MechWarrior 5'e dava açıldı!

Microsoft hakkında zehir zemberek açıklamalardan sonra MechWarrior'un başına neler geldi?

100 tonluk robotlar hukuk engeline takıldı
Dev robotlar, dev silahlar ve paramparça olan şehirler! Gücü sevenlerin oyunu...

Amerikan hukuk sistemi 100 ton ağırlığında ve bir şehri dümdüz edebilecek kadar silah yüklü dev robotları bile çiğneyip geçiyor.

Bilgisayar oyunlarını ve özellikle de simülasyon türüyle bilim kurguyu sevenlerin favorilerinden MechWarrior serisinin başı dertte. Elbette CHIP Online takipçilerinin aklına hemen Microsoft'un aldığı oyun stüdyolarını batırdığına dair açıklamaların, Microsoft'u kızdırmış olabileceği gelmiştir. Ancak Microsoft bu sefer masum; MechWarrior 5'e daha piyasaya çıkmadan dava açan şirket Harmony Gold.

Hafızanızı biraz zorlarsanız bu şirketin ismini hatırlayabilirsiniz. Çünkü Harmony Gold, Robotech ya da Japonya'daki adıyla Macross serisinin sahibi. Bu klasik animasyon serisi de dev robotların savaşlarını konu alıyor. Üstelik bu ilk dava da değil, MechWarrrior evreni olan BattleTech'te Macross kopyası robot sayısı artınca, Harmony Gold dava açmıştı. Bu olay 1996 senesinde olmuştu ve mesele bu kopya modellerin sistemden çıkartılmasıyla kapanmıştı.

Harmony Gold, MechWarrior 5'te kendi modellerine benzer robot modelleri görünce oyunun çıkmasını beklemeden dava açtı. Şu anda bütün sitelerden video ve görsellerin kaldırılması için bir hukuk akını sürüyor. Bu sorunun MechWarrior 5'in çıkışını ertelemesi ihtimali var. Oyuncular ise meselenin çok uzamadan 1996'daki gibi çözülmesini istiyor. "Benzer modeller çıkartılsın ama ortada bir hukuk savaşı olmasın, oyun çok da gecikmesin" şu anda forumlara hakim olan düşünce.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

4. oyunu oynadım güzeldi bunu da bekliyorum... benzerleri çok az olan oyunlardan biri...

amamn be kardeşim uğraşmayın işte adamlar ne güzel oyun yapmış sanki çok var battletech oyunu da....

bı oyunu cıkaramadınız be 10 sene oldu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir