Masaüstü PC'ler ölmeyecek! İşte 10 neden...

Söylenenleri unutun; masaüstü PC'ler asla ölmeyecek! İşte bize bunu söyleten 10 büyük neden!

  • Zeynel A. Öztürk
Masaüstü PC'ler ölmeyecek! İşte 10 neden...

Telefon ve tabletler hareket esnasında günlük işlerimizi halletmekte büyük kolaylık sağlıyorlar. Ancak telefonlar ve tabletler, hatta laptop'lar, işlem gücü, ekran boyutu, klavye gibi bazı önemli özellikleri feda ediyorlar- üstelik üstüne yüksek bir ücret ekleyerek. Dolayısıyla post-PC dönemi adı verilen dönem, şu an içinde bulunduğumuz bir dönem değil. Masaüstü PC'ler, tahmin edildiğinden daha uzun süre bizimle birlikte olacaklar. İşte bunun 10 nedeni.

Masaüstü PC'ler, daha ekonomikler: Masaüstü PC'leri alırken, aynı donanıma daha az para ödemenin yanısıra, onları yükseltirken ve tamir ettirirken de daha az ödüyoruz. Mobil bileşenler daha küçük olduklarından daha yüksek maliyetle üretiliyorlar. Ancak masaüstünde böyle bir zorunluluk yok. Laptop'lar, aynı özelliklere sahip bir masaüstü PC'den çok daha pahalı olabiliyorlar.

Daha güçlüler: ARM işlemcilere hiç girmiyoruz, çünkü onları masaüstü işlemcilerle karşılaştırmak haksızlık olur. Masaüstü işlemciler, denk laptop işlemcilerine göre daha güçlüler. Laptop işlemcileri, daha az enerji tüketmek üzere tasarlandıklarından aynı zamanda daha pahalılar. Masaüstü işlemcileri soğutmak daha kolay olduğundan, onları overclock etme imkanınız da yüksek.

İstediğiniz kadar çevre birim bağlayın

İstediğiniz kadar çevre birim bağlayın: Bir laptop'unuz varsa, USB portlarınız sınırlıdır. Ancak masaüstü PC'ler, en az 4 USB 2.0 portuyla geliyorlar ve çoğu, bundan fazlasına sahip. Masaüstü PC'ler, VGA, DVI, HDMI, çoklu ses çıkışı gibi avantajlara da sahipler.

Dev bir ekranınız var: Araştırmalar, daha büyük ekranların verimliliği artırdığını söylüyor. Daha büyük ekran için ise ya büyük bir monitöre ya da birden fazla monitöre ihtiyacınız var. Piyasada bulabileceğiniz en büyük laptop ekranı 17.3 inç ve bu laptop, fazlasıyla büyük bir kasaya sahip. Ancak bu laptop bile 20 veya 24 inç'lik bir monitörün yanında oyuncak gibi kalacaktır. 17.3 inç'lik bir laptop'un ne kadar taşınabilir olduğu da tartışılabilir.

Oyun oynayabilirsiniz: Harici ekran kartına sahip oyun laptop'larının hiç de fena olmadıklarını kabul ediyoruz. Ancak örneğin üç AMD Radeon HD 7970 grafik kartlı, Intel i7-3960X işlemcili Maingear Shift Super Stock gibi bir masaüstü oyun PC'sinin yerine geçmelerine imkan yok.

Onarmak kolay: Laptop'unuzun dahili bir bileşeni bozulduğunda size çıkacak maliyet, aynı durumun bir masaüstündeki maliyetine göre çok daha yüksek olabilir. Laptop'unuzun bir parçası bozulduğunda bir servet ödememek için şanslı olmanız gerekiyor.

Verimlilik yazılımlarını daha etkili kullanırsınız

Verimlilik yazılımlarını daha etkili kullanabilirsiniz: Adobe Photoshop veya Premiere gibi yazılımları bir trackpad ile küçük ekranda kullanmaya çalışmak, büyük bir ekranda, güçlü bir işlemci, güçlü bir ekran kartı, bir klavye ve fare ile çalışmakla aynı olmayacaktır.

Masaüstünüzü NAS'a dönüştürebilirsiniz: Laptop'unuz veya tabletiniz ömrünü doldurduğunda onu kullanma seçenekleriniz kısıtlıdır. Ancak masaüstü PC'leri ev sunucusu, bir NAS cihazı gibi kullanmanız daha kolay olacaktır.

Masaüstü PC'lerin ömrü uzundur: Masaüstü PC'lerin taşınabilir olmaması, dayanıklılık ve güvenilirlik bakımından iyi bir şey. Onları çok fazla taşımıyor olmanız, çalınma ihtimallerini düşürür. Evinize giren bir hırsız bile onun tüm kablolarını söküp, yerinden kaldırıp götürmekle uğraşmayabilir. Masaüstü PC'nizi zaman içinde yükseltmeniz halinde onu birkaç sene rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu arada Laptop'unuz, sadece üzerine dökeceğiniz bir kahve ile son nefesini verebilir.

Kendi PC'nizi toplayabilirsiniz: Kendi masaüstünüzü nasıl toplayacağınıza dair birçok kaynak var. Ancak bir laptop'u toplamak imkansız olmasa da zordur. Bileşenleri laptop'unuzun içerisine sığdırmanız gerekir, sıfırdan bir laptop toplama şansınız ise pek yoktur.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

nedenlerinin yazılmasına yada bu haberin yapılmasına zaten gerek yok. çünkü şuanda laptop un yarısı kadar büyüklüğünde anakartlar ekran kartları var çok büyük bir teknoloji kullanılmazsa hiçbir zaman laptoplar masaüstü pc leri öldüremez

Masaüstü bilgisayarlar hiçbir zaman ölemez zaten

Kesinlikle ölmez ama kullanım oranı azalır ama her zaman masaüstü Mac'den yanayım tabiki.

AMD Radeon HD 7970 ve Intel i7-3960X ile iki laptop alabilirsiniz.

Yıllardır masaüstü pc den yanaydım fakat kablo karmaşıklığı beni hep sinir etmiştir, artık oyun oynamadığım için ultrabook aldım kafam rahat incecik şarjı iyi gidiyor hep kapağını kapatıyorum açınca bilgisayarım hazır :) oohh miss miss

daha ekonomik ve daha güçlü olması durumu değişebilir.

1 milyon neden de saysan, ölecek ama belki biz göremiyeceğiz

Forever Desktop

Mantık olarak masaüstü pc ler tablet yada dizüstü pc den daima daha güçlü olacaktır çünkü pil sıkıntısı olmadığı için daha fazla enerji harcayabilir ve daha iyi soğutulabilir bunun getirisi doğal alarak daha fazla performans olacaktır

yine bir fanboy çıkmış ortaya. Sen git mac al kardeşim biz de kafamıza göre toplama bilgisayar yaparız...

Laptopta neymiş,masaüstünün verdiği zevkle laptopun verdiği zevk bir mi ? Masaüstü candır.

Evet ben az yazıp çizmedim masaüstü ölmez;onu öldürebilecek ne fiyat,ne donanım,nede diğer konularda üstün gelen bir cihaz yok'da ondan saygılarımla.

ben laptopa monitör bağlıyorum zaten 23 inç oluyor :)

Dizüstü donanım maliyeti, pc seviyesine, gücü ve ergonomisi iyileşmediği sürece çok zor. Örneğin Apple'ı ele alalım; MacBook için ekran klavye seti satın alıyorsunuz, ama açılması için mutlaka dizüstünün kapağını açmak zorundasınız (bu normal dizüstüler içinde geçerli, eğer bir istasyona sahip değilseniz ki çoğu marka istasyon sistemine sahip değil), o zaman pratik bir kulllanım olmuyor. Mac'i örnek olarak vermem, özellikle taşınabilir sistemler için ekran-klavye takımı çıkartmaları...

Neden ölmez? Bknz. Server Bilgisayarlar...

ben internette gezinirken chromede 10-15 sekme açıyorum telefon bunu karşılayabilir mi ?? hayır ve gerektiği zamanda kaliteli oyunları indiriyorum oynuyorum laptop bunu karşılayabilir mi ?? hayır.

yav masa başında çalışmakla eklim büklüm laptopta oturmak aynımı

Kesinlikle ölmez

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki Apple imac veya macbook pro da olabilir....

Kesinlikle ölmez, lakin azalacağına dair görüşe bende katılıyorum. Her zaman tavsiyem Masaüstü olmuştur.

Ben bu kadar emin değilim ev kullanıcısı oyun oynamak için masaüstü alıyor ancak cloud sistemler çok gelişti bir android telefonu televizyona takın kol bağlayın batman arkham city oynayın full detay ile bu sebeple ben masaüstünün belli bir süre sonra gereksiz olacağını düşünüyorum küçük cihazlarda büyük ekranlara bağlanıyor benden söylemesi.

kocaman ekranda oynanan oyunun ve photoshopta yapılan çizimin zevkini dizüstüler katiyen veremiyor. Tecrübe ile sabittir.

hiçte bile ekran kartım bozuk yenisini alayım diyorum 400 liradan başlıyor anakartıma uyan en düşük ekran kartı nasıl olacak

@29 Eki 2012 13:59 orta bir seviye ekran kartı siparişi verdim 120 tl.En iyi kartların fiyatlarını yazıp bilgisayarı boşuna rezil etmeyin

bence laptopların yerini yavaş yavaş tabletler alıyor. bir masaüstü+laptop kombinasyonu yerine masaüstü+tablet ikilisi hayatınızı daha kolaylaştıracaktır.

Son 3 senedir laptop kullanıcısı olarak konuşuyorum, masaüstü kullanımıma evde olmasına rağmen son verdim. Hiç bir şekilde ihtiyacım olmuyor, bilmiyorum belkide sistem değerlerinin düşük değerlerde olmasından kaynaklanıyordur, ancak sahip olduğum ve 1200tl ye aldığım i7-2630QM işlemcili 8GB ram li ve kıytırık gt540m ekran kartlı casper bilgisayarım son 1.5 senedir ihtiyacımı her türlü karşılıyor. Dönüp de bana bir kere bile 'tık' demedi, adobe un master collection ını kullanıyorum bazen çok ağır bazen çok hafif çalışıyorum, oyunları da minimum seviyede oynamama izin veriyor ekran kartı, oynuyo sayılmasam da tadına bakmama oyunu görmeme yetiyor, hee iş bir video renderlamaya ya da bir oyunu yüksek kalitede oynamaya geldiğinde o zaman tırt :D İşte o zaman masaüstünün daha doğrusu yüksek kaliteli bir masaüstü bilgisayarın kalitesi anlaşılıyor değeri biliniyor.. O yüzden bu yazıya hem katılıyorum hemde katılmıyorum, çünkü zaman içinde bilgisayar tarihinde nelerin değiştiğine herkesin bir göz atmasını tavsiye ederim..

vallaha masaüstü 400 liraya ksanın ana bileşenlerini alıyorum aynı özellikte leptop 1500 lira.

Su bi gercek ki masaüstülerin evlerdeki kullanim orani ciddi oranda düsüyor, (tasarimci, muzik vs.) ile ugrasan insanlar haric normal kullanicilar icin gitgide gereksiz oluyor, öyle ki bugün pc ye oturdugumuzda kac saat internette kac saat lokal pc ile is yaptigimiza bakmak masaüstü sistemlerin akibetini belli ediyor nitelikte.Oyun oynayanlar icinse pc de ki oyun zevkini (mouse + klavye) hic bir zaman tam anlamiyla konsoldan alamayagi icin oyuncular tabiki MS lerden vazgecmeyecektir.

Masaüstü yani kişisel ev bilgisayarları değişir döneüşebilir ama ölmez.Siz cep telefonunda televizyon var diye evdeki televizyonunuzdan feragat edermiisniz? çok sık seyahat eden veya iş adamları haricinde evde kullanmalık alınan tablet pc bence gereksizdir.Tıpkı evden dışarıya çıkmayan adamın cep telefonu kullanması gibi

Ben de dizüstü bilgisayar alıp artık masaüstü bilgisayar kullanmayayım demiştim ama sonra dayanamayıp yeniden çok uygun fiyata 8 işlemcili masaüstü bilgisayar topladım. Dizüstü bilgisayar parçaları küçük olduğu için daha pahalı ve verim masaüstü bilgisayarlara göre daha düşük. Dizüstü bilgisayarların en zayıf yanı ise ekran kartları, yani en önce bozulan parça, ondan sonra ister o dizüstü bilgisayarı çöpe at, ya da dünyanın parasını verip onartıp paranı yine çöpe at, artık onu da keyfin bilir gaari...

Bir arkadaşın da yazdığı gibi, güçlü bir masaüstü bilgisayar + 10 inç kapasitif ekranlı bir tablet bilgisayar mükemmel bir çözümdür.

ne kadar dökme kasa kullanan varsa atlamış yazıya. sanki astronomi hesapları yapıyorlar da laptop yetmiyor

@04 Kas 2012 10:45 Ya laptop da yeter ama herkese değil. Dökme kasa bir tutku dostum. Gücün simgesi.

insanların kullanım alanına göre şekillenecektir netbook bile günümüzde alıcı buluyorsa her segmentten bilgisayarın satın alınacağı kesin ama bir gerçek varki en güçlü notebook bile sağlam bir masaüstü ile başedemeyeceği için ölmeyeceği fikrime kesinlikle katılıyorum

desktop forever....performans kullanım rahatlığı pratikliği ve daha birçok şey...

işlemci gücüne dayanan (çoklu ortam işleme) programlarla çalışmanın anağtar simgesi Masaüstü PC'lerdir.

masaüstü keyfi gibisi yok. alacaksın 21 22 inç bi monitör. canavar bi laptopum var 2gb 128 bit ekran kartı 8 gb ram falan filan. her oyunu kaldırıyoar ama ekran 1366/768 olduktan sora hiç tadı olmuyor. taşıma gereksinimi yoksa eğer kesinlikle almayın derim laptop...

masaustu bir bilgisayardir. laptop ise tabletin klavye takilmis halidir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play