Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun

Aynı anda birden fazla işletim sistemini beraber çalıştırabilmenizi sağlayan işletim sistemi emülatörlerinin sunmuş olduğu avantajları ve bu alanda kalitesini ispatlamış yazılımları, CHIP bu yazıda sizler için mercek altına alıyor.

Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun (Sayfa 2)

Şöyle bir düşünüldüğünde, bütün bu işletim sistemlerini çalışır halde bir Windows üzerinden yönetebilmek inanılmaz pratik ve heyecan verici olsa gerek.

Bu gibi programlar, sisteminizde varolan donanımları kullandığı gibi, sistem kurulumundan sonra kendi donanımlarını da oluşturuyor (Ethernet kartı, Ekran kartı vb.).

Kurulum sırasında birkaç aşama geçildikten sonra, son adımda sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Yeniden başlatıp programı çalıştırdığımızda, ilk olarak yükleyeceğimiz işletim sistemine uygun bir PC oluşturmamız gerekiyor.

Sanal PC oluşturalım: Donanımınıza bağlı kalın

Yeni bir PC oluşturmadan önce, programın çalışma mantığından söz etmek iyi olacaktır.VMwar e programında yeni bir PC oluştururken, özelliklerini mutlaka kendi PC’nizin de özelliklerini göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz. Aksi takdirde, donanımınız (özellikle RAM) yetersiz kalacağından, sisteminiz oldukça yavaşlayacak ve buna bağlı olarak bazı aksaklıklar meydana gelecektir. Eğer bu tip yazılımları sürekli olarak kullanacaksanız, donanımlarınızın da yeterli olması performans açısından sizi oldukça rahatlatır.

Bu tip emülatör yazılımlarına işletim sistemi kurmak için, gerçek bir PC’ye işletim sistemi kurulurken yaptığımız işlemlerin aynısını uygulamamız gerekiyor. M esela VMware yazılımı işletim sistemi oluştururken en başta bu işletim sistemi için sabit diskimizden ne kadar alan ayırmak istediğimizi sorar.T ahsis ettiğimiz bu alan daha sonra, program içerisinde sanal bir sabit disk olarak bize sunulur.B u aşamada bizlere sunulmuş olan bu sabit diski biçimlendirip yeni bir işletim sistemi kurulmaya elverişli duruma getirmek bizim işimiz.Sabit diski bölümlemek ve formatlamak gibi işlemleri, nasıl gerçek bir sabit diske uyguluyorsak aynı şekilde bu sanal sabit diske de uygulamamız gerekiyor.

VMware’de yeni bir sanal PC yaratmak için ilk adım olarak File menüsünden New / New Virtual Machine kısayolunu çalıştırabilir veya [Ctrl]+[N] tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Ekrana gelen Configuration Wizard penceresinin ilk adımında Typical ve Custom seçeneklerinden birini seçip devam etmemiz gerekiyor. Bu adımda eğer standart bir sistem kurmak istiyorsak Typical, eğer kuracağımız sistemin bütün detaylarını kendimiz belirlemek istiyorsak Custom seçeneği ile devam ediyoruz. İkinci seçenek, yani Custom ile devam etmek en sağlıklı yöntem.Böylec e sanal PC’miz için yeterli gelecek, ancak ana bilgisayarımızı fazla yormayacak donanım seçimleri yapmamız mümkün oluyor.

Bir sonraki aşamada oluşturacağımız sistemi açılır menüden seçip devam etmemiz gerekiyor.A slında bu aşamanın fazla bir önemi yok, sadece programın oluşturacağı sanal PC’nizin dosyaları bu adımda belirleyeceğiniz işletim sistemi isminde bir klasör altında tutulacaktır. Bu aşamaya bağlı olarak hemen bir son raki adımda ise bu klasörün yerini belirleyebilir, isterseniz de isim değişikliği yapabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

çok çok iyi

peki bu iki sanal programı bir arada kulana bilir miyiz?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir