Mavi ekrana Microsoft çözümü!

Windows XP kullanıcılarının bir süredir başına bela olan mavi ekran sorununu, bakın MS nasıl çözdü.

  • Ali Güngör

Microsoft'un salı günü yamaları arasında Windows XP kullanıcılarının karşılaştığı mavi ekran sorununa da bir çözüm vardı.

Bu sorun güncellemeden sonra görülüyordu. Başta Microsoft'un hatası sanıldı ancak mavi ekranın rootkit virüsü bulaşmış bilgisayarlarda güncelleme yapılınca ortaya çıktığı anlaşılmıştı.

Başta yayından kaldırılan güncelleme, yeni haliyle artık kullanıcının bilgisayarını kontrol ediyor. 32 bit sistemlerde görülen sorun, bu kontrol sonrasında sistem olması gerekitği gibi değilse uygulanmıyor. Kullanıcıların da kurulmayan güncelleme varsa sistemlerini kontrole etmesi tavsiye ediliyor.

Microsoft'un hassasiyeti

Günccellemekten çekinmeyin, zararlılara dikkat edn

MS10-15 güncellemesinin sistemde mavi ekran vermesinin sebebi olan rootkit zararlısının adı Alureon. Microsoft'un MS10-021 güncellemesi, bu önemli kernel yamasının kullanılabilmesini sağlıyor.

Network uyumluluk ve güvenlik şirketi olan Shavlik Technologies'den Jason Miller, Microsoft'un bu güncellemesini şu sözlerle takdir etti "Microsoft'a bu güncelleme için şapka çıkartıyorum. Bu sorunu bir kenara atmadılar. Kernel yamamak, medya oynatıcı yamamaya benzemez."

Microsoft'un bu konuda hassasiyet göstermesinin başlıca sebeplerinden birisi kullanıcıların güncellemelere olan güvenini korumak. Kullanıcılar güncelleme yapmazlarsa daha fazla güvenlik riski ve sorun oluşuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

vistaya mediaplayer 12 çıkarsalarda bende şapka çıkarsam

helal olsun sana microsoft..apple da neymiş??microsoftun elinin kiri:)

Rootkit'ler kolay kolay tespit edilemediği için XP kullanıcıları kendilerini güvende sanıyorlarmış demek ;)

Oysa rootkit sisteme yerleştikten sonra kurulan çoğu AV, Rootkit'i tespit edemez.

sorunu halledmiş ya helal olsun

millet win 7 de hata oldu böyle nasıl düzelteceğim yardım lütfen acil

Sen de yorum yaz