Frekans sisteminde örnek yazılım geliştirildi

"MARSsys" sistemiyle, askeri telsiz, radyolink, radar gibi sistemler arasında etkileşim hesaplanıyor

Örnek frekans yönetimi sistemi

Örnek frekans yönetimi sistemi

Sistemin, 5-14 Mayıs 2008 tarihlerinde Almanya'da gerçekleştirilecek "Combined Endeavor 2008/Electromagnetic Special Interest Group (CE-EMSİG-08)" Askeri Tatbikatında, örnek frekans yönetimi sistemleri arasına kabul edildiği bildirilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: "En yeni NATO standardına uyumlu olduğu bilinen tek sistem olan MARSsys ile bir ülkenin askeri telsiz, radyolink, radar gibi sistemleri arasındaki enterferans etkileşimi olarak adlandırılan olumsuzluklar hesaplanmakta ve ülke genelinde frekans planlaması ve tahsisi mümkün olabilmektedir. MARSsys Sistemi ile Türkiye'nin de yer alacağı CE-EMSİG-08 Askeri Tatbikatına, toplam 41 ülke ile NATO Consultation, Command and Control Agency-NATO Danışmanlık, Komuta ve Kontrol Kuruluşu (NC3A) ve South Eastern European Brigade-Güney Doğu/Balkan Avrupa Tugayı (SEEBRIG) kuruluşlarının katılım sağlaması ile üye ülke ve kuruluşlara ait muhabere alt yapılarının birlikte-işlerlik testlerinin yürütülmesi planlanmıştır."

Türkiye'den danışmanlık istendi
Türkiye'nin tatbikata, MARSsys Projesi'ne ilişkin uzman proje personeli ile katılacağı bildirilen yazıda, "MARSsys Sistemini tedarik yoluyla 2004 yılından beri kullanmakta olan SEEBRIG'in de tatbikata, MARSsys Sistemi ile katılım sağlayacağı öğrenilmiş ve tarafımızdan danışmanlık hizmeti talep edilmiştir. Almanya'da tüm diğer ülke temsilcilerine verilecek MARSsys eğitimlerine ilave olarak, SEEBRIG temsilcilerine TÜBİTAK UEKAE'nın Gebze tesislerinde eğitim verilmesi karşılıklı olarak koordine edilmiştir" denildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Türkiye istese daha neler neler yaparda destek çok az..

Destek çok az neden acaba ? Çünkü ülkenin üretim ülkesi olmasını değil tamemen pazar ortamı ve tüketim ülkesi olmasını istiyorlar. Başımızdakilerde halen gözlerini açamadı çiftçi hiçbişe ekemiyor.. Kendi kendine yeten dunyadaki tek 7 tarım ulkesınden bırıyken suanda bu tarih oldu.. Şuanda Üniversite öğrencisiyim emin olun profesörleri , uzmanları geçtim sadece okumakta olan öğrenciler bile öyle buluşlar yapıyorlar ki bilseniz ozaman potansiyelimizi görürsünüz

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir