Meğer Dünya'da yaşam varmış!

Garip ama gerçek: Bilim adamları, Dünya'da yaşam olduğunu, uzun araştırmalarla keşfetti!

Hüseyin Cem Köylü

Astronomlar Ay'ın Dünya'dan gelen ışığı yansıtmasını gözlemleyerek "gezegenimizde yaşam olduğunu" keşfettiler... Bunun saçma olduğunu düşünüyorsanız bir daha gözden geçirin, çünkü bu yöntem gezegenlerde yaşam olup olmadığını bulmanın yeni bir yolu olabilir.

ESO'nın Çok Büyük Teleