Masaüstü PC'lerin 6 katili!

Masaüstü PC'lerin sonunu getirmeye çalışan, hatta getiren 6 "katil" teknoloji...

Oyunlar ve masaüstü PC'yi öldüren 2 neden daha

Oyunlar ve masaüstü PC'yi öldüren 2 neden daha

4. Konsollar: Benchmark Reviews yöneticisi Olin Coles'a göre kullanıcılar notebook'ları ve mobil cihazları tercih ettikçe, PC'nin tek tutunacağı platform olarak oyunlar kalacak. Ancak Coles'a göre konsol oyunlarının popülaritesi arttıkça ve oyunlar ilk olarak konsollar için tasarlandığından, PC'lere verilen önem giderek daha da düşebilir.

5. İnternet ve bulut: Steve Jobs, 1996'da Wired'a yaptığı bir açıklamada "Masaüstü bilgisayar endüstrisi öldü." demiş, geleceğin web'de olduğunu söylemişti. Jobs'un bu sözleri, 1990'ların sonlarında web'in ve web uygulamalarına ne denli önem verildiğinin bir işaretiydi. Bunu belki Apple başaramadı ama Google'ın Chrome OS işletim sistemi, giderek daha fazla ilgi görüyor ve mobilitenin önemini arttırıyor.

6. Ağ bilgisayarları: 1996'da Sun Microsystems tarafından piyasaya sürülen JavaStation'ın tek amacı, kullanıcıyı internete bağlamaktı. Cihazların herhangi bir sabit diski, CD-ROM'u ve slot'u bulunmuyordu. Oracle da ortaya çıkardığı ağ bilgisayarının masaüstü PC'lerin sonunu getireceğini düşünüyordu. Belki o zamanlarda bu tahmin tutmadı ama bugün gelinen nokta, masaüstü PC'ler için pek parlak görünmüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Performans Canavarı mı bunlar ?

Belli bir kesim için ölmüş olabilir. Ama benim gibi her parçası kendi alan kasasına özenle montajlayan biri için masa üstüler ölmez. Hiç bir donanım bu kadar esnek değil. Benim için laptoplar öldü. Evde masa üstü bilgisayarımı kullanıyorum. Dışarıda akıllı telefon ile her işimi görüyorum... Zor işleri eve bırakıyorum.

zannetmiyorum masaüstü bilgisayarlar ölmeyecektir ama zamanın getirdigi gereklilikler değişimine ve gelişimin neden olacaktır. Sizin dediginiz gibi masaüstü ölmüyor sağdece tabletin gelmesiyle laptop ölüyor, o kadar.

öleceğini zannetmem.Masaüstü esnektir,esnekliği seven kullanıcılar var.Sağlam bir toplama yapılırsa laptop ve tabletlere verilen paranın yarısına performanslı PC çıkabilir.

Oyuncular olduğu ve e-sports olayı gelişmeye devam ettiği sürece masaüstülerin yerini hiçbir şey alamaz. Ayrıca, hala masaüstü olmadan yapılamayan bir sürü iş var. İş performansı ve maliyet bakımından hiçbir tür masaüstünü yakalayamaz.

Masaüstü PC'lerin ölmesi açıkçası pek mümkün görünmüyor ama boyut değiştirecekler. Bu durumdaki en büyük pay oyunlarındır. Ayrıca gelecekte benim teorilerim olan Kişisel İnternet TV Yayıncılığı ve Kişisel Bulut Teknolojileri -Güvenlik sorunu akıl almaz boyutlara ulaşacak ve insanlar, şirketler, kurumlar kendi bulutlarını oluşturacaklar- gibi teknolojilerin de devreye girmesiyle beraber masaüstü pc'ler ölümsüz olacaklardır... <Cleverman>

leptopu masaüstüne tercih adam yine bir nebze anlayışla karşılanabilir ki yüksek işlem ya da grafik gücü ihtiyacı yoktur en fazla film izler onun için normaldir ama tableti pc ile kıyaslayan adam zaten pc de feyste çiftlik oynayan, en fazla fal açan insandır hayatında kasanın kapağını açmaz, açsa neyin ne olduğunu bilmez. Pc ölmez bilgisayarı kullanmayı, toplamayı bilen oyuncu insanlar için bitmez. iki yol var ya konsola geçecek ya pc alacak. ara yol yok leptop ile oyun oynamak için pcye vereceğiniz paranın 2 3 katını vermeniz lazım. Bu gün 1000 liraya bile orta halli oyun bilgisayarı toplanır ama leptop alınmaz oyun oynanacak leptop alınmaz. hd 4000 olur gt610 olur içinde en fazla. Sonra garibim gelir forumda yazar benim leptop bf4 açar mı diye.

Masaüstü PC'leri öldüremezler, buradan para kazanan büyüklü - küçüklü şirketler var... Ayrıca Masaüstünün yerini alacağı söylenen cihazların hiçbiri masaüstünün donanım esnekliğine ve çeşitliliğine, onarım kolaylığına ve ucuzluğuna ve ayrıca çevre birimi ile genişleme kapasitesine sahip değil... Ayrıca Önemli olarak; yüksek performansa rağmen düşük ısınma olur ve güçlü soğutucular takabilirsiniz... Masaüstü size sürekli yüksek performans sağlarken, diğer cihazlar geçici olarak sağlar ve sıkıntı çıkarabilirler... Laptopların dahi tıkandığı (takılma, performans düşüşü vs...) yerlerde masaüstü bilg. tıkanmaz (genel için söylüyorum.) yani masaüstünün birçok yönden avantajı var... Bütün bunlara rağmen masaüstünü bitirecek bir cihaz varsa bu cihaz Laptoptan başkası değildir... Tabletlerin piyasadan silinme ihtimalleri var, netbooklara ne olduğunu unutmayın.... Sadece ilgi ve ihtiyaçlara cevap veren ürünler hayatta kalır, gerisi çöpe gider, teknoloji ve ticaretin kuralı budur.

madem masa üstü pcler ölüyoda neden hergün yeni bi ekran kartı işlemci anakart vs. çıkıyo şahsen ben hazır pc almam gider toplama yaparım hazır pc lerde her istedigin parça istedigin gibi olmuyo işlemci iyiyse ekrankartı istedigin gibi degildir anakart iyidir işlemci düşük cıkar yani hazır pclerde istedigin özelliklerde pc bulmak zor pc anlamayan birisi gider bu kaç çekirdek der 2 veya dört tamam der alır diger özelliklerden haberi bile yoktur

masaüstü bilgisayarı akıllı cep veya tablet ile kıyaslayan zihniyetteki insanların ......... . masaüstü laptop kıyaslaması yaparsak 1. soğutmaları beş para etmez 2. parçalarını istediğim gibi belirleyemiyorum .illa bi noktada tıkanıyor. 3. üreticilerin tekelinde olan bi durum ve kalitesiz kasalarla kalitesiz donanım ile milletin önüne konulup 2 katı fiyattan satılıyor. zorla dayatılan işletim sistemleride cabası

masaüstü daha uzun ömürlü üstelik kolay upgrade olayıda parça ömrü de daha fazla diretcx 11 de cabası forever desktop pc :)

hangi tablet yada hangi notebook 7 sene yada 9 sene dayanabiliyor

masaüstü bilgisayarın 2 katili var microsoft ve apple. zaten microsoft virüs gibi firma, konsol pazarına girdi mahvetti bıraktı, 1977 senesinden beridir dişi tırnağı ile büyümüş konsol sektörü pc pazarına karşı azılı rekabet içersinde olmasına rağmen; her konsolun pc donanımlı olmasını sağladı, bu konsol sektörünü içeriden çökertecek bir hamledir!

@20 Ara 2013 13:39 buda ayrı bi zeka :) hello marslı....

@20 Ara 2013 19:41 kendi marsta uçarken başkalarını marslı zanneden salağın hikayesini bilir misin?

ilahi yani çip :) o yüzden mi en basitinden Apple bile en sağlam donanımlarını masaüstü imac lere harcıyor. gerek şirketler gerek özel kullanıcılar için masaüstü pc lerin ömür boyu gideri vardır....

bu yazıyı yazan olsa olsa 13-14 yaşında bir ergendir

Mobilitenin canı cehenneme dostum ! Evde otururken elimde tablet bilgisayar yada telefonla uğraşacak kadar kafayı yemedim daha.

Kişisel bulut teknolojileri gelişirse masaüstünün yükü

monitör kasaları unutmuşsunuz.

Yanında taşıyamadığın masaüstü hiçbir işe yaramaz onun için en iyisi notebook tur. (en kötüsü de windows 8 dir) mobil olmak ifadesi masaüstü lerin notebooklar karşısındaki bütün (+) artı larını sıfırlar Mobilite çok önemlidir.

tablet ve mobil cihazlar olduğu sürece bunlara uygulama geliştirmek için her zaman pc lazım :)

listede 3 30 inch mönitör birbirine bağlayıp max çözünürlülükte crysis 3 oynayabileceğimiz tablet cep telefonunu eklemeyi unutmuşsunuz :D demekki neymiş; tablet cep telefonu masaüstü katili olamazmış, bu makale bozmasında yazdıklarınızı yurt dışında sağda solda söylemeyin; adamlar oturdukları yerden düşerler gülmekten! ;)

ahmeyt kesinlikle satislarinin en alt duzeye inmesini istiyorum boylece fiyatlari cok duser ve ben en guclusunu en dusuk fiyata satin alirim :D

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Oyunlar ve masaüstü PC'yi öldüren 2 neden daha
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir