MeeGo'yu temel alan Sailfish resmen tanıtıldı

iOS'u, Android'i, Windows'u unutun; yeni işletim sistemi Sailfish ile tanışın!

  • Zeynel A. Öztürk
MeeGo'yu temel alan Sailfish resmen tanıtıldı

Nokia'nın geliştirmekten vazgeçtiği mobil işletim sistemi MeeGo'yu temel alan Sailfish, resmen tanıtıldı. Jolla tarafından geliştirilen Sailfish, sadece cepleri değil tabletleri de destekleyecek.

İşletim sistemini şimdiye kadar kendi içinde geliştiren Jolla, bundan sonra onu "topluluğun katkılarıyla" yapılandıracağını söylüyor. Tanıtımda Sailfish'in en çok üzerinde durulan özelliği, çoklu görev yetenekleri, kişiselleştirilebilme, "hızlı ve zahmetsiz etkileşim" oldu. Tanıtım sırasında işletim sisteminin derinliklerine çok fazla inilmese de, etkin uygulamaların giriş ekranına tutturulabilmesi sayesinde uygulamanın tüm ekranı kaplamadan kontrol edilebilmesi hoş bir özellik olarak gözümüze çarptı. Farklı yonga setlerini desteklecek olan Sailfish, ilk gerçek "açık ekosistem"i meydana getirdiğini iddia ediyor.

Sailfish, Jolla markasını taşıyan ceplerle geleceği gibi, üreticilere kendi donanımlarıyla kullanmaları için de sunulacak.

Çok yakında geliştiriciler için SDK paketi yayınlanacak Sailfish'in bir videosu da yayınlandı. Sailfish'in tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

iOS'u, Android'i, Windows'u neden unutalım acaba?

android ve windows phone kırması gibi

Çok güzel çok sevindirici bir haber çünkü: ne kadar çeşit olursa o kadar seçeneğimiz olur buda diğer işletim sistemlerinin kendilerini daha çok geliştirmesine ve yenilikler çıkartmasını sağlıyacaktır. Gerçekten bu gibi haberler duymak sevindirici.

maemo dan esinlenerek meego çıktı meego dan esinelenerekte sailfish çıkıyor bunlar tutmaz aga inanak mı ?

@22 Kas 2012 19:20 yoo eski meego işçileri üretiyor bu işletim sistemini

haberi yayınlayan arkadaş, diğer ziyaretçi arkadaşımın dediği gibi iosu androidi windowsu neden unutalım,onu da açıklarmısınız

@22 Kas 2012 22:45 Çünkü o öyle istiyor, yeni bir şey bulmuş hemen heyecanlanmış, hevesini kırma işte, he de...

Nokia yanlış kararlar vermekte ısrarlı gözüküyor, ama hala batmadı, ne gemiymiş be.

@23 Kas 2012 03:56 Stephen Elop eski microsoft müdürlerindendir ve Nokia'yı microsoft kucağına atıp surface phone yi üretmeye çalışıyorlar umarım başarısız olur Elop ve tayfası. : D Marko ahtisaari swipe arayüzünün mucidi yeni bir işletim sistemi geliştiriyor Elop tüm bütçeyi harcamadan önce Marko CEO olacak :D ve Windows ortaklılığı bozulacak.

Şuan MeeGo'yu kullanan biri olarak yazıyorum ki sadece androidle iOS'u unutmakla kalmayıp bir daha hatırlamayacaksınız. Ayrıca lütfen MeeGo'yu kullanmadan olur olmaz yorum atmayın.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play