Mars kumlarında ilginç şekiller bulundu...

Bu seferkiler hayal ya da uydurma değil: Mars yüzeyinde görülen ilginç oluşumlar, kızıl gezegenle ilgili önzmli bilgiler veriyor!

  • Levent Öztürk
Mars yüzeyindeki ilginç kum oluşumları...

Bilim insanları, Mars'ın yüzeyinde kumlarda ilginç bir keşif yapmış durumda. Mars Reconnaissance Orbiter ve Curiotsity aracının fotoğraflarını inceleyen araştırmacılar, Mars'ın kumluklarında neredeyse dalgaya benzeyen ilginç şekiller fark ettiler. Hatta bu oluşumlar zaman içerisinde sertleşerek kayaya dönüşüyorlar ve bu ilginç manzara fotoğraflarının ortaya çıkmasına sebep oluyorlar.

Bu eşsiz Mars özelliğini inceleyen araştırma, Caltech'ten Mathieu Lapôtre tarafından yönetilmekteydi ve Science üzerinde detaylı bir şekilde açıklandı. Araştırmacılar, bu dalgaların rüzgar tarafından oluşturulduğunu ve eşsiz görüntülerini Mars atmosferinin bazı özelliklerine borçlu olduklarını söylemekte.

Tabii ki Dünya üzerinde de çöllerde kum tepeleri oluşuyor. Ancak bu Mars kum oluşumları, Dünya'dakilerden oldukça farklı. Bu küçük tepecikler, Dünya'da oluşanlar kadar büyük değil ancak ufak bir rüzgarın oluşturduklarına göre çok daha büyük ve dayanıklı. Araştırmacıların "rüzgar-sürükleme dalgaları (wind-drag ripples)" olarak adlandırdıkları bu oluşumların bir benzeri Dünya'da da bulunmakta ancak karada görebildiğimiz herhangi bir yerde değil. Bunun yerine bu oluşumlar, inanılmaz derecede su altı akıntılarına benzemekte.

Lapôtre'nin Gizmodo'ya söylediğine göre bu benzerliğin sebebi Mars'ın ince atmosferi olmakta. Bu düşük yoğunluklu atmosfer, Mars'ın havasının kıvamını (akışmazlığını) arttırarak rüzgarın çekmesi ile bu dalgaların oluşumuna yardımcı oluyor. Her ne kadar bu özellik şimdilik sadece Mars'ta görülmüş olsa da, Lapôtre benzer özellikleri başka yerlerde de göreceğimizi, sadece şimdilik yeterince yaklaşamadığımızı düşünmekte.

Ayrıca bu oluşumlar sadece ilginç gözükmekle kalmayıp, bir zamanlar Dünya-benzeri olan Mars'ın atmosferinin nasıl ve ne zaman şimdiki haline dönüştüğünü de gösterebilir. Lapôtre, bu dalgaların boyutlarının ve boşluklarının mesafelerinin, nasıl bir atmosfer altında oluştuklarını söyleyebildiğini belirtmekte ve "fosil" dalgalara bakılarak da Mars'taki geçmiş atmosfer koşulları belirlenebilmekte.

Lapôtre, bu tekniği şimdiden Opportunity'nin 2007 yılında ziyaret ettiği Victoria kraterindeki 3.7 milyar yaşındaki Burns Formation'da kullanmış durumda. Bu oluşumun çok eski olmasına rağmen, dalgalar halen görülebilmekte ve bunun anlamı, Mars'ın atmosferinin kalınlığını büyük ihtimalle 3.7 milyar yıl öncesinde kaybettiği...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Maalesef bu da beni heyecanlandırmadı! Kum fırtınaları Ok, kum tepecikleri Ok, Deve kervanları, Vahalar veya Bedeviler yoksa bu ilginç oluşumların bilime katkısı ne? :D Espri bir yana, nasıl oluştuğu yönünde hedef koyup kafa yormak bilime katkı ise bu ulvi analitik çalışmalarda başarılar dilerim. Bence çığır açan sansasyon yaratan birşey sayılmaz.

@06 Temmuz 2016 20:52 rüzgar veya bir akımın varlığı demek hava kütlesi yada bir gaz akışı var demektir. Bu bile bir çok sebebi doğurur. Sen hala iphone android...

@09 Temmuz 2016 01:31 yazdığınız ilk cümle şahsıma yanıt niteliği taşımasa da bilgi eksenli olduğunu varsayalım peki ahbap ''sen hala iphone android...' derken kastın nedir?! Ben bu ikilinin yersiz marka tartışmasını yapan tutuculardan mıyım, üstelik yazdıklarımdan nasıl bu kanıya vardınız, ne alaka?! Şahsımı hiç tanımadan, bilgi birikim düzeyimin ne olduğunu bilmeden uluorta salla gitsin mantığı ile yazdığın cümle hiç şık olmadı. Düşüncem yanlışsa eleştir, şahsı değil fikri baz alın!!

@09 Temmuz 2016 01:31 niyet okuyucusu musun, remilci misin diye adama sorarlar! android iphone derken..

mars bir zamanlar dünya'ya benzediğine göre dünya da bir gün mars'a benzeme ihtimali bulunuyor demektir...

@s alper Uvv, mantığa bak. Süper. Gerçekler acıdır. Biber de acıdır. O halde baklava yalandır. Uzaylılar varsa Baklava da vardır Derneği....

@07 Temmuz 2016 14:17 merak etme bu gerçekler beni acıtmıyor... sonuçta kazık çakıp oturacak değiliz ki kardeş...

Acıkliyim hemen bu sekillerin adı ripil markdir. Ruzgar veya su akintisi ile olusurlar. Diyajenez yani taslasma olduktan sonra sabitlendiğinden dolayi ustune yeni bir birim cokse bile ust yuzeyi tanimada kullanilir.aslinda cokda enteresan bi olay degil zaten marsda eskiden su oldugu cok acik ripil olusumu cok cok dogal birsey.Kisaca marsda zamaninda su vardi diyor bize ve su varsa atmosferde vardi anlami cikar bu kadar basit.

@12 Temmuz 2016 10:31 Jeomorfoloji alanına giren (Ripil Mark) dalgalanma işaretleridir. Doğada varolan kayaçların oluştukları sıcaklık ve basınç koşullarından farklı ısı ve basınç koşullarının etkisi altında kalmaları sonucu katı durumlarını koruyarak uğramış oldukları yapısal, dokusal ve bileşimsel değişikliğe "Metamorfizma" bu değişiklikle oluşmuş olan yeni kayaca da "Metamorfik Kayaç" denilir. Açıklamalarınız isabetli olmuş, kutlarım.

@12 Temmuz 2016 10:31 ''Ripple marklar bir başka tabirle dalgalanma işaretleri, deniz dibinde, akarsu depolarında ve kumullar üzerinde, meydana gelen küçük dalgalar biçimindedir ve tabaka yüzeylerinde görülürler. Değişik hızda hareket eden iki ortam (su ve kum veya hava ve kum) arasındaki sınır yüzeyinin dalgalanmasıyla oluşur.'' Kaynak: Vikipedi. Bu dalgalanmaların Mars'ta olması yadırganacak bir durum değildir. Nasa Mars'ta sıcak aylarda tuzlu Su aktığını ve su yatakları olduğunu açıklamıştı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost