Masaüstünüzü kişiselleştirmenin 6 yolu!

Masaüstünüzden bıktıysanız kendinize bir iyilik yapın, onu baştan aşağıya değiştirin!

Masaüstünüzü kişiselleştirmenin 6 yolu!

Bilgisayarınızın başında çalışırken, ödevinizi yaparken veya oyun oynarken saatlerinizi harcıyorsunuz. Peki gününüzün önemli bir kısmını önünde geçirdiğiniz PC'nizi biraz daha güzel bir görünüme kavuşturmaya ve daha verimli hale getirmeye ne dersiniz?

1. Dock ile hızlanın

Windows'un görev çubuğu uygulamalarınıza hızla ulaşmak için harika bir araç, ancak daha estetik ve işlevsel olan dock'ları tercih ediyorsanız 10 dolarlık ObjectDock veya ücretsiz (ama eski) RocketDock'u deneyebilirsiniz.

2. Simgelerinizi değiştirin

Uygulamalarınızın bazılarının simgesi fazlasıyla çirkin görünüyor. Veya daha tutarlı bir görünüm için tüm simgeleri birden değiştirmek istiyorsunuz. O halde IconPackager'i denemenizi tavsiye ediyoruz.

Dağınık masaüstünüzü düzenleyin

3. Dağınık masaüstünüzü düzenleyin

Masaüstünüz simgelerle dolup taşıyorsa yapacağınız kişiselleştirmeler çok işe yaramayabilir. Fences gibi uygulamalar, sadece görünümü iyileştirmekle kalmıyor, simgelerinizi kategoriye, projeye veya istediğiniz herhangi bir kritere göre organize edebiliyor.

4. Windows'u kaplayın

Windows'un gri, düğmeleri hep aynı görünen pencere tasarımından sıkıldıysanız, WindowsBlinds ile onları renklendirebilirsiniz.

5. Masaüstünüze görsel efektler ekleyin

Ücretsiz bir uygulama olan Dexpot, pencerelerinizi küçültüp büyüttüğünüzde görünen animasyonları geliştiriyor. Daha fazlası için çok sayıda animasyon ve kişiselleştirme seçeneği sunan 10 dolarlık WindowsFX'i kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

6. Özel bir HUD oluşturun

Sayısız skin ve temayla gelen Rainmeter, masaüstünüze RSS bilgileri, sistem durumu gibi faydalı bilgiler ekleyebiliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

yada yazılanların neredeyse hepsinin dahili olarak geldiği Windows 7'yi kullanın.

@20 Kas 2013 00:25 Ağzı olan konuşuyor. Bilip bilmeden buraya laf olsun muhabbet coşsun mantığında yazı yazanlara deliriyorum. Çok merak ediyorum arkadaşım yazıda bahsi geçen programların sağladığı özelliği windows 7 neresinde barındırıyor. Bunları yazan yazılımcılar deli mi niye hali hazırda varolan birşeyi yeniden uğraşıp kodlayıp yapsın. Bu programların çoğunu win 7 kullanırkende kullanıyorduk. Bellemişsin bir win 7 hadi tamam ama daha ne kullandığını bile bilmiyorsun sonra da kalkıp burda saçma sapan lüzumsuz yorumlar yapıyorsun. Sen git win98 den başlayarak bir ders al nerede ne var öğren öyle gel.

@20 Kas 2013 04:40 Hayır arkadaş 98'den beri kullanıyorum zaten ! Ve ne dediğimi iyi biliyorum Win 7 de rainmeter'e gerek yok çünki Ekranın üzerine araçları istediğin gibi yerleştirebiliyorsun ve araçlar piyasada bol bulunuyor.Ekranın dağınıklığını da istediğin gibi düzeltmek (gruplamak vs.) sadece 3 tık ! Evet hali hazırda var" dı " tabiki her işletim sisteminde yoktu ya da her sürümde. (Bu yazılımlar bu özellikleri ubuntu gibi farklı işletim sistemlerine de getiriyordu) Bir vista ve ya windows 7 indirip içindeki araçlara bakıverin bir zahmet. Bir de windows 8 in içindeki araçlara...Windows 8 de hala "windows 7 tarzı kurtarma" diye birşey bile var :D Dock yazılımı yerine de görev çubuğunu 'etkin' olarak kullanıyorum. Simge değiştirmek de zaten yazılımla ilgili değil onu geçelim bir. Dikkat edersen çoğunu dedim bir de tabi dikkatli okuyana. Şimdi dersi kendine önerebilirsin !

tabi herhangi bir ssd alın hdd hızında bilgisayarınız açılsın bilgisayar açıldığında bu programlar bilgisayarı fazlasıyla kasar

Ya da macosx kullanın, performansınız kasılmasın, bütçeniz kasılsın

Bir diger alternatif windows 8.1 kurulabilir. Metro arayuzu var sonucta.

