Megapiksel savaşı ile ilgili dürüst açıklama

"Kim daha fazla megapiksele ulaşacak?" savaşının kahramanları bu açıklamadan ders çıkartmalı...

  • Ümit Öncel
Megapiksel savaşı ile ilgili dürüst açıklama
Olympus, fotoğraf makinelerini farklı özelliklerle güçlendirmeyi planlıyor.

Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Teknolojik bir ürün alırken, o günün en ileri teknolojisinin bile kısa süre içerisinde eskiyeceğini bildiğimiz için, kullanıp kullanmayacağımızdan bağımsız olarak, en gelişmiş ürünü almak için uğraşıyoruz. Fotoğraf makinelerinde de durum farklı değil. Ancak bu makinelerde çok farklı özellikler olmasına rağmen, en kolay anlaşılabilir özellik olduğu için "ileri teknoloji" kaç piksel olduğu ile değerlendiriliyor.

Olympus SLR planlama departmanı başkanı Akira Watanabe, normal bir kullanıcı için 12 megapikselin oldukça yeterli olduğunu açıkladı. Kullanıcıların en fazla 20 cm x 25 cm civarında fotoğraf baskısı aldığını belirten Watanabe, 12 megapikselin bu ihtiyacı fazlası ile karşıladığını belirtirken, daha yüksek kalitede fotoğraf çekmek isteyenlerin full-frame makinelere yönelmesi gerektiğini de vurguladı. Bu nedenlerle Olympus, araştırma ve geliştirme çalışmalarında piksel özelliği yerine diğer özelliklere ağırlık vereceğini bildiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

mp çok önemlidir çünkü artık resmi baskı alma geçti...nerdeyse hep resimlere zoom yapmam gerekir bunun içinde mp gerek hatta gigapiksel..

Bizde genelde bilgisayar falan alırken adet'tir kaç GB ram ve hard diski var diye sorarız yani en son gerekicekleri. Bunun yerine yanımıza ukalalı bırakıpta bilen birisini alsak ve bize yeterli bir ürün alsak çok daha iyi olacak.

bu işlemcilerde ki GHz yarışına döndü... (4 yıldır böyle ama o zaman bir anlam ifade ediyordu.)
şimdi çekirdek yarışı başladı... ve ve nanometre...
bakalım fotoğraf makinasında olay nasıl gelişecek....

ortalama kullanıcı icin min -5 mp max 8 mp fazlasıyla yeter 12 demek le abartmıs sinyor akira,2 mp full hd ye esdegdıgını baz alırsak!..western 88

"mp çok önemlidir çünkü artık resmi baskı alma geçti...nerdeyse hep resimlere zoom yapmam gerekir bunun içinde mp gerek hatta gigapiksel.."

uzaya yeni gönderilen KEPLER teleskopu bile 95 MP. Sen gigapikseli nerde kullanacaksın merak ettim.

50 mp olup da görüntü kalitesi olmicaksa (noise çok fazla o lur genelde mp yükseldikce obj, lens kalitesi artmazsa) neden kullanayim ki ...

Zoomla mp'in ne alakası var kardeşim?en kaliteli resme yada herhangi bir nesne 1000 mp lik bir makinayla köküne kadar zoom yaparsan,gine istediğin kalitesi alamazsın!

Bencede çok doğru söylemiş Akira 12 mp lik bir fotoğraf makinesi bizim gibi sıradan fotoğrafçılar için üst sınır denebilir yani o kadar fazla zoomlayıp ta ne yapacaksın.Bende 7 mp var çok tatminkar fotoğraflar alabiliyorum denildiği gibi diğer özelliklere yönelinmeli renklerin canlılığı,sadece olduğu gibi görünen parlamayan fotolar,kırmızı göz azaltma vs vs.

"uzaya yeni gönderilen KEPLER teleskopu bile 95 MP. Sen gigapikseli nerde kullanacaksın merak ettim."

ahaha süper :D

gigapixel teleskoplar var 1.2 gpx galiba

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play