Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun

Aynı anda birden fazla işletim sistemini beraber çalıştırabilmenizi sağlayan işletim sistemi emülatörlerinin sunmuş olduğu avantajları ve bu alanda kalitesini ispatlamış yazılımları, CHIP bu yazıda sizler için mercek altına alıyor.

Masaüstünüzde sanal PC’ler oluşturun (Sayfa 4)

Configuration Options penceresinde bulunan Guide me seçeneği ile oluşturmak istediğimiz sistemin bütün özelliklerini adım adım seçip onaylamamız istenecek. Create a default PC ise standart ayarlarda bir sistemi otomatik olarak kuracak.Eğer önceden oluşturmuş olduğumuz bir sistem varsa ve bu sistemin aynısından kurmak istiyorsak Duplicate an existing PC seçeneği ile devam etmemiz gerekiyor.

Guide me seçeneği ile devam ettiğimizde ekrana gelen pencerede kurmak istediğimiz işletim sistemini açılır menüden seçip devam ediyoruz.

Bellek Miktarı (Memory): Virtual PC, bellek miktarını belirleme aşamasına geldiğinizde, bir önceki adımda verdiğiniz cevaba bağlı olarak size öneride bulunuyor. Sözgelimi, önceki adımda kuracağımız sanal işletim sistemi olarak Windows 98’i belirtmişsek, bize 64 MB bellek ayırmamızı tavsiye ediyor.Y ok eğer Windows XP işletim sistemi kuracaksak, bu değeri 128 MB olarak değiştiriyor. Verilen bu tavsiyelere uymak istemez de bellek miktarını kendimiz belirlemek istersek, aynı pencereden bu işlemi de kolayca gerçekleştirebiliyoruz.

Disk Ayarlamaları: Bellek miktarını belirlediğimizde, karşımıza disk ayarlamalarımızı yapacağımız ekran geliyor. İki seçeneğin bulunduğu bu ekranda Create a new hard disk image ile yeni bir sanal sabit disk oluşturabilir, Select an existing hard disk image seçeneği ile de eğer önceden böyle bir sabit disk oluşturduysanız onu belirtebilirsiniz. Biz yeni bir sabit disk oluşturacağımız için Create a new hard disk image seçeneği ile devam ediyoruz.

Bir sonraki aşamada, oluşturmuş olduğunuz bu sanal disk image dosyasının hangi klasör altında saklanmasını istediğinizi belirledikten sonra işlem tamamlanıyor.

Eğer oluşturmuş olduğunuz sanal PC’nizin özelliklerini sonradan değiştirmek isterseniz arabirimde bulunan Settings düğmesine basarak açılan pencereden bu işlemi kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Virtual PC programının ayarlar bölümünde VMware programından ayrı olarak COM1, COM2 ve LPT1 gibi portları kullanabilmenizi sağlayan seçenekler dikkatimizi çekti.İst eğiniz doğrultusunda bu seçenekleri aktif hale getirerek bu portlardan da yararlanabilirsiniz.

Ağ Bağlantıları: VMware programının aksine, program yeni bir sanal PC yaratırken ağ ayarları ile ilgili seçenekleri bizlere sunmuyor, fakat daha sonra Settings menüsünden bu kısma ulaşabilir, ağ bağlantı ayarlarınızı kolayca yapılandırabilirsiniz.

Virtual PC programında sanal bir PC oluşturmak bundan ibaret.Oluştur muş olduğunuz bu sistemi Start Up düğmesine basarak çalıştırabilir ve istediğiniz işletim sisteminin kurulumunu yapabilirsiniz.

Kurulumdan Sonra: Sanal işletim sistemimizi kurduktan sonra tam ekran veya pencere modunda çalışabiliyoruz. Pencere modunda çalışırken sanal sisteme geçiş yapmak için, yine VMware’da olduğu gibi fare imlecini sanal işletim sisteminin bulunduğu pencereye getirip tıklamanız yeterli.T ekrar gerçek işletim sistemine dönmek için yapmanız gereken tek şey, farenizi sanal işletim sisteminin bulunduğu pencereden çekmek olacaktır.

Onur Seven – Uğur Seven
uguronur@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

çok çok iyi

peki bu iki sanal programı bir arada kulana bilir miyiz?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir