Mazda'dan müthiş bir konsept: RX-Vision...

Mazda, yeni konsept otomobili RX-Vision ile etkileyici bir gövde gösterisi yaptı!

  • Levent Öztürk
Mazda'dan müthiş bir konsept: RX-Vision...

Çarşamba günü Tokyo Motor Show'da tanıtılan Mazda RX-Vision konsept modeli ile beraber Mazda, spor araba ruhunun en önemli kısmını hayata döndürmüş olabilir. RX-8'in 2012 yılında aramızdan ayrılmasından beri, sadece ürün olarak değil, felsefe olarak da oluşan bir boşluk söz konusuydu. Bunun sebebi de Japon otomobil üreticisinin yıllardır tek kullanıcısı olduğu rotary motor tipi ile içinden çıkılamayacak bir şekilde bütünleşmiş olmasıydı.

RX-Vision, yeni nesil Skyactiv-R ile güçlendirilen ön motorlu, arka çekişli bir spor araba. Klasik uzun motor kapağına ve kısa arka boyutlara sahip. Kasanın devasa bir motoru içermek için tasarlanmış gibi gözükmesine rağmen rotary motorlar, küçük boyutları ile ünlüler. Ne yazık ki Mazda, aracın diğer özellikleri hakkında henüz net açıklamalar yapmış değil.

Mazda şu anda rotary motorla çalışan araç üretmiyor çünkü bu motorların günümüz emisyon şartlarını sağlaması oldukça zor. Ancak Mazda'nın söylediğine göre bu motorların "seri üretimi durdurulmuş olmasına rağmen Mazda rotary motor yönünde araştırma ve geliştirme çalışmalarını asla durdurmadı: "Yeni nesil bir rotary motor fikri yıllardır pek çok araba sevdalısının aklında kalan bir düşünceydi ve RX-Vision sayesinde firmanın bu teknolojiden vazgeçmediği kanıtlanmış durumda."

Mazda yakın zamanda dördüncü nesil MX-5 Miata aracını üretim hattına göndermişti ve bu araç, eleştirmenler tarafından oldukça olumlu karşılandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Evlendikten sonra karıma siyah bir Lamborghini alacağım. Beni her an yanında hissetsin diye...

@30 Ekim 2015 12:27 BU İŞSİZLİKLE BİRAZ ZOR:):)

@30 Ekim 2015 15:29 anson teknoloji araçlar daha ne istiyorsunuz , diğer siteler gibi silah tanıtımı yapmıyorlar ya ona bakın.

teknoloji sitesinde neden araba haberleri çıkıp durmaya başladı anlayabilen var mı?

@30 Ekim 2015 13:52 Tabi, aslında arabalar bitki olduğu için teknoloji sitesinde olması biraz garip. Botanik sitesinde verilmeliydi bu haber...

Volkswagen emilsyon skandalından sonra büyük firmalaraın nekadar uyduğunu gördük. rx8 benzeri araçlarla motorhacmi olarak değil güç olarak 235hp spor araçlarla aynı değerlere sahip ken daha atak kg kaynaklı bunu çekemediler emilsiyonu yüksek avrupada istemiyoruz diyerek bahane uydurdular , diyer bahanede rotary ömrü kısaymış peahh ve dede pistonyatakları sürtünme sonucu aşınırsa blok değişmesi gerekirken roteride blok parçalar halindedir sorunlu parça değişir daha ucuza tamir. k.turboyla 350hp

4 kişilik Rx isterik rotery + elektrik olabilir olmadı rotary skyactiv yeter bize .

RX-8 1.3 motorla 240 beygir uretip 20lt/100 km harciyordu. Bu da herhalde 1.0 motorla 250 beygir uretip 25lt /100 km harcar artik. :D

@30 Ekim 2015 22:49 100km 13lt benzer hp spor araçlarda ortalama aynı benzin değerlerini yakıyor ama rx 8 kadar seri atak değiller.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play