Görsel Bilgisayar mı. Hızlı bilgisayar mı önce buna karar vermeliyiz. Görsel arayüzü geliştirecek bir çok prğram var. Ancak bir çoğu Bilgisayarı tabiri caizze kasma yapıyor. veya bazı programların düzgün çalışmasını engeli yor. Tabi bu İ7 makine alıp sadece internete girenler için geçerli değil :)

Nefret ederim öyle abuk subuk şeylerin masa üstümde olmasından :D En iyisi temiz sade masa üstü :o)

@20 Kas 2013 09:17 fences ya da rocketdock un amacı da bu zaten. Masaüstündeki kısayol ve bağlantıları tek bir yerde toplayarak hem temizliği sağlamak hemde kolay ulaşımı. Sen neye niye böyle tepkilisin ki :)))

Rocketdog ve Rainmeteri yillardir kullaniyorum masaustunu harika bir sekli getirdigini soyleyebilirim, her iki programıda tavsiye ederim

Ağzı olan konuşuyor da!!! Windows 8 hatalarla, eksiklerle, yanlışlarla dolu. Burada hepsini sayacak kadar yerim yok. Uzağa gitmeye gerek yok Chip.com.tr de araman yeterli. Her bir problemi düzeltmek için 3 parti yazılım kurman gerekiyor. Sorunlar 3. parti yazılımlarla düzeltilecek olduktan sonra bunun nasıl bir anlamı olabilir!!! Duygusallığın bir anlamı yok herkes dilediği ve beğendiği işletim sistemini kullanıyor ve kullanacak. Bilerek ya da bilip bilmeden herkes özgürce düşüncelerini yazabilir. Gerçek şu ki Windows 8 olmadı. Tutmadı. Beğenilmedi. Halen Windows XP kullanımı Windos 8 kullanımının çok çok üzerinde... Nasıl ki bir Vista fiyaskosu vardıysa şimdi de Windows 8 fiyaskosu var.

tek kelime: Mac Os.....

@20 Kas 2013 12:33 Amacım polemik yapmak değildi ama sen sanki bu programlar win7 de varda başka bir işletim sisteminde yokmuş gibi bir tavırla buraya win7 kurun bunlar zaten onunla geliyor dersen böyle olur. Ne kadar savunsanda bu yazılımlar ya da benzer özellikleri win7 de yok olsa dediğim gibi bu programlar yazılmazdı. Yıllarca Rocketdock kullanmış birisi olarak altını çiziyorum "mac e özgü bir özellik" olan bu paneli özenti de olsa windowsa getirmiştir ama çokta kullanışlı olmuştur ve windowsta bunu yapabilecek hiçbir yazılım ya da başka birşey yoktur. Körü körüne bunu bastırarak yanlışa doğru demenin ve bunu savunmanın bir anlamı yok. Evet herkes istediği sistemi kullanmakta özgürdür. Bende zaten buna birşey demedim ama sen daha kullandığın sistemin bile özelliklerini bilmeden dalga geçer bir tavırla burada sahip olmadığı özellikleri varmış gibi lanse edersen böyle olması çok doğal. Bu programlar iyi veya kötü, kullan ya da kullanma ama bu programlar bu özelliklere sistem sahip olmadığı için yapılmışlar. Ayrıca en büyük yanlışı sisteme yüzeysel olarak baktığın için yapıyorsun. Win8 görüntüde kötü olabilir ama arka planında kernelinde okadar çok geliştirme yapılmış bir sistem ki win7 yanında sadece bakakalır. Hız stabilite ve birçok konuda win7 yi 3e 4e katlayacak bir sistem ama bunu görebilene. Win7 5-6yıl öncesine uyarlanmış ve destek verecek bir sistem ama win8 zamanın teknolojisi üzerine kurulmuş. Buna yüzeysel değilde derinden bakmasını bilseniz bunu çok rahat göreceksiniz ama siz görüntüsel alanları takıntı haline getirmişsiniz. En basitinden sana deneyebileceğin bir örnek vereyim. USB3.0 portuna bağlı USB 3.0 bir hdd ile bir filmi ya da dosyayı önce win7 üzerinde taşımayı dene sonra bir de win8 kuruluyken dene. Win7 de 40 değerini geçemezken win8 ile 80-90 lara dayandığını göreceksin. Win8 in sorunları vardı evet ama win8.1 ile bunların hepsi giderildi. Ben de görüntüsel olarak win8.1 de bazı şeyleri sevmiyorum ama benim için önce sağlamlık, hız ve altyapı gelir ve birkez kurup denedikten sonra win7 kurunca attan inip eşeğe binmişsin gibi oluyor. Ayrıca win7 facia dediğiniz vistanın makyajlanmış halidir ve günümüze göre ancak 5-6 yıl öncesinin teknolojine destek verebilir. Kesinlikle win8 ile altyapı konusunda karşılaştırılamaz ve boy ölçüşemez. Umarım sizlerde tek açılı bakmayı bırakıp bu gerçekleri görebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir