Mark Zuckerberg'i engellemeniz mümkün değil!

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'i Facebook'ta engellemeye çalışırsanız ne olur? İşte bu olur!

  • Zeynel A. Öztürk
Mark Zuckerberg'i engellemeniz mümkün değil!

Mark Zuckerberg'i Facebook'ta engellemeyi hiç denediniz mi? Bunu yapmaya çalışan bir Reddit kullanıcısı, sosyal ağın patronunun engellenmesinin mümkün olmadığını ortaya çıkardı.

Reddit gönderisinde anlatılanlara bakarak biz de Zuckerberg'i engellemeyi denedik ve yukarıdaki hata mesajında gördüğünüz gibi başarısız olduk. Peki Zuckerberg neden engellenemiyor? Facebook'tan bir yetkiliye göre bunun nedeni, çok fazla kişinin Zuckerberg'i engellemeye çalışmış olması: "Bazı çok nadir durumlarda çok sayıda kişinin aynı kişiyi engellemesine neden olan viral kampanyalar gelişebiliyor. Bu sistemin amacı, bu kampanyaların hedef aldığı kişileri korumaktır."

Zuckerberg'i engellemeye yönelik kampanyalar gerçek olduğundan, CEO'nun engellenemez duruma yükselmiş olması çok şaşırtıcı değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Adam popi olmaya çalışıyor :D

Bunu çoktan biliyorduk zaten

Adam sahibi isterse açar kapar face i :D

@07 Kasım 2015 12:04 Evet bunu yapma serbestisine sahiptir, dilerse konkordato da yapar, işletmesini büyütürde eyvallah fakat müessesini işletirken tüketici-kullanıcı haklarına ve hukuka uymak zorundadır. Facebook kullanıcı şartlarında, beni engelleyemezsiniz diye açıkça belirtmişse yapmak anasının ak sütü gibi helaldir değilse ne olur, en hafifinden patron küstahlığı!

Facebook'un konuya ilişkin açıklanması gülünç, kullanıcıların bilinci ile alay etmekten öteye geçmez! 2010 yılında blockzuck.com sitesi bu durumu bütün kullanıcılarına duyurarak protestoya çağırmıştı. Yani kampanya dedikleri öncesinde değil bu olaya karşı gelişti, dolayısıyla Facebook argümanları gerçeği yansıtmıyor. Zuckerberg'in neden engellenemediğiyse halen büyük bir soru işareti olarak devam ediyor.

Bu ev benim burada benim borum öter, demenin küstahça uygulanış şeklidir. ABD'nin sattığı savaş uçaklarına benziyor, gizli yazılımla sattığı ülkenin pilotları bir muharebede ABD uçaklarını istese de vuramıyor. Zuckerberg'de kendisine Immunite bir nevi dokunulmazlık yaratmış ki olası kamuoyu baskısı vb. protestolara karşı boyun eğmeden, kullanıcı şartlarının ihlalini yapsın, canının istediği gibi eğip büksün!

@07 Kasım 2015 12:15 Adamlar bu sistemin neden uygulandığını açıklamış, neyin kafası bu?

@08 Kasım 2015 00:17 Yaptıkları açıklama yanıltmadan ibaret. Facebook'ta belirleyici olan ortak konsensüs, bireyin istediği kişiyi engelleyebilme hakkıdır. Facebook kullanıcılarını kaale almıyorsa, bireyler Zuckerberg'i engelleyerek bir pasif simgesel tepki göstermek istemişler, Zuckerberg'in açıklamaları sadece yasak savmak, argümanlarına ise kargalar bile güler. Hepsi bu!

@08 Kasım 2015 00:17 Siz hep beyanı mı esas alırsınız?! Belki yalan söylüyordur, gerçeğe giden ilk adım şüphe ile başlar.

Zuckerberg, Facebook'u borsaya açtığı günden itibaren popülaritesini yitirmeye başlamıştır. Kargadan korkan darı ekmez, ayıbı olan, açığı olan kendi aleyhinde olası bir kampanyanın yolunu bloke eder. Bu bir güç zehirlenmesidir. Facebook kullanıcısı çok bilinçli olmalı paylaştığı özel bilgiler özellikle resimlerini Facebook'a nerede ise koşulsuz kullanma hakkı ile teslim ediyor. Kullanımı gereklilik arz ediyorsa, uzmanların tavsiyelerine kulak verilerek kullanıcı ayarları gözden geçirilmelidir.

Dünya ölçekli son araştırmalara göre; 1,3 milyar kullanıcısı bulunan Facebook son zamanlarda genç kullanıcılarını eskisi kadar memnun edemiyormuş, gençlerin yeni gözdesi ise Instagram olmuş. Araştırma doğru olmalı 3 gün önce, Facebook gerçek adla kullanımı gevşetti yeniden fake adlarla sayfa açmak mümkün. Zuckerberg'in engellenmesi demek, imaja zarar vereceğinden kendisi için Borsada işlem gören tahvillerin de düşmesi demek olacağından tahammül edemez. Nereye kadar?

@07 Kasım 2015 12:44 İnstagram da Zuck'ün değil mi?

@07 Kasım 2015 14:06 Parlayan herşey altın değildir! Evet ama bahse konu olan Facebook ve Zuckerberg'in tavrı, biri elma diğeri armut! Porsche'de, Audi'de Bentley'de, Lamborghini'de Volkswagen group'un içinde, Passat sürekli arıza yapıyorsa ve müşterilerin eğilimi Porsche ise, Passat'a ve VW'nin CEO'su Herbert Diess'e eleştiri getirilmesin mi? Düz mantık yürütmeyin!

mağara soğuk muydu......

@07 Kasım 2015 13:13 Yok sıcaktı önceden ısıtmışsın orayı

Bir şirketin misafiri oluyorsun, şirket sahibini güvenlikçilere şirketten attırıyorsun. Güzel misafir. Terbiyeli misafir. Saygılı misafir........

@07 Kasım 2015 16:33 Sosyal paylaşım sitesi Facebook kullanıcıları, misafir değil sırtından reklamla rant elde edilen müşteridir. Hukuken fark var! Microsoft'un Windows yazılımını kullanıyorsun, yerel hizmetlerde Microsofta bilgi taşıyan bazı hizmetleri dilersen bloke edebilirsin. Hotmail'de veya Skype'de Bill Gates'i arkadaş grubuma eklemek zorunda mıyım?

Herif patron sonuçta.

@07 Kasım 2015 17:05 Bu ne gönüllü kölelik be kardeşim! Sonuçta sana hizmet gibi görünsede senin sırtından para kazanıyor! Elektrik dağıtım şirketi geldi eve elektrik bağladı sahibi ile dost olmak zorunda mıyım, işi bitti gitmiyor, zorunlu evimde misafir etmek zorunda mıyım?!

@07 Kasım 2015 17:05 Patron diye yasaların üzerinde mi olmalı? Evrensel hukukla kanun koyucu her yerde işçi -işveren, satıcı- hizmet alıcı diye kanunlar talimatnameleri boşuna mı koyuyor? Patronlar için Dünya, dikensiz gül bahçesi mi? Yanında iki eleman çalıştıran bazı küstahlar kendi kural tanımamazlığını, işçiyi köle gören zihniyetle patronsam dilediğimi yaparım mantığıyla yürütmeye çalışıyor! Orası batı hukuk, kağıt üstünde değil işlerlikle yaşatılıyor. Kullanıcı yani birey dilerse engeller!

Burada tuhaf olan zuckerberg in engellenememesi değil onu engellemeye çalışmak. Adamla bi kere konuştunuz mu ya da engellemek için bir sebebiniz var mı :D Dahası Facebook u ben yapsam ben de böyle birşey koyardım hem de built in olurdu :D

@07 Kasım 2015 17:46 Herif patron olabilir fakat sonuçta sosyal paylaşım sitesinde imtiyazlı olamaz. Kullanım şartlarında beni engelleyemezsin diye bir kural görmedim. Sen Ford al, Rahmi Koç'uda her gün arabanda taşı, var mı böyle birşey? Patron olmanın ona tanıdığı imtiyaz kendi işyerinde iş yasalarına uyarak istediği üretim, pazarlama konseptleri ile verimli olma planı sevk ve idare yapmaktır. Müşterilerin ne yapacağı konusunda yasak koyamaz onlar üzerinde tahakküm kuramaz.

Böyle kraldan çok kralcılar olduğu sürece patronlar, egemenler mülk sahipleri, ne toplumu, ne bireyi ne de evrensel hukuk kurallarını tanır. Patron yanlısı yorumları okuyunca ürperdim. Microsoft en ufacık windowsta lehine birşeyler yapsa, olmaz öyle şey diye ortalığı inletenler, çifte standart uygulayanlar hiç utanıp kızarmadan, Patron Zuckerberg'i kutsayıp göklere çıkarmışlar, sadece yuh diyorum!

@07 Kasım 2015 22:44 Biraz daha dikkat etmenizi tavsiye ederim. Aynısını tüm patraonlara yapıyorlar.Bill GATES ile ilgili bir haberin yorumlarına bakıp bunu görebilirsiniz.

@11 Kasım 2015 18:19 O yorumları okudum üstad hatta kendim de B. Gates'a kontra yorum yazdım. İşveren, hür müteşebbis, sermayedar, yatırımcı vs. günümüzde massiv investition yapıyor istihdam yaratıp birde İLO'nun uluslararası iş normları, tavsiyeleri hemde yürürlükte iş yasalarına uyuyorsa sorun yok, saygı duyarım, küstahlığa ise hiç tahammülüm yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play