Material Design'a alt çubuk güncellemesi!

Google, Material Design tasarımında yapacağı önemli yenilik için düğmeye bastı!

  • Zeynel A. Öztürk
Material Design'a alt çubuk güncellemesi!

Google'ın ürünlerinde kullandığı Material Design tasarım dili, gelişimini sürdürüyor. Son yenilikle birlikte uygulamaların alt tarafında gösterilen gezinti düğmeleri için geliştiricilere yeni öneriler sunuluyor.

Google'ın Material Design ilkeleri sayfasına eklenen yeni öneriler, bazı Google uygulamalarında kendini göstermeye başladı bile. Örneğin Google Photos (Fotoğraflar), son güncellemeyle birlikte alt tarafta yeni bir gezinti çubuğu göstermeye başladı. Bu çubuğu kullanarak fotoğraflara, albümlere ve asistana hızla ulaşmak mümkün oluyor. Aynı değişikliği yapan Google+ uygulaması, koleksiyonlara ve topluluklara ulaşmanızı sağlayan kısayollar gösteriyor.

Alt çubuğu iOS'ta uzun süredir bulunan çubuğa benzetmiş olabilirsiniz, ancak Google'ın amacı işlevi olduğu gibi kopyalamak değil. Firma, kaydırma sırasında çubuğun yavaşça yok olmasını ve yukarı kaydırıldığında tekrar gösterilmesini öneriyor. Google, başımızın dönmemesi için sütunlar arasında geçiş yaparken çubukta yatay bir hareketin olmasını ise istemiyor.

Firma, bu tür düğmelerin altında metin etiketlerinin gösterilmesini tercih ediyor, ancak düğmelerin ekranı kaplayacak kadar büyük olmasını tavsiye etmiyor.

Değişiklikleri geliştiriciler, Google'ın tavsiyelerine kulak vermeye başladıkça; yani yakın zamanda sevdiğiniz uygulamalarda görme olasılığınız yüksek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Materyal dizayn muhteşem bir tasarım anlayışı. Google harika.

Giderek iOs'e benzemeye başladı! Nih haa hah haa!

Android tasarım dilinin en işe yarar güzelliklerinden biri sekmeler arasında kaydırarak geçiş yapılabilmesi. BU şekilde bir sekme anlayışı iOS'ta var. İki yöntem ayrı ayrı güzel ama ikisi birlikte saçma olur. Soldan çıkan hamburger menü varken bunun anlamı ne?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost