Frekans sisteminde örnek yazılım geliştirildi

"MARSsys" sistemiyle, askeri telsiz, radyolink, radar gibi sistemler arasında etkileşim hesaplanıyor

Marssys sistemi üzerindeki çalışmalar sürüyor

Marssys sistemi üzerindeki çalışmalar sürüyor

Sayısal radyo ve video yayıncılığında çalışmalar sürüyor.
Öte yandan, TÜBİTAK UEKAE İLTAREN yetkililerinin verdiği bilgiye göre, UEKAE'nın frekans yönetimi konusunda edindiği bilgi birikimi, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı ilgili alanlardaki ihtiyaçların karşılanması için Enstitünün adreslenmesini sağlıyor.

UEAKE'nın bu alandaki çalışmalarından biri NATO tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde ilan edilen "The On-Line Spectrum Management Database for NATO" yazılımı alımına ilişkin ihalede gerçekleşti.

TÜBİTAK UEKAE, ihaleye 30 Kasım 2007 tarihinde diğer aday ülkelerle birlikte katılım sağladı. Yaklaşık 3 ay süren NATO değerlendirme süreci sonucunda TÜBİTAK UEKAE projeyi gerçekleştirmekle görevlendirildi. TÜBİTAK UEKAE'nın kazandığı bu NATO ihalesi, tüm NATO ülkelerinin frekans yönetimi ve veri değişimi alanında yeniden oluşturulacak bilişim alt yapısını üretmeyi hedefliyor.

Ayrıca, TUBİTAK UEKAE 2005 yılından bu yana frekans yönetimi alanında NATO tarafından geliştirilen yeni bir standardın teknik çalışma grubunda ABD, İngiltere ve Hollanda ile birlikte Türkiye'yi temsil ederek, Türkiye'yi, standart belirleyen 4 ülkeden birisi olma avantajına kavuşturdu. MARSsys Yazılımının askeri ihtiyaçların yanında sivil uygulamalara da cevap veriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde kurulması planlanan meteoroloji radarlarına ve STM A.Ş. tarafından incelemeleri yürütülen Sahil Gözetleme Radarlarına ilişkin fizibilite çalışmalarında MARSsys Sistemi kullanılıyor.

UEKAE'nın geliştirdiği MARSsys Sistemi üzerindeki çalışmaların yakın gelecekte sayısal radyo ve video yayıncılığı alanında dünya pazarına hizmet verecek şekilde sürdüğü belirtildi.

Kaynak: A.A.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Türkiye istese daha neler neler yaparda destek çok az..

Destek çok az neden acaba ? Çünkü ülkenin üretim ülkesi olmasını değil tamemen pazar ortamı ve tüketim ülkesi olmasını istiyorlar. Başımızdakilerde halen gözlerini açamadı çiftçi hiçbişe ekemiyor.. Kendi kendine yeten dunyadaki tek 7 tarım ulkesınden bırıyken suanda bu tarih oldu.. Şuanda Üniversite öğrencisiyim emin olun profesörleri , uzmanları geçtim sadece okumakta olan öğrenciler bile öyle buluşlar yapıyorlar ki bilseniz ozaman potansiyelimizi görürsünüz

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Marssys sistemi üzerindeki çalışmalar sürüyor
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir