Masaüstüne uygun Android: Remix OS!

Android, masaüstü PC'lere uygun bir işletim sistemi olmayabilir, ancak Remix OS ile işler değişiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'i masaüstüne uygun yapan Remix OS hazır!

Android'in bilgisayar klavyesi ve faresi için "remikslenmiş" sürümü Remix OS, artık indirilebilir durumda.

Remix OS, Android işletim sistemini Windows, Mac OS ve Linux'ta olduğu gibi çoklu görevle başa çıkabilen bir ortam haline getiriyor. İndirmeye sunulan 700MB'lik "alpha" sürüm, çoğu PC'de çalışıyor. Projenin sayfasına göre x86 yonga setine sahip çoğu bilgisayar destekleniyor. Bununla birlikte işlemcinizin 64-bit destekli olması gerekiyor gibi görünüyor.

Android-x86 projesini temel alan Remix OS'u yükleyebilmek için en az 8GB'lık bir USB 3.0 bellek çubuğu (20 MB/sn yazma hızı tavsiye ediliyor) kullanmanız tavsiye ediliyor.

Devamı, yazımızın sonraki sayfasında.

Özellikleri ve indirme bağlantısı

Android 5.1.1'i temel alan Remix OS, masaüstü PC kullanıcıları için özelleştirildiği için bir başlat menüsü ve görev çubuğuyla geliyor. İşletim sistemi üzerinde Google Play Store yüklü olduğundan birçok uygulama erişim imkanınız var. Bununla birlikte bir alpha sürümü kullandığınızı ve bazı hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Bilgisayarınızı hazırladığınız USB bellek çubuğundan açtığınızda önünüzde iki seçenek bulunuyor: İşletim sistemini geçici olarak test etmek (Guest modu) veya verileri ve uygulamaları kalıcı olarak saklamak (Resident modu). Remix OS, Wi-Fi modülünüz veya ethernet üzerinden internete bağlanabiliyor.

Testlerimizde Remix OS'un oyun performansı bizi etkiledi. Dokunmatik ekran yerine fare ve klavyeyle kontrol edebildiğimiz oyunlar son derece akıcı biçimde çalıştı. Bununla birlikte Remix OS'un bilgisayarınızın sabit diskine erişememe gibi bazı sinir bozabilecek kısıtlamaları bulunuyor.

Android'in ve Chrome OS'un önümüzdeki sene Google tarafından birleştirilebileceği bir süredir konuşuluyor. Bu noktada Remix OS ile geleceğe göz atma imkanınız olabilir.

İndirin: Remix OS (USB bellek hazırlama aracı dahil)

Not: USB belleğinizin içeriği silinebileceğinden yedek almalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Benim anlayamadığım tarafı şu, neden HDD'ye multiboot olarak kuramıyoruz? UEFI modunda multiboot olarak(win10 & LinuxMint + Remix OS) laptop PC'ye kurulabilse tadından yenmez.

@Metinolmetin hdd ye kurmak için harddislık te16 gb lık bir alan oluşturup uefi için olan remix os usu kendi programı ile usb içine açıp ordanda harddiske taşımalısın. daha sonra easyBCD programı ilede iso dosyasını import ettin mi sadece yeniden başlatman gerekiyo. Dediğin gibi tadındanda yenmiyor :D

Denemek lazım memnun kalırsam çift sistem kullanırım

arayüz windows 10 ve mac os x karışımı bir şey olmuş. ayrıca "Remix OS'un bilgisayarınızın sabit diskine erişememe gibi bazı sinir bozabilecek kısıtlamaları bulunuyor"?

@15 Ocak 2016 03:33 Sabit diske ulaşamıyor, çünkü diske kurulmuyor. Flash disk üzerinden çalışıyor ama sabit diske kurmak da mümkün: Sabit diski pcden söküp, usb bir boxa takın ve rufus ile remix osu bu diske yazdırın ve sabit diski tekrar pcye takıp çalıştırın.

windows a birşey olmaz umarım.

Bunun yerine tarayıcı üzerinden çalıştırılabilecek şekilde portlansa çok daha iyi olur. Kendin yap diyenler çıkabilir bana haklılardırda, yapabilecek durumda olsam zaten yaparım benimki sadece temenni.

@15 Ocak 2016 10:25 Silverlight ile çalışan başka bir tane vardı ama pek güzel olmuyor öyle. Zaten uygulamaları web'de çalıştırmak için daha fazla enerji sarf etmek gerek, portlama işlemi için. O da ne derece sağlıklı olur bilinmezya. Zaten uğraşmazlar. Cihazda değil internette çalışan ortamın kullanılacağını zannetmiyorum

Beğenmedim en iyisi windows.

Virüs bulaşma ihtimali yüksek işler yapıldığında bilgisayarın hdd'sine ulaşamamasının faydası da olabilir.

süper bir haber bu. İnşallah gün geçtikçe gelişir şu hantal sorunlu windowsdan kurtarır bizi

indirdim kurdum ama wifi çalışmadı. usb 2.0 kullandığım için olabilir mi arkadaşlar sizce nasıl çözebilirim bu problemi?

@15 Ocak 2016 16:54 Bende de linux kullanırken olmuştu usb ile. Driverı bulamıyor galiba

Windows varken bu gereksiz.

@15 Ocak 2016 18:27 Senin gibi mi?

Android'in Mac OS X temasıyla Windows 10 tasarımına montajlanmış hali.. Mükemmel görünüyor!

Remix os u denedim hoş güzel ancak wifi driveri görmüyor ne yaptımsa gördüremedim

remix os kurdum bılgısayarıma fakat kapatıp actıgımda androıde gecemıyorum nasıl yapıcam yardım edermısınoız

X86 projesini indirin.Gerçek androidin x86 desteklisi.

ben serhat multiboot usb ye ekleme ile iliği detaylı anlatımını tnctr de yaptım işletim sistemi yanına kurmaya gerek yok

Rasperry pi 3 üzerinde performans verirmi deneyip tecrübe eden varmı?

Remix os usb den nasil silerim

Görev çubuğu bende siyah ne yapdıysam düzelmedi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play