Mars'ı gezmek ister misiniz? İşte fırsat...

Avrupa Uzay Ajansı'yla Mars yolculuğuna çıkabilirsiniz. Üstelik bedava! İşte bunun yolu...

  • Ümit Öncel
Mars'a gidermiş gibi yapacak gönüllü var mı?
520 günlük sanal Mars yolculuğu için gönüllü aranıyor.

Kızıl gezegen Mars'a ulaşmak ve hatta orada koloniler kurup yaşamak insanoğlunun çok uzun zamandır hayallerini süslüyor.

Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency) ise bu yolcuk için ilk ciddi adımı atmaya hazırlanıyor. Fakat bu adımın, gerçek Mars yolcuğundan ufak bir farkı olacak; katılımcılar aslında Dünya'yı terk etmeyecekler.

Mars 500 adı verilen bu proje için Avrupa Uzay Ajansı şu anda gönüllüler arıyor. Bu gönüllüler sanal Mars yolculuğuna merkezi Moskova'da bulunan bir tesiste katılacaklar. Bu ilginç deneye gönüllü olmak ve sanal da olsa bir Mars yolculuğuna katılmak paralı değil. Fakat bol bol boş zamanınız olması lazım. Çünkü bu sanal yolculuk gidiş dönüş tam 520 gün sürüyor. Tabi bu arada akıcı bir şekilde Rusça konuşabilmek, tıp ve mühendislik konularında ortalamanın üzerinde bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca boyu 185 cm'nin üzerinde olanlar da ne yazık ki kabul edilmiyorlar.

Eğer önümüzdeki 520 gün için acil bir planınız yoksa ve ön koşullarda da sorun yoksa, şu adresten siz de başvurabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

hem tıpta hem muhendıslıkte yuksek bılgı sahıbı ve ustelık yabancı dıl olarak rusca bılcek turkıyede varmı bole bırısı?

520 günmü, heralde dalga geçiyorlar, yada bol para verecekler

küçük bir sorun var:

The candidate’s nationality and residence is restricted to ESA member states participating in the ELIPS programme (Austria, Belgium, Switzerland, Germany, Denmark, Spain, France, Greece, Italy, Ireland, Norway, The Netherlands, Portugal, Sweden, United Kingdom or Canada).

Yani gidemiyoruz arkadaşlar.

türkiyede böyle birisi olsa bu deneme türkiye de olurdu.

Marsa gitcen gelcen bedavadan ne parası cık cık...............

tıp bilgisi ve muhendislik bilgisi olan birinin zaten 500 kusur gun bos vakti olmaz,hedef kitleleri boy dısında yanlıs...western88

Ben bedavaya giderim. Tıptan hatun biyolojisi kadar anlarım ama teknikte iyiyimdir. Rusca mevzuna gelince. O kadar rus hatun içinde iletişim kurmak için rusca öğrenmem garanti, hatta marsa gitmekten bile garanti.

Almanca ve İngilizce yetse keşke..

Bu mu bedava üstüne para verseler kabul etmem :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play