Mars'taki yeni keşif acaba ne?

NASA, Mars'ta "tarihi bir şey" bulduğunu söyledi, ne olduğunu "şimdilik" açıklamayacağız dedi!

  • Ertuğrul Süngü
Merakla beklenen sorunun cevabına az kaldı
Curiosity bir süre daha araştırmaya devam edecek

NASA yıllar süren çalışmalarının ve seyahatinin ardından sonunda "Curiosity" isimli aracını Mars gezegeni yüzeyine indirmeyi başarmıştı. Neredeyse bir servete mal olan aracın yegane amacıysa, Mars üzerinde hayat olup olmadığını araştırmaktı. Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından; "Tarihi bir buluş" şeklinde açıklanan gelişmeyse, bilim çevrelerinde heyecanı en üst noktaya çıkardı.

Ekibin başında bulunan John Grotzinger'in dile getirdiği üzere çok büyük bir buluş olduğu iddia edilen "şey" pek tabi gezegen üzerinde bulunmuş olan olası bir yaşam belirtisini akıllara getirdi. Curiosity'nin bu zamana kadar Mars yüzeyinde yaptığı araştırmalara göre, kızıl gezegenin düşünüldüğü kadar radyoaktif bir atmosfere sahip olmadığı ortaya çıktı. Bazı isimsiz kaynaklardan gelen iddialara göreyse, bilim insanları organik maddeler tarafından üretilen metan gazının da gezegende bulunduğunu ileri sürdü.

Ancak NASA; şu anda bulduğu "şeyin" ne olduğunu henüz açıklamayacağını söylüyor ve merakı daha da artırıyor. Şu andaysa, 3 Aralık'ta yapacakları büyük açıklama için ellerindeki verileri bir kez daha gözden geçirerek, aldıkları sonuçlardan emin olmak için uğraşıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Sabri'nin attığı topu bulmuşlar xd

@23 Kas 2012 21:07 Bir top bulmuşlar, bir topun hatrına insan yaşamına elverişli zannedip, koloni kurmaya kalkacaklar. Sabri sen ne büyüksün :))

Iphone 6 bulmuş olabilirler

yaşam olsa nolur olmasa nolur. milyonlarca yıl hiçbir şey değişmemiş, yaşam olduğunu bulunca ne değişecek?

Şu 2012 de amma bir yıl mış ha yok 3 aralıkta Nasa Mars ile ilgili süpriz açıklayacak, Yok sözde (maya takvimine göre) 26 Aralık ta Dünya nın sonu gelecek vs.vs. Esas hepsinden önemlisi "görelim MEVLAM neyler neylerse güzel eyler".... gerisi BOŞ!!!

Merih yada başka adıyla Mars Gezegeni çoooktan paylaşıldı, kalkıp adam ne desin buuulduuuk!!!???? sen gel buraya bak: "Taksimde demokraside yaşıyan insan belirtilerine rastnamıştır"

Geçen bulduk dedikleri fos çıktı ya, bu sefer oldu, bu sefer oldu diye birşey bulmaları gerekiyor, yoksa defe koyacaklar ekibi.

masa "ns102mevlite isimli bir element bulduk. tamam, dağılın." :)

Şu Uzayda Dünyadan başka hiçbir yerde hayat yok diyemeyiz: Hayat işte uzayda var yaşayın gitsin...

Şu Uzayda Dünyadan başka hiçbir yerde hayat yok diyemeyiz: Hayat işte uzayda var yaşayın gitsin...Hayat varki Uzayda; işte dünyada yaşıyoruz. Neden anlamıyorsunuz?

Tekerleği buldular galiba.

Yabanci bir sitede bir kac gun once organik molekuller bulundu diyorlardi. Yasam elbette bir yerlerde daha olacak. 15 milyar sadece bizim gorebildigimiz evrenin boyutu. Boyle devasa bir buyuklukte yanliz oldugunu dusunmek cok mantiksiz. Belki Star Wars galaksisindekiler de bizim dunyamiz gibi birligini sagliyamamis ilkel gezegenlerin ic savaslarini hayal edip film ceviriyorlardir. Kim bilir?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play