Mars'ta mağara bulundu!

Mars'taki mağara bulundu bulunmasına ama, bulunan değil, bulanlar daha şaşırtıcı!

  • Gökay Özbudak
Bilimadamlarının gözünden kaçtı!
Çerçeve alınmış şekilde görünüyor...

Büyük bilimadamlarının gözünden kaçan bir olay bir ortaokul sınıfındaki öğrencilerinin gözüne takıldı. Evergreen Ortaokulu'nda bir sınıf, Arizona Devlet Üniversitesi'nin Mars Eğitim programı çervesinde Mars'taki lav tüplerini çalışıyordu.

Eğitim programı çerçevesinde sınıfın emrine Mars'ın yörüngesinde dolaşan, görüntü almaya yarayan bir kamera verildi. Çektikleri iki resimden birinde lav tüplerini başarıyla bulan sınıf, ikinci görüntüde ise küçük, yuvarlak bir siyah noktaya rastladı.

190'a 160 metrelik çukurun en az 115 metre derinliği olduğu düşünülüyor. Sınıftaki öğrenciler çukur hakkında daha detaylı görüntü elde edebilmek için NASA'nın HIRISE kamerasını kullanmak üzere başvuruda bulundular. HIRISE'ın çektiği yüzey fotoğraflarında 30 santimetreye bir piksel düşmekte.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

sınıfıın emrine yörüngedeki kamera tahsis edilmiş.. biz neler tahsis ediyoruz acaba.. !!!!!!!!!!!!???????????????!!!!!!!!!!??????????!???????????????????????!!!!!!!!!!!!!

adamlarda ortaokul sınıfındakiler neler yapıyorlar bir de bizim okullardaki çocuklara bak , test çözmekten başını kaldıramıyorlar. OKS-YGS-LYS-DGS-ALES-TUS-KPSS gibi çeşitli evrimlerden geçen Türk öğrencisi yaşamdan kopuk , öğrendiklerini de gerçek durumlarda kullanamayan bireyler haline dönüşüyor.

Insanlar ortaokullar da neler yapiyor bir de bizim halimize bak.. Daha cok yol almamiz lazim cok.

öğrencilerdede ne göz varmış be!

Bir yandan ezberci eğitim sistemimizle yetişen gençler, diğer yandan ortaokulda marsın lav tüplerini çalışıp emirlerine uydu verilenler.. Demek ki giderek daha bağımlı bir ülke haline geleceğiz...

Bu haberleri okudukça durup düşünüyorum 1 sn.Avrupadaki öğrenciler ile bizim öğrencilerimizin arasında çok büyük bir uçurum var.Biz hala kırık lavabolarla,pis tuvaletlerle,boş ve soğuk sınıflarla,ingilizce dersine matematik hocasının girmesiyle,okul önlerindeki torbacılarla uğraşıyoruz.Hey güzel ülkem

Açıkcası marsta canlı bulsalar bile ilgimi çekmez mağara bulduk diye bukadar olay oluyorsa .

mağarayımı görmüşler ayıyımı ?bende bakıom ama mağara olduğu anlaşılmıo bu siyah beyaz resimde, koskoca amerika nasası renkli kamera yapamamışmı..pehh bizimkiler gitse hd cep telefonlarıyla mağaradaki ayıya hamamda nasıl bayılırın filmini çektirirlerdi:P

İLİM bize yeter,BİLİM nemize..........meraklı.

yahu eşyalarımı nereye koysam buluyorlar, oldumu yaaa şimdi...!!!
bari o mağranın duvarına çizdiğim resimleri ellemeseler...!!!

saygılar...!!!

iyide üst açıdan bakarak nasıl mağarayı görebiliyorlar bu sadece bir delik olabilir oda bir meteor taşıyla oluşmuştur. Bizim öğrencilere bu imkanları verseler yeminlen oradaki aşkı memnunun bahçesini bulurlar :D

Yurtdışında adamlar teleskopla Mars'ı inceleme fırsatına sahip,bizimkiler de bu bilgiyi kitabın son ünitesinde...

ordada ayılar varmı

Öğrencilere ders yapsınlar diye nasa uydu tahsis ediyor biz yine projeksiyon sınıfı boşalsın da ders yapalım diye bekliyoruz :)

Vay be, nasa uydu tahsis ediyor ellerine, belki mağara olmayabilir oradaki sadece göktaşının oluşturmuş bir delikdir belkide ama biz hala üçerli oturmaya uygulamasız ezberci zihniyet ile sadece kitaplardan uygulamasız ders yapmaya devam edelim.

Aynen bizdede projeksiyon sınıfını boşaltırlar ders için. Onlarda uydu veriyorlar. Fark var ! demek istiyorum.

Ne güzel öğrencilere faydalı birşey yapmışlar. Keşke bizim ülkemizde de olsa :)

İLİM bize yeter,BİLİM nemize..........meraklı.
------------------------------
Bilim,ilimden haberdar olmaktır.Bilime düşman yobaz kafalar bilim ile ilimi ayrı kulvarlara yerleştirdiler.İlimden kasıtları dini bilmek ama inanç ağacı bilgi toprağında yetişir,bilimsiz inanç olmaz.

Magarada birsey bulunsa bile sizce NASA bize soyler mi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play