Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun

Aynı anda birden fazla işletim sistemini beraber çalıştırabilmenizi sağlayan işletim sistemi emülatörlerinin sunmuş olduğu avantajları ve bu alanda kalitesini ispatlamış yazılımları, CHIP bu yazıda sizler için mercek altına alıyor.

Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun (Sayfa 3)

Bellek Miktarı (Memory): En önemli aşamalardan biri de oluşturacağımız işletim sistemi için ayıracağımız bellek miktarını belirleyeceğimiz adım, yani Memory penceresi.B u adımda gerçek sistemimizde bulunan RAM miktarına ve kuracağımız sanal işletim sistemimizin gereksinimlerine göre karar vermemiz gerekiyor.En az 64 MB olarak belirleyebileceğimiz bellek miktarı, kuracağımız işletim sistemi versiyonuna göre değişebiliyor.A na sisteminizdeki RAM miktarı ve kuracağınız sanal işletim sisteminin gereksinimlerini göz önüne alarak dengeli bir seçim yapmak sizin açınızdan iyi olacaktır.A rtı olarak burada belirleyeceğiniz bellek miktarını yeterli görmezseniz daha sonra bu miktarı kolayca değiştirebilme şansına sahipsiniz. Bellek miktarını belirledikten sonra İleri tuşuyla bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Ağ Bağlantıları: Ağ Bağlantıları bölümünde VMware bize sanal bir ağ oluşturmak isteyip istemediğimizi soruyor. Bu adımda yapacağımız ayarlarla, eğer varsa diğer sanal işletim sistemlerimiz ve ana sistemimiz arasında bir ağ kurabiliyoruz. B u aşamada Use host only networking seçeneğini işaretlersek, yerel sistemlerimizin kendi aralarında haberleşebilmeleri için gerekli sanal ağ bağlantısını sağlamış oluruz.

Disk Ayarları: Bu adımda sanal bir sabit disk oluşturmamız için çeşitli seçenekler karşımıza çıkıyor.B urada oluşturacağımız disk, gerçek sabit diskimizden bağımsız çalışan sanal bir disk olacak ve kuracağımız sanal işletim sistemimiz bu sabit diski kullanacak. Create a new virtual disk seçeneği ile yeni bir sanal disk yaratabilir, Use an existing virtual disk seçeneği ile önceden oluşturmuş olduğunuz sabit diskinizi programa ekleyebilirsiniz. Son seçenek olan Use a physical disk seçeneği ise çok önemli.B u seçenek ile sanal sisteminiz için sanal bir disk oluşturmayıp gerçek diskiniz için erişim yetkileri vermeniz istenecektir. Bu seçeneği kullanırken çok dikkatli olmanızı öneriyoruz, aksi takdirde önemli verilerinizi tehlikeye atmış olursunuz.

Disk ayarlamalarımızı yaptıktan sonra işlemimiz sona ermiş oluyor.Şimdi programın arabiriminin sol kısmında, oluşturmuş olduğunuz sanal PC’nizi görüyor olmalısınız.Üz erine çift tıklayıp sağ kısımda sanal PC’nin özelliklerini görmeniz mümkün.Dilersek istediğimiz ayarı kolayca değiştirebiliriz.

Bütün işlemlerimiz tamamlandığına göre, Power On düğmesine basarak sistemimizi çalıştırabiliriz.Şu an için Sanal PC’mize herhangi bir işletim sistemi kurulu olmadığından Operating System not found mesajını alıyoruz. Bu aşamadan sonra istediğimiz işletim sistemini yeni Sanal PC’mize kurmaya başlayabiliriz.

Kurulum tamamlanınca: Sanal PC’mize yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra bu işletim sistemi standart VGA modunda çalışacaktır. File menüsünde bulunan Install VMware Tools” kısayolunu çalıştırarak sanal işletim sisteminizin SVGA modunda çalışmasını sağlayan eklentiyi kurabilirsiniz. Sanal işletim sistemi ister tam ekran, isterseniz de pencere modunda çalışabiliyor. P encere modunda çalışırken gerçek sistemden sanal sistem içersine geçiş yapabilmek için fare imlecini bu alana getirip tıklamanız yeterli.B u sayede sadece sanal sistem içerisinde işlem yapabileceksiniz. T ekrar gerçek sisteminize dönmek isterseniz [Ctrl]+[Alt] tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Virtual PC: Microsoft’un emülatör programı

Microsoft firmasının satın aldığı Virtual PC programı, başarılı bir diğer işletim sistemi emülatörü olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız önemli bir nokta var: Programın kurulumunu yapabilmeniz için web sayfasına (() bağlanarak gerekli kodu almanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra bu kodu girerek programın kurulumunu başlatabilirsiniz.

Sihirbaz yardımıyla adım adım Sanal PC oluşturalım

Virtual PC programının kurulumu yaptıktan sonra File menüsünden New PC komutunu çalıştırarak işlemimize başlayabiliriz. İkinci aşamada oluşturacağımız PC’miz için bir isim belirlememiz isteniyor.İlg ili kutucuğa belirlediğimiz bir ismi girip devam ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

çok çok iyi

peki bu iki sanal programı bir arada kulana bilir miyiz?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir