Medya devi Google'a karşı!

Bu sözler dünyanın en güçlü adamlarından birine ait. Peki ama onu bu kadar sinirlendiren ne?

  • Ümit Öncel
Medya devi Google'a karşı!
Şu sıralarda Murdoch'un aklında bir tek Google var

Toplam değeri 53 milyar doların üzerinde olan News Corporation'ın sahibi medya devi Rupert Murdoch, toplam değeri yaklaşık 31 milyar dolar olan Google'a resmen savaş açtı. Çünkü Murdoch; Google'ın reklamcılık, medya ve eğlence dünyasını paramparça ettiğine inanıyor.

Aslında Murdoch'un planı, buradaki haberimizde, biraz da tebessüm ederek sizlere aktardığımız delice fikre çok benziyor. Murdoch, adı neredeyse internet ile birlikte anılan ve internet üzerindeki trafiği yönlendirmek konusunda açık ara birinci sırada bulunan Google'u protesto edeceğini ve şirketlerinin hiç birinin sitelerinin Google tarafından indekslenmesine izin vermeyeceğini söyledi. Bu şekilde Google'dan gelecek trafiği reddetmek, pek çok web sitesi sahibi için intihar gibi bir hareket olabilir ama arkasında büyük bir finansman, devlet desteği ve bir medya imparatorluğu bulunan Murdoch dünya üzerinde böyle bir kararı verebilecek belki de tek kişi.

İşte Google'ı terk edecek dev siteler...

Dev siteler Google'a el sallamaya hazırlanıyor.

Fox, Twentieth Century Fox, The Sun, The Times, New York Post ve The Wall Street Journal gibi dünya çapında ünlü medya kurumlarının da aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Murdoch'ın sitelerinin Google'dan çıkması, özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde Google'a bir darbe vuracağı kesin ama bu Google'ı Murdoch'ın hedeflediği ölçüde sarsmayacaktır. Bu yüzden Murdoch bunu bir kampanyaya dönüştürüp, dünya üzerindeki tüm bilgileri yöneten tek bir şirket olmaması gerektiğini söyleyerek kendisine yandaş bulmaya çalışıyor. Eğer planının bu ikinci aşamasında başarı olabilirse ve yanına internet üzerinde faaliyet gösteren önemli grupları çekebilirse işte bu Google için bir sorun oluşturabilir.

Uzmanlar Murdoch'ın bu kampanyasının taraftar toplaması durumunda Google'ın işlevselliğini kaybetmeye başlayacağını ve değerinin düşeceğini iddia ediyorlar. Fakat Murdoch'ın bu çıkışı şu an için daha çok bir uyarı niteliğinde. Bakalım, hemen hemen en başından beri tek başına açık ara lider olan Google'ın, hayatı boyunca yüksek rekabet gerektiren alanlarda faaliyet göstermiş olan Murdoch'a yanıtı ne olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Dikkat et google seni bitirmesin fosil

google ömrünü doldurdu fosil

Google kendine bu kadar güvenmemeli yüzde 50 nin altına pazar payı eninde sonunda düşecek.

Ahhh.En çok kullandığım siteleri engelliceklermiş vah vah vah..
Google'lı terk edip binge geçicem..

Sorun bakalım o sitelere google onlara günde ne kadar ziyaretçi veriyormuş.

google`ı bitireceğim diye demir parmaklıklar ardına gitmesinde! :)

özelliklede abd ve bazı ülşkelerde nevs.google.com yani googlenin haberleri indexlediği sayfa çok tuutulmuış ve çoğu kişi haber için direk buraya giriyor ve burdada het türlü fdikir görüş ve küçük bir site gazete dergi veya tv nin haberi bile yer bulduğpu için mtyrdoh mu neyse bu yahudi adam ticari kayıptan dolayı düşünüyorr tekelciğiğe karşı ise ne öylee abd ve ingilteren,in en önemli ikişer gazetesi ve en önemli tv lerini elinde tutii

Adam Google 2 kere satın alabilcek güçte ayrıca Medyacı

öfkeyle kalkan zararla otururmuş bu ne öfke!

ahı gitmiş vahı kalmış gugıl da gugıl diye tutturuyo sen git de domates biber ek gez toz sana ne eğlence dünyasından bilmemnesinden biz gugıldan memnunuz.

Siz kaybedersiniz ki Google değil

boş versene biz senden vaz geçmeyiz google amca bir sürü şirket birleşiyoda senin değerini geçiyo ama dikkat genede. sorun olursa biliyosun mail atman yeterli 25 sat online

google = internet google bitirimeye çalışan önce kendi biter

dogru karardır bence :///

EN BÜYÜK GOOGLE....KİMSE BİTİREMEZ ONU...BIRAK BU İŞLERİ MURDOCH, EMEKLİYE AYIR KENDİNİDE BİRAZ YAŞAMAYA BAK ARTIK.

"Google sonuna kadar destekçinim, eminimki birçok kişide bu kanaattedir. Google giderse rekabet kalmaz ms tekel olur.. Tekel olanların ne halt yediklerini internet kullananlar ttn€t'ten iyi biliyor.. Google a destek olalım."

bence bu fosil murdoch çok salak bir adam, internet üzerinden haber okumaya alışan teknolojik bir toplum var ve bu salak fosil de satamadığı medya baskılarının acısını GOOGLE' dan çıkartmak istiyor, "deli dana" işte kızınca nereye saldıracağı belli olmuyor...!!!

ama şunu söylemek gerekirse, uyguladığı strateji etkili olur yada olmaz, bilemem AMA "YÖNTEM ÇOK SALAK VE CAHİLCE" ...!!!

insan kalkar teknolojik ve insanla faydalı bir faaliyet üretir de, savaşını bu şekilde yürütür, ama bu çingene politikaları hayatta en gıcık aldığım şey, hele hele dev bir holding tepesinde oturan birisi böyle çingene olmamalı...!!!

pis fosil bırak Google' ımızı bize...!!!

sabunluk yhaa yiosa bitir

google ile internet, yapışık ikizler haline gelmiş, bu ikizleri ayırmaya murdochın gücü yetmez!

Bizde google'ı zaten Murdoch'un haberlerinden haberdar olmak için kullanıyoruz zaten.. Hem o sitelerden index alaması o sitedeki içerikleri başka sitelerde kendi bünyelerinde barındaracak elbet bu sefer dolaylı yoldan yine ulaşılır haberlere. Binlerce site bu kervana katılmadığı sürece bay Murdoch hayal kuruyo. Tekelcileri zaten pek sevmem iyice antipatım arttı bu adama.. Gelçi gugılda tekelleşir gibi bu gidişle ama adamlar hiç yoktan yenilik yapıyo pişirip pişirip önümüze koymuyo.

banane... kim kimi bitirirse bitirsin sonuçta biz karlı çıkalım da ....

amcanın emekli olma yası gelmis sanirim,beyni bilişim için yetersiz kalıyor gibi

Google dan daha iyisini yapın bizde onu kullanalım. Sırf google İlkleri yapıyor ve son kullanıcıyı memnun ediyor diye savaş açmak aptallık. Microsoftta aynı hatayı yaptı yeni yeni akıllanmaya başladı. Herşey Para demek değil bunu öğrensinler artık. Kullanıcı memnuniyeti en başta gelir

Böyle adamlar yüzünden googleyi beğeniyor ve kullanıyorum zaten en iyi arama motoru google.. Bunu anlamak çokta zor değil kendi adınızı yazın ve arama motorlarında arayın en yakın sonuçları sizinle ilgili kim veriyosa o en iyidir :))

ilk yorum bomba olmuş katılıyorum arkadaşa
Atma recep Din kaydeşiyiz google bitiricekmiş

yanlizca mevye veren agac taslanir..

ya dede kumla oyna

Rupert amcam neden Google ile uğraşır ki, asıl Microsoft ile uğraşsın, bakalım Bill Gates'e gücü yetip tekel piyasasını kırabilecek mi?

Fox, Twentieth Century Fox, The Sun, The Times, New York Post ve The Wall Street Journal
bizim için pekte önemli değil google a devam.niyemi sadelik ve hız
bir ara bing deneyim dedim aradığını bulmak ne mümkün alakasız siteleri getiriyo.bilmem belkide ben yanlış aradım.sonuna kadar google diyorum.

Güçler dengesinde Değişim kaçınılmazdır. Bunu unutma ihtiyar :D

Tekelci tekelciyi ısırmaz,bir ara yol bulurlar.( sözüm google'dan dışarı )

EE zoruna gitmeye başlamış dünyadada karınızdan ediyor dimi ekmek paylaşmak zordur paranın kulları için sadece onlar kazanacak kukla olarak görünen insanlar dinleyecek onlara göre dünya böyle yazıkk. Bunlara inat dahada büyüyecek bu firma....

Googleye vurdukça dahada büyüyor google.

Google'den ne istiyorlar anlamadım

Google yararlı mı? yararlı, microsoft yararlı mı? yararlı

amma velakin hiçbiri tekel olmamalı biraz burnu sürtülmeli, yoksa gelen gideni mumla aratır!

aman bey amca google seni bitirmesin dikkatli ol

Ömür biter Google bitmez...!!! Rüyasında görebilir tabii...

Hiç bir kurum sonsuza kadar yaşayamaz. Nice popüler siteler 1 sene içinde kayboldu gitti. Teknoloji dünyası çok hızlı değişen ve 1 sene sonrasını asla göremeyeceğiniz bir alan.

Tam da aklı başında bir adam çıktı diyecektim ki sitelerini gezerken buna rastladım:

www.thesun.co.uk The Sun'da "Enhanced by Google" diye sürmanşet yapmışsın...

Ben sana nasıl destek olayım diye düşünüyorum senin yaptığın şu işe bak. Destek alacak başka arama motoru mu kalmamış?

Adam google ı tekelci olmakla suçluyor. Bir zamanlar yahooda öyleydi. Microsoftda öyle olma çabasında. İntel bile öyle Sırf bu yüzden Amd den işlemci başına haraç alıyor.

Tekelci mekelci. Google ın hizmet anlayışı değişmediği sürece sonuna kadar desteklerim google ı. Abuk subuk şeylerle göz boyamak yerine adamlar bizzat hizmet sunuyorlar. İnterneti iki kat hızlandırmanın yolunu arıyor google. Ve yakın zamanda şehirlerde elektrik kullanımını azaltıcak yöntemler geliştiricek. sadece internete bağlı değil. Google kalitesini heryer de gösteriyor. Bu adamın şirketleri nerede yapmış böyle bir hizmeti ? Gören duyan bilen varmı ?

Herkes izlesin diye filmlerinden birini bedava dağıtmışmı ? ancak korsan kullanıyor die millete tazminat davası açarlar. 100 dolar filme para isterler. 2 saat izleyip bir daha da yüzüne bakmıyacağın bir filme. Az kaldı google yakında. Youtube dan full filmlerde yayınlamaya başlar.

Bre insan evladı, senin Google'yi bitirmen için 1000 fırın ekmek yemen lazım. Dikkat et Google'nin tepesi atmasın da seni bitirmesin. otur sen talk show yaptır... çapsız çapsız işlere girişme

Olay meyva veren ağacın taşlanması

Bu kadar adam google'ı savunuyorda google'ın el değiştirdiğini ve artık tamamen kapitalist bir mantıkla ilerlediğini unutuyor. Para nereden gelirse google'da oraya gidiyor bunu unutmayın.

Google a savaş açmak internete savaş açmak demektir. ne geri kafalı adammış internetin ne olduğunu bilmiyor. reklema ve eğlence dünyasından bir sürü insan google sayesinde kazanç sağlıyor. google ın izinden gideceğine ona savaş açıyor. seto

Google da indexlenmediği zaman o web siteleri tamamen silinir gider. Gün gelir google indexten atarsa o siteleri adamın serveti bir anda yarıya düşer kalpten gider adam. Daha google ı tam anlayamamış amca. Kaç kere microsoftu tokatlamış adamlar sen google ı gıdıklayamazsın bile. :)

internet=google diyenlerin dünyası çok dar anladığım kadarıyla yada yaşları google la aynı sanırsam yani 12..

google'a boşa çamur atmayın

sonuçta google arama motorunu kullanıyorsunuz nankörlük yapmayın

Sen de yorum yaz