Mayıs'ta Chrome yükseldi, IE düşmeyi sürdürdü

Chrome'un yükselişi, başta IE olmak üzere, bu kez rakip tarayıcıları çok üzdü!

  • Zeynel A. Öztürk
Mayıs'ta Chrome yükseldi, IE yine düştü!
Kullanım oranlaraına baktığımızdan, Chrome'un yükselişi, diğerlerinin düşüşü demek

Microsoft'un web tarayıcıları, uzun süredir elinde bulundurdukları liderlik tahtını geçen ay Google Chrome'a bırakmıştı. Yeni veriler, işlerin Microsoft'un tarayıcıları için iyi gitmediğini, Chrome'un geçen ay daha popüler hale geldiğini gösteriyor.

Net Applications'a göre Chrome, yüzde 45'lik kullanım oranıyla şu an dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olma özelliğine sahip. Google'ın tarayıcısı, geçen ay yüzde 41,6 pazar payına sahipti. Chrome'un kullanım oranının yükselişi, elbette bazı tarayıcıların oranının düştüğü anlamına geliyor. Burada en hızlı düşen tarayıcının ise Microsoft'un Internet Explorer'ı olduğu ortaya çıkıyor.

Verilere göre Internet Explorer, 1 ayda yüzde 41,37'den yüzde 38,6'ya geriledi. Microsoft'un sadece Windows 10 ile beraber sunduğu Edge ise bu kötü trendi kurtarmaya yetmedi.

Diğer tarayıcılara bakıldığında Firefox'un Mayıs başından bu yana yüzde 1 pazar payını yitirdiği, Apple'ın Safari web tarayıcısının ise yüzde 4,91'den yüzde 4,69'a gerilediği görülüyor. Tüm bu verilerin sadece masaüstü web tarayıcılarını kapsadığını, mobildeki verilerle birlikte Google'ın ve Apple'ın oranlarının, Microsoft üzerinde daha da büyük bir avantaj kazanacağını hatırlatmamızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Firefox gibi bir tarayıcı varken, Chrome kullananlara cidden şaşıyorum.

@02 Haziran 2016 14:34 chrome karşı Firefox zımbırtısini savunanlara karşı daha çok şaşıyor insanlar

@02 Haziran 2016 14:34 zevk meselesi

Bence Firefox dibi gördü. Firefox'un daha fazla düşeceğini sanmıyorum. Ayrıca Firefox'un ve Thunderbird'un geleceğinden de oldukça umutluyum...

Hiç bir tarayıcının fanatiği değilin ama bence Microsoft tarayıcı artık yapmasın. Direkt Chrome, Firefox veya Opera'yı Windows'a entegre ederek piyasaya sürsün. Olmuyor yani, beceremiyorlar.

hükümet tarafından desteklenen bir yerli arama motoruna ihtiyacımız var.. maliyetli bir durum ama yapılması şart...kişisel verilerimizin dış güçlerin elinde olması milli güvenliğimiz için en büyük tehlikedir..

chrome hem android hem pc sürümünde artık eski sistemleri telefonları tabletleri şutlayıp rame daha aç bir tarayıcı haline geldi.arka planda dünyaların ramini yiyor.

Firefox candır gerisi heyecan :) Chromee tabanlı tarayıcılar eski pclerde yerlerde (Opera hariç) İnternet explorer kullanan 1 avuç insan vardı onlarda modern olduğu için edgeye geçtiler zaten windows ekle/kaldır yüklemelerinden internet explorer'i kaldırabiliyorsun şuan win 10 kullanıyorum bilgisayarda internet explorer bile yok düşün artık :)

Chrome'un sistem ihtiyaclari Firefox'a gore cok fazla. Sistemi somuruyor. Dusuk bir sisteminiz varsa uc bes tab actiginizda bos ram kalmiyor. Sistem surunuyor sonra.

Ne ajan chrome, ne de bi işe yaramayan explorer..... En güzel tarayıcı Firefox.... Yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. AdBlockPlus, DownThemAll, AdBlokcPlus için Element Hiding Helper ve Click&Clean eklentileri ile daha da güzelleşiyor...

Firefox varken diğerlerini tercih etmek kulağa garip geliyor.

microsoftun bomba tarayıcısı edge nerede? sanırım otherda.. elde patlayan bomba

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost