Mavi ekrana QR kodu geliyor!

Microsoft, mavi ekran hatalarını biraz daha anlaşılır hale getirmek için yeni bir çözüm deniyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Mavi ekrana QR kodu geliyor!

Windows'lu PC'nizde yaşamak istemediğimiz şeylerin başında cihazımızın kilitlenip kalması ve mavi ekran hatası vermesi geliyor. Mavi ekran, Windows 10'da "üzgün yüz simgesi" ile güncellense de beraberinde gösterilen hata mesajları, ortalama kullanıcının kafasını karıştırmaya yetiyor.

Dahası "KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR" veya "BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO" gibi hataları internette arattığınızda karşınıza çıkan bilgiler, pek tutarlı olmayabiliyor. Bunun farkında olan Microsoft, MicrosoftInsider.es web sitesine göre sistem kilitlenmelerini tanımlayıp onarmaya yönelik bir değişiklik deniyor.

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere yeni mavi ekran, eskisine çok benziyor ancak alt tarafında birkaç değişiklik içeriyor. Ekranın alt tarafında şunlar yazıyor:

"Bu sorun ve onarımları hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin:

http://windows.com/stopcode

Destek birimini ararsanız, şu bilgiyi verin:
Durdurma kodu: BAD_POOL_HEADER"

En dikkat çeken yenilik ise ekrana eklenen QR kodu. Bu kodu telefonunuzla veya tabletinizle taratarak hızla destek almanız mümkün olacak gibi görünüyor. QR kodları şu an windows.com/stopcode adresine yönlendiriliyorlar ancak Microsoft ileride farklı QR kodları için farklı çözüm sayfalarına yönlendirme yapabilir. Bu gerçekleştiğinde mavi ekranları çözmemiz biraz daha kolay bir hale gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yeterli değil. BSOD Error Code'ları ile, Minidump'lar ile açıkçası uğraşmak istemiyoruz. Bazı durumlarda ne kadar uğraşırsak uğraşalım yine de net bir sonuç elde edemiyoruz; çünkü bizler Microsoft Mühendisleri değiliz. Bu tür durumlarda onların bile net bir sonuç elde edip edemeyeceği şüpheli. Windows'lara "nokta atışı" yapacak ve bunu basit bir dille bildirecek bir hata tespit ve bildirim mekanizması gereklidir...

Eski mavi ekranı özleyeceğim. Anılar, yaşanmışlıklar var sonuçta :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost