hüseyin Cem Köylü

Bugüne kadar adını hiç duymamış olabilirsiniz ama yüz milyonlarca üyesi olan dev sosyal ağ Facebook'u Mark Zuckerberg ile birlikte Eduardo Saverin kurdu. 2004 yılında Harvard'da Saverin, Facebook'u yapması için Zuckerberg'e yardım etmişti ve ertesi sene sosyal ağ uçuşa geçtiğinde Zuckerberg tarafından kenarda bırakılmıştı.

Bugün Facebook'u Zuckerberg tek başına yönetiyor ama Saverin'in söylediklerine bakılırsa aralarında hiçbir problem yok. Brezilya'nın Veja yayın kuruluşuna yaptığı röportajı çeviren ve yayınlayan Forbes'a göre, Saverin şu sözleri kaydetti: "Mark için söyleyebilecek sadece iyi şeylerim var; aramızda hiçbir kırgınlık yok. Onun hayal gücü, vizyonu vardı. Facebook'u büyütmenin tek bir ana fikir etrafında mümkün olacağını her zaman biliyordu: İnsanların kendilerini takma isimlerle değil de tamamen gerçekte kim olduklarını tanıtmaları..."

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

"Kimseye laptop fırlatmam; Mark'a bile..."

Saverin, bu ayın başlarında Facebook profilinde de Zuckerberg'i destekleyen sözler yazmıştı: "... Özellikle Mark Zuckerberg'e, ne kadar zor olsa da, muazzam bir şekilde odağını koruyup dünyayı daha açık ve birbirine bağlı bir hale getirdiği için teşekkür etmek istiyorum."

Zorla kovulmasına ve şirketteki hisselerinin büyük bölümünü kaybetmesine rağmen, Saverin'in şirketteki hisselerini toplam değeri 3 milyar dolardan fazla. 2010 yılında gösterime giren "The Social Network" (Sosyal Ağ) filminde Facebook'un ilk günleri ve Zuckerberg'in Saverin ve Winklevoss ikizlerle olan sert ilişkisi işleniyor.

Film hakkında da konuşan Saverin, şunları söyledi: "Tabi bunlar gerçek değil; Hollywood fantezisi. Facebook, Harvard'ın yurtlarının birinin penceresinde yazılmadı. Ve ben, filmde gözüktüğü gibi, birilerine laptop fırlatmam. Hatta Mark'a bile..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Facebook hayatımıza girene kadar. Web masterlar kullanıcıların gerçek bilgilerini kimliklerini vermek istemiyecekleri düşüncesine odaklanmıştı. O yüzden Nick kavramı vardı, ve kullanıcılarda bu yönde hareket ediyordu o güne kadar kimse belkide sormamıştı, Takma isim yerine gerçek ismini kullanmak istermisin diye. Facebook bunu yaptı ve başarılı oldu. Şimdi ise iyice abarttı ve eğerki olurda o kadar zaman kalırsa misal şimdi 5 6 yaşında olan bir çocuk 20 30 yıl sonra. Hem kendi çocukluğunu hem sevgilisinin yada eşinin tüm hayatını en ince detayına kadar görebilecek. Eskimiş yıpranmış fotoğraflar yerine ilk günki kalitesi ile hangi gün neyi yazmış, kime ne demiş vs gibi. Şu anda bazı şirketlerin uyguladığı ve zamanı gelince tamamen standarta binecek çalışanın gerçek yüzünü de böylece görebilecekler.

Acaba 20-30 yıl sonra bile facebook olacak mı ? Öncelikle bunu tartışmak gerkeir

@03 Haz 2012 21:33 hayır olmayacak bence zaman değişiyor farklı fikirler etrafında dönmeye başlıyor hayat artık :)

Bence bırakın artan eğilim, gerçek kimliğinizle internette dolaşmayın.

Anlatmak istediğim takma adların arkasına saklanmak değil çünkü bilişim suçları zaten IP numarası ile bulunabiliyor, ama yalnızca kamu görevlisi yetkili insanlar tarafından bilinir, öyle olur olmaz herkes tarafından değil...

Benim anlatmak istediğim kimliğinizi ilgili ilgisiz herkese cömertçe sunmanız, bence çok tehlikeli bir durum.

Adam bildigin kovulmuş ama yine de arkadaşına sahip çıkıyor helal olsun bu arada sosyal ağ filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim

Facebook'u ayakta tutacak tek şey "Sign Up With Facebook Login" olacaktır ama yeni gelen nesillerin facebook'u kullanmayacakları aşikar.

Ben de olsam elimdeki üç kuruşluk hissenin değerini 3 milyar dolara çıkaran adam hakkında kötü konuşmam...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost