Yine altından uzaylılar çıkmadı: Mars'taki "gizemli kapının" sırrı da ortaya çıktı

Mars'ta görüldüğü iddia edilen gizemli kapının sırrı ortaya çıktı; uzaylı iddiaları yine çürüdü...

Mars'taki kapının sırrı da ortaya çıktı

Mars'ta uzaylı yaşamının kanıtını bulmayı uman pek çok meraklı göz var. Bu gözlerin bir numaralı hedefi ise, tabii ki kızıl gezgende ortaya çıkan ilginç kaya oluşumları. Bu tuhaf kaya oluşumlarından sonuncusu da, yakın tarihli bir NASA görüntüsünde ortaya çıktı. Bu görüntü tabii ki bazı eğlenceli spekülasyonlara yol açtı, ancak ne yazık ki uzaylı faaliyeti ile bir ilgisi yok.

Garip görüntülü Mars kayaları internette her zaman ilgi görmüştür. Geçtiğimiz Salı günü, artık yayında olmayan bir Reddit sayfasında, bir Mars tepesinin kenarında kapı benzeri bir oyuğun göründüğü tartışmaları ilgi çekti. Görüntü, 7 Mayıs'ta Curiosity'nin kamerası tarafından çekilen bir dizi ham çekimden geliyordu.

UFO iddialarının çürütücüsü UFO of Interest, manzaraya daha geniş bir bakışı paylaşarak "gizli bir yeraltı tüneline giriş" gibi görünen bu görüntüyü ele aldı. UFO of Interest Çarşamba günü gönderdiği tweet’te "Bütün mozaiğin bir parçası olarak bağlam içinde izlerken, bir kayadaki o küçük nişi, diğer bloklar, kırıklar, şekiller ve diğer aşındırıcı özelliklerle birlikte görebiliyoruz" yazdı.

Mars görüntüleri çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor. Aşınmış bir kaya bir balık gibi görünebilir veya bir uçurum bir insan yüzüne benzeyebilir. Kırpılmış fotoğraflar ve yakınlaştırılmış görünümler, küçük özelliklerin büyük görünmesi ile sonuçlanıyor ve bu da ilginç teorileri beraberinde getiriyor.