Mayıs Güncellemesiyle Windows 10'dan Gidenler

Windows 10'un yeni yayınlanan büyük güncellemesi, çoğumuz umursamayacak olsak da, bu işlevleri rafa kaldırıyor!

Mayıs 2019 Güncellemesiyle Gidenler

Windows 10'un her büyük güncellemesi, önemli yeniliklerle geliyor. Ancak artık geliştirilmeyen ve eskisi kadar ilgi görmeyen bazı işlevler, Microsoft tarafından kırpılabiliyor.

Yeni dağıtılmaya başlanan Mayıs 2019 güncellemesiyle kırpılan işlevlerin bir listesi, yazılım devi tarafından yayınlandı. İyi haber ise giden işlevlere muhtemelen üzülmeyeceğiniz.

Silinecek olarak işaretlenenlerin başında, XDDM-tabanlı uzak ekran sürücüleri geliyor. Bunun yanında masaüstü mesajlaşma uygulaması, Windows Mobile ile mesaj eşitleme işlevini yitiriyor. Microsoft'un mobil işletim sistemi öldüğünden ve Aralık 2019'da süresini tamamen dolduracağından, bu işlevin silinmesi şaşırtıcı değil.

Artık aktif olarak geliştirilmeyen işlevlerin arasında ise görev çubuğu konumu (çubuğun konumu, otomatik gizlenmesi vb.) bulunuyor. Microsoft, bu işlevin gelecekte olmayacağını söylüyor.

Windows'u USB sürücüsünden kullanmanızı sağlayan Windows To Go da artık geliştirilmiyor. Print 3D uygulamasının yerini ise Windows Store'dan indirilebilen 3D Builder alıyor.

Son olarak Windows, eskiyen WEP güvenliğini veya TKIP şifrelemesini kullanan Wi-Fi ağlarında bir uyarı gösterecek. Gelecekte ise güvenli sayılmayan bu ağlara bağlanmak tamamen engellenecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Büyük şirketlerin kesinlikle Windows'tan uzak durmalarını tavsiye ederim. Büyük şirketlerin güvenliğini ancak Linux'lar sağlayabilir. Pardus ile ilgili tüm projelerim bütün dünyaya açıktır...

Görev çubuğunu çok daha aktif kullanmaları gerekirken üzerinde geliştime yapmıyorlar. Halbuki mağaza uygulamalarından bazılarını eski sürümlerdeki ekran araçları gibi görev çubuğu üzerinde çalışacak şekilde kolayca uyarlayabilirlerdi.(Hava durumu vb.) Tıpkı Longhorn'un geliştirme safhasında ekran araçlarının görev çubuğuna kapatılıp, küçültülmüş modda çalışması için yapılan çalışma gibi... Ayrıca kurulumda bunun gibi özellikler isteğe bağlı yüklenebilir. Bilge Baykuş T.O.L

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play