Mark Zuckerberg hisselerini bağışlıyor

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'den alkışı hak eden yeni bir karar daha geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Zuckerberg hisselerinin yüzde 99'unu bağışlayacak!

Artık bir baba olan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, eşiyle birlikte hisselerinin yüzde 99'unu toplum gelişimi ve sonraki neslin çocukları için bağışlayacağını duyurdu.

Zuckerberg ve eşinin elindeki Facebook hisselerinin yüzde 99'u, CEO'nun yaptığı açıklamaya göre yaklaşık 45 milyar dolara denk geliyor. Zuckerberg, bunun sorunlar üzerinde çalışanların sahip olduğu tüm kaynaklar içinde küçük bir miktar olduğunu, ancak ellerinden geleni yapmak istediklerini söylüyor.

Bağışlar, çiftin yönettiği Chan Zuckerberg Initiative altında toplanacak. Zuckerberg, hisselerinin denetimini sürdürecek. Firma, kar amacı olmayan kuruluşlara fon sağlamayı, özel yatırımlar yapmayı ve politika tartışmalarına katılmayı planlıyor. Yatırımlardan elde edilecek karlar ise firmanın görevini tamamlaması için diğer işlere fon sağlamakta kullanılacak.

Yeni girişimin kontrolü Zuckerberg'de olacağından CEO, hisseleri üzerindeki kontrolünü yitirmeyecek. Zuckerberg'in Facebook'un hisselerine sahip olma durumunda da herhangi bir değişiklik olmayacak.

Bu, Zuckerberg'in hayırsever çalışmalarından yalnızca bir tanesi. CEO, Bill Gates'le birlikte Breakthrough Energy Coalition'u (sıfır karbon enerji teknolojisine yatırım yapan bir birlik) başlatacaklarını henüz duyurmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yillardir adamin ne yahudiligi kaldi ne ozel hayati. Insanlari aclik sinirinin altinda asgari ucrete calistiran cok degerli musluman kardeslerimizin kac tanesi malvarliginin %99 u nu verir? simdi sorsan musluman yardimi gozonunde yapmaz derler. :D

@02 Aralık 2015 13:57 Methiyeler dizme, ismini cismini bilmediğin şu zat-ı muhtereme. Bugün ki Hürriyeti oku! Adam vergiden muaf kalmak için 45 milyarı bağış gösteriyor, anlayacağın vergi yüzsüzü! Unutma, vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Herkes vergiden bir şekliyle kaçarsa koskoca çark nasıl döner, kamu hizmeti nasıl götürülür? Zenginin borusunu öttürmeyin, en azından sosyal devlet için eğilim gösterin.

Yeni sömürü ve yatırım alanlarının adı vakıf yalanı ile örtülerek sanki insanlığa hizmetmiş gibi sunulması da iyi bir trend oldu! Hibe et 45 Milyar US-Doları Birleşmiş Milletlerin UNICEF veya HIV virüsü ile kavrulan Afrika çocukları için sınır tanımayan Hekimler kuruluşuna inanalım. Bir koy bin alacak yeni mali yatırımlar, insanların gözü boyanarak yutturuluyor. Zuckerberg baba olunca ne de hayırsever olmuş, gözlerim yaşardı.

@02 Aralık 2015 14:44 Çok haklısın Arkadaş Hürriyet haber bugün seni teyit etti. Haberi veriyorum ''ABD’deki vakıf düzenlemelerine göre vakıf sahipleri, vergi muafiiyeti için toplam bütçenin yılda yüzde 5’ini bağışlamak zorunda. Bu da Zuckerberg çiftinin 45 milyar dolara denk gelen vakıf bütçesi için vergi ödemeyeceği anlamına geliyor. Zuckerberg’ün mirasçıları da veraset ilamı açısından avantaj elde edecek.'' Uyanık Zuckerberg vergi kaçarmanın yolunu bulmuş! :))

Bugün Hürriyet'te gerçek ortaya çıktı; ''Zuckerberg gibi diğer teknoloji milyarderleri de kendi vakıflarını kurdu. Online müzik paylaşım platformu Napster’ın kurucusu Sean Parker’ın 600 milyon dolar, Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin’in 383 milyon dolar, Google’ın diğer kurucu ortağı Larry Page’in 177 milyon dolar değerinde vakıfları bulunuyor.(...)'' Vergiden muafiyetin, kaçırmanın yolunu iyi bulmuşlar. Naif insanlarda gerçekten servetini bağışladığını sanıyor, gülermisin ağlarmısın!

@03 Aralık 2015 08:36 Bunlar gibi ne dolaplar var daha...

@07 Aralık 2015 02:34 haklısın bunlar sadece yazılı ve görsel medyaya sızan mikro kırıntılar! Deve hamuduyla yutanlar hiç servetini bağışlar mı? Fabrikasını işletmesini ki özünde sermayedarların yağlı pis mabedidir, hiç içinde çalışan emekçilere hibe eder mi? Aklımızla alay ettiğini sanıyorlar!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play