Max-Planck Entitüsü: Petabyte HDD'ler geliyor

Sabit diskler yakında inanılmaz bir sıçrayışa sahne olabilir: Petabyte kavramına alışmaya başlayın.

  • Halil Mollaoğlu
Max-Planck Entitüsü: Petabyte HDD'ler geliyor
Hitachi Datacenter:Petabyte'ler bu devasa dolaplar yerine yakında ele sığacak sabit disklere girebilir.

Güncel Terabyte sabit diskler yakında eski moda mı olacak? Eğer uluslar arası geliştirme takımına bakılırsa, Petabyte sabit disklere giden kapı açılıyor.

Almanya/Stuttgart'ta bulunan Max-Planck Enstitüsünün üyesi olan araştırmacılar santimetre kare başına 700 kat daha fazla veri yazmayı mümkün kılan bir metot geliştirdi: Bunun anlamı santimetre kare başına 60 Gigabit yerine 50 trilyon bit oluyor. Kullanılabilir ölçü birimlerine dönüştürüldüğünde bu yeni teknoloji ile büyüklüğü Terabyte değil, Petabyte ile ifade edilen sabit diskler üretilebilir. Bilgi vermek gerekirse 1 Petabyte, 1 trilyon byte'a (1.000.000.000.000.000 Byte), 1000 Terabyte'a veya 1 Milyon Gigabyte'a tekabül ediyor.

Geliştiriciler bu fütüristik depolama alanını elde etmek için bakır bir yüzey üzerinde demir atomları ve organik asitten (Tereftalik Asit) oluşan bir ağ meydana getiriyorlar. Bir demir atomunun manyetik momenti en ufak depolama birimine tekabül ediyor: 1 Bit. Moment, silindir veya küp şeklindeki bir mıknatıs gibi davranıyor. Bilim adamları demir atomuna bir oksijen atomu ekleyebildikleri anda bu nano-mıknatıs yörüngesinden çıkıp manyetik molekül düzenine göre okuyucu birim tarafından 0 veya 1 olarak tanımlanacak.

Teknolojinin hayata geçmesi için ne gerekiyor?

Petabyte diskler kapıda...

Bu metodun ekonomik açıdan kullanılabilir hale gelmesi için birkaç senenin geçmesi gerekiyor. Zira bu metot güvenilir olarak sadece eksi 270 derecede çalışabiliyor. Klaus Kern ismindeki takım üyesine göre bilim adamları benzer özellikleri gösteren ama kolay kullanılabilir farklı materyaller bulmak için önceden yapılan araştırmalardan faydalanıyor. Bu teknoloji yakın gelecekte sabit disklerin veri yoğunluğunu çok yakında etkileyebilir.

CHIP Online Yorumu:
"Kim Petabyte sabit diske ihtiyaç duyar?" sorusunu soran eleştirmenleri büyük bir zevkle birkaç sene öncesine, yani Megabyte ve daha sonra Gigabyte sabit disklerin ilk kez sahneye çıktığı zamana havale ediyoruz. O zamanlar çok az kişi bu "dev" bellek yığınlarıyla ne yapması gerektiğini biliyordu.

Bugün depolama birimleri günlük yaşamın bir parçası haline geldi ve birkaç kutu sakızdan daha ucuz. Arama motorları, YouTube, Wikipedia veya tüm internet bu veri taşıyıcıları olmadan mümkün olamazdı. Daha fazla depolama birimine olan açlık hala bitmedi. Güncel Terabyte diskler veya gelecekteki Petabyte diskler son kullanıcıya mantıklı gelmeyebilir, fakat firmalar ve araştırma merkezleri asla bu depolama canavarlarına "yeter" diyemez.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

bende 640 gb var :-D sadece 9 gb ı nı kullanıyorum...

Kimse de çıkıp demiyor aga bu nedir :D

Nasıl olur da makine 0 ve 1 in resim olduğunu anlar ? Chip'ten bu yönde bi araştırma bekliyorum .

bende 2terabayt var 1.5 terabayt tını kulanıyorum

madem 9 gb kullanıyorsun bana bi 500 gb gönderirmisin elimde 160 gb hdd var 200 ü yakın da dvd yedek var ve her yedekte sıkıştırılmış durumda :) böyle yüksek kapasiteli birşey olursa çok işimi görücektir hartık ölene kadar dolmaz :)
hımm bana bunu doldurabilirmisin diye sorarsan evet rahatlıkla doldurabilirim biraz zaman alabilir ama :)

resim pixellerden oluşur

her pixel sadece bir renk tanesidir

her rengin kodu vardır f55f55 gibi

bu kod 2lik sistemlee yazılailir 0101101011 gibi

Alanlar genişledikçe yazılan yeni programların boyutuda büyüyecek paralel olarak

ben videolarla çok ilgili biriyim ve inanın arşivlerken bana 4 tb çok düşük kalıyor fazlasını istiyorum.

Çok güzel bir çalışma bence.teknolojinin gözünü seveyim.Bunlar güzel gelişmeler.kesinlike gerekli olacak bu diskler.Bir öğrenci olardak 1250 GB hdd var elimde (1TB+250GB) ve yetersiz geliyor ki çok öyle bir şeyler indirmiyorum eğer adam gib bir şeyler indirsem ve sürekli fotoğraf ve vidyo çeken biri olsam ve bunlar HD olsa hiç hiç yetmez.
Şu anda biraz fazla görünse de teknolojinin ve progrdamcılarının karşımıza nasıl progrdamlar çıkaracağı belli değil.yapay zekalı progrdamclar mesala çok büyük yer -ler kaplayabilir.Ayrıca kendi kendini geliştirebilen progrdmazlar olsa ve bunlar sürekli yeni alanlar ister gibi geliyor bana.Biraz hayal perestlik gibi görünüyor ama büyük düşünfmek gerekiyor. .:D..Ama herşeye rağmen şu anlık bbiraz fazla geliyor bana :D

işite budur ya...Max-Planck Enstitüsü diye boşuna dememişler..

kısa süre sonra petabyte da az gelmeye başlar...

100 x 1 TB disklerim var ama yetmiyor... Bu teknoloji umarım yakında çıkar.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
100 x 1 TB disklerim var ama yetmiyor... Bu teknoloji umarım yakında çıkar.

Oha falan yani :)

Sana petabyte da yetmez exa byte ( 1000 pb ) yada zetta ( 1000*1000*1000*1000 gb oluyor ) byte kullan kullan.
Bir ev kullanicisi 100 gb hdd ye nasil sahip olur gercekten ilginc.
Extern olarak dusunsek tanesi saat basi 60 watt elektrik yakar 100 tanesi 6000 Watt/Saat baya zengin olmali bu arkadas.
Arti onlari baglamak icin kurulacak sistemi hayal bile edemem bir ev yada kucuk is yeri icin.
"Abi ben priz bakmistim
- Kac girisli olsun?
- Mumkunse 200 luk, yoksa elinizde 100'e raziyim
:):):)
Acikcasi hic inandirici gelmedi bu 100 tb hatta sallama falan olabilir kanisindayim hava atmak icin :)

dört kelime ile ilginç.

Buna defrag yaptığınızı düşünsenize :D sabah açıyorsunuz , sonraki hafta ancak oluyo :D

yok petabyte ev kullanıcılarınada lazım olabilir. Ben pc den iyi anlayan biri olarak 2 tb seagate var bende film arşivi doldurdum blueray ortalama 8 gb düşünün bende 250 tane var film hepsi bluray değil 300 gb boşluk var 1 tb harddiskim var o yetiyo karışık kullanıyorum program video falan 500 gb samsung var oda oyun depom ama şöyle 1 petabyte olsa ne onla bunla uğraşıcam hepsini atarım içine hiç korkmam. Hem UD tvler çıkıyor artık blurayin boyutları artıcaktır bir film 20 gb olsa nerde yetiyo terabyte :)

@22 May 2012 00:38 haklısın 3840 x 2160 p tb dayanmaz anca pb dayanır.oyun alanı da değisiyor internet de hızlanıyor pb bile yetmez :)

liste şu şekilde : 1 Bit = Binary Digit · 8 Bits = 1 Byte · 1000 Bytes = 1 Kilobyte · 1000 Kilobytes = 1 Megabyte · 1000 Megabytes = 1 Gigabyte · 1000 Gigabytes = 1 Terabyte · 1000 Terabytes = 1 Petabyte · 1000 Petabytes = 1 Exabyte · 1000 Exabytes = 1 Zettabyte · 1000 Zettabytes = 1 Yottabyte · 1000 Yottabytes = 1 Brontobyte · 1000 Brontobytes = 1 Geopbyte kendiniz yorumlayın artık :)

sene oldu 2015 daha çıkmadı 6 sene öncesinin haberi bide

1 petabyte mı davul zurna ekibini çağırın :D :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play