MBSA ile güvenlik sorunlarınızı keşfedin!

Microsoft'un bizlere hediye ettiği bu minik araç, PC'nizin en ciddi sorunlarını ortaya çıkartacak!

  • Zeynel A. Öztürk

IT profesyonelleri için meydana getirilen Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA), temiz grafiksel ara yüzü sayesinde kişisel bir güvenlik aracı işlevi de görebiliyor. MBSA, yerel ve ağ bilgisayarlarınızı inceleyerek sıkça rastlanan yapılandırma hatalarını ve eksik güncellemeleri buluyor.

MSBA 2.2'yi Microsoft Download Center'dan indirmeniz mümkün. MBSA'nın başlangıç ara yüzü oldukça basit ve sadece üç seçenek sunuyor: Bir bilgisayarı taramak, birden fazla bilgisayarı taramak ve varolan güvenlik raporlarına göz atmak.

Taramak istediğiniz bilgisayarlarda yönetici haklarına sahip olmanız gerekiyor. Bilgisayar adına veya IP adresine göre birden fazla bilgisayarı taramanız mümkün. Tarama seçeneklerini anlamak kolay olsa da tecrübesiz bir kullanıcının kafası biraz karışabilir.

Tarama sonuçları ve renklerin anlamı

Eğer seçeneklerin ne işe yaradığını anlamıyorsanız daha ayrıntılı bir anlatım için alt taraftaki Scanning Options bağlantısına tıklayın.

Tarama sadece birkaç saniye sürüyor ve tamamlandığında farklı katergorilerdeki sorunların bir özeti ekrana getiriliyor. Her öğeye bir puan ve daha ayrıntılı bilgi sunan bağlantılar ekleniyor.

Sorunsuz öğelere yeşil puan veriliyor, kontrol edilemeyen öğelere ise gri eksi işareti ile belirtiliyor. Geliştirmeye açık alanlar mavi, kritik olmayan açıklar sarı, kritik güvenlik sorunları ise kırmızı renk ile temsil ediliyor. İlgili bağlantıları takip ederek sorunu çözmek için hangi yolu takip etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Microsoft Baseline Security Analyzer

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

deşşşeggürler sevgülü çiphhhh... hemün indürüverdüm bu yazülümü...

kolay gele...

saygılarr.r.rrr

microsoft'tan? hem de bedava?!

Yanılmıyorsam win xp kadar eski bir araç.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play