Mars ve Dünya arasındaki şaşırtan benzerlik!

Kızıl gezegen ve Dünya'mız arasında bulunan ilginç benzerlik, yeni teorileri beraberinde getirecek..

  • Gökay Özbudak

Mars'ta yaşam var mı yok mu tartışmaları yaşanırken, yeni bir bulgu konuya değişik bir boyut kazandırdı. Mars'ın Nili Fossae bölgesinde bulunan kayalarda görülen fosiller, araştırmacılara göre yaşam belirtileri olabilir.

Killi karbonatlı kayaçlar, Mars'ın 4 milyar önceki Noachian zamanından kalma. Görüntüleri inceleyen bilimadamları, bulunan fosillerin, Batı Avusturalya'da bulunan kayaçlardaki fosillere oldukça benzediğine dikkat çekti. Avusturalya'da bulunan ve stromatolites olarak adlandırılan fosiller Dünya'nın en yaşlı fosillerinden.

Dünya'daki ve Mars'taki fosillerin birbirlerine oldukça benzemesi, bilim dünyasında yeni teorileri de beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ben kisisel olarak Mars'ta gecmiste yasamin oldugunu ve bunun yok oldugunu dusunuyorum. Aynisi dunyanin basina gelecek ve buyuk ihtimal baska bir gezegende yeni bir yasam formu olusacak.

Hali hazırda bir yerlerde hayat olmadığını varsayarak sanıyorum? Sonsuz olduğu düşünülen, sonsuza yakın gezegeni bulunduran bir sistemde sadece bizim gezegenemizde hayat olduğu ihtimali lotoda üst üste 100 defa 6'yı tutturmak kadar. Matematik bilen hesabı yapabilir :)

""Ben kisisel olarak Mars'ta gecmiste yasamin oldugunu ve bunun yok oldugunu dusunuyorum. Aynisi dunyanin basina gelecek ve buyuk ihtimal baska bir gezegende yeni bir yasam formu olusacak.

Devamı için: http://www.chip.com.tr/konu/mars-ve-dunya-arasindaki-sasirtan-benzerlik_21603.html#ixzz0vUvITNfV
""

Ben kisisel olarak Mars'ta gecmiste yasamin oldugunu ve bunun yok oldugunu dusunuyorum. Aynisi dunyanin basina gelecek ve buyuk ihtimal baska bir gezegende yeni bir yasam formu olusacak.
...........................................................................................................................
Sana sadece 'Mars'ta geçmişte' yada gelecekte bir yaşam ortamı oluşturalabilecek değişik labarotuvar veryasyon'larla ileri yıllarda oluşabileceği kısmında katılabilirim...Aynısı Dünya'nın başına gelmesine Kuran-ı Kerim derki kutsal kitabımız Kıyamet ...kaçma şanşımız malesef yok!..çünki evren Yaradan Allah istediğinde kendi kendini yok edecek...bunada bilimde Bing Bang denilmekte...Başka bir gezegene insan oğlu neslini taşısa bile sonuçta sadece bir anlamda gemileri değiştirmiş oluyoruz deniz aynı yerinde durmakta!..Galaksi Allahın avuçlarında...

Peki bu yeni yaşam formu kendiliğinden mi oluşacak?...
Eğer dünyanın başına bir şey gelirse emin ol ki kıyamet kopuyor demektir :D...

mars çok güzel bir yer!

Yapmayın mars'ta yaşam olması imkansız.Belki olabilir ama insan yaşamının olması imkansız çünkü mars'ın atmosferi yok.Araştırmalarıma ve bilim adamlarının araştırmalarına göre Dünya'a dan başka hiçbir gezegenin atmosveri yok :( Yukarda bir yorumu gördüm gerçekten çok saçmalamış..Aynısı Dünya'nın başına gelmesine Kuran-ı Kerim derki kutsal kitabımız Kıyamet ...kaçma şanşımız malesef yok!.. Kıyametten kaçma şansımız tebikide yok saçmalamayın.Bu evreni yer yüzünü Allah yarattı..

bu ne ya işime yaramadı Alah

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play