Mars'a gitmeyi unutun Mars Dünya'ya gelebilir

NASA Mars'a insan göndermeyi düşünürken bilim adamları Mars'ın kendi planlarını ortaya çıkarttı

Mars'a gitmeyi unutun, Mars Dünya'ya gelebilir!
Ufacık bir yörünge sapması Güneş Sistemi'nin sonunu getirebilir.

Bilim adamları en yeni veriler ışığında Güneş Sistemi için olası felaket senaryolarını hazırladılar. Güneş Sistemi'nin en zayıf halkası Merkür. Yörüngesi diğer gezegenlere göre biraz daha uzun bir elipse şeklinde olan Merkür'ün, büyük gezegenler veya Güneş'in çekim alanına kapılıp yörüngesinden çok ufak bir oranda kaymasının ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen bilim adamları, bu sapmanın sadece 0,38 milimetreye ulaşmasının bile büyük bir felakete yol açabileceğini söylüyorlar.

Bilim adamları olası yörünge sapmaları üzerine tam 2501 senaryo simülasyonu hazırladılar. Bunların 25 tanesi Güneş Sistemi içerisinde büyük çarpışmalara yol açabilecek kadar tehlikeli. Bilim adamları bu durumda yaklaşık %1 ihtimalle dünyanın da bu zincirleme Güneş Sistemi kazasına karışabileceğini tahmin ediyorlar.

Senaryolardan birinde yörüngesinden çıkan Merkür, Mars'ı da yoldan çıkartıyor ve bu senaryonun devamında Mars Dünya'ya çarpıyor, ya da dünyaya çok ciddi hasar verecek kadar yakınından geçiyor. Senaryolardan birinde Merkür Satürn'e çarpıyor, üç senaryoda ise Güneş'in çekim alanına kapılıp, içine düşüyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Hollywooda 2501 yeni felaket senaryosu. Aynı felaket filmlerini çekmekten bıkmıştı garipler.

Allah be! Düğün, dernek, bayram, fener alayı! Kıyameti görmüş insan olma mertebisine erişeceğiz! Mostra Damus,bekle bizi! Geliyoruz!

Bu haber bence en çok film yapıncılarına yarar. Hatta kafamda senaryo oluştu bile.

Olmaz birşey. OLursa da kurtuluruz şu hayattan ne güzel. Ne demiş Orhan Baba: BATSIN BU DÜNYA!

Sonra hepsi birleşip bahçivana

"bu sapmanın sadece 0,38 milimetreye ulaşmasının bile büyük bir felakete yol açabileceğini söylüyorlar."

Yok daha neler. Hiç astrofizik bilmesek bizi de inandıracaklar..

Geleceği varsa göreceğide var bizim memlekette ufoları taşlıyarak kaçıran insanlar var marsıda taşlıyark kaçırırız evelallah :D

Yok daha neler. Hiç astrofizik bilmesek bizi de inandıracaklar..
Bugün 22:13:22

Sen cok buyuk bir dahisin ziyaretci.
o senin begenmedigin 0,38 mm lik sapmanin uzayda ne kadar buyuk bir aci sapmasina sebep olacagini dusunebildinmi bunlari yazmadan once.
Herseyi sadece kutle olarak yorumlamayin

:D bilardo oynayasım geldi :D marsı merküre, jüpiteride üranüse vurursam... karadelik yokmu karadelik :D

Bana da bu 0,38 mm olayı saçma ve abartı geliyor. Tamam hassas dengeler de bu kadar da hassas olamaz yani. 38 mm falan desen neyse.

Evren yüzyıllardır aynı sistem içerisinde var olduğuna göre kıyametin kopacağına yakın sistemin bozulacağı kanaatindeyim.

nayır nolamaz daha evlenicem ben :D

bazıları sorunlara çözüm aramak yerine sorun üretmeyi daha çok seviyor klasik amerikalılar kendilerini korkutacak hiç birşey bulamasalar gölgelerinden korkacaklar

Böyle bir şey olcaksa bile 100 yıldan fazla bir sürede olcak herhalde, belkide daha fazla...Yani burada yazanların hiç birisi göremiyecek. Boşuna heveslenmeyin.

merkür satürn e çarparsa göktaşı düşmüş etkisi yapar :D
buarda bahçıvan esprisine koptum :D:D

Yok daha neler. Hiç astrofizik bilmesek bizi de inandıracaklar..
-----------------------------------------------------------------------
astrofizik bilen insan, bütün evrenin milimetrik dengeler üzerine kurulu olduğunuda bilir, bilinçli yorum yap belki bildiğin ve yorumunda kullandığın doğru bir kelime başka birisine genel kültür olur

düşüncesi bile korkunç olan ve bu kadarda ciddi bir konuda yapılan yorumları okuyunca ciddiyetsizliğe şaşırdım doğrusu.
yüce kitap kuranı kerimde ve hadislerde kıyametten ve kıyamet anından bahsedilmiş.
ALLAH her şeyin en iyisini ve doğrusunu bilendir.
var olan güneş sistemimizin içindeki gezegenlerin çarpışma veya yörüngesinden bir sebeple çıkma olasılığından bahsedilmiş, yorumlar ise konuyu hafife almaktan öteye gidememiş.
oysa benim bir an olsun kanım dondu.
saygılar

Bize bişey olmaz :D

İşte yaradanımızın mükemmeliği.

Evrendeki büyüklükleri düşünürsek, 0,38 milimetre bence de pratikte dikkate alınmayı gerektirmeyecek bir değer. 0,38 milimetrelik sapma bir etki yaratır evet, ama bu kadar küçük bir sapmanın yaratacağı etkiyle bu tarz senaryoların gerçekleşmesi milyar yılı bulur. Tabi o zamana kadar dünya sağlam kalabilirse

Muntazam bir denge uzayda..ama bu denge dünyada niye yok ?

evrenimiz öyle hassas bir yapıya sahip ki gerçekten bu hassas olan şeylerde bir değişme söz konusu olduğunda bir çok gezegeni içinde barındıran evren yok olabilir. 0.38 mm lik bir sapma bile evrenin sonunu getirebilir. gerçekten böyle bir şey olabilir mi olamaz mı o yaratana kalmış birşey ama değil 0.38lik 0.01 mm lik bir sapma bile söz konsu olsa evren mahfolabilir... nasa bunun üzerine gitmeli efendim marsa bilmem kaç yılında adam gönderiyoruz bilmem kaç yılında köpek gönderiyoruz demesiyle yetinmesinler, bu sapma gerçekten de olabilir mi diye araştırmalılar. öyle marsa araç çıkarmakla olmaz bu işler.. yorumlarınızı bekliyorum...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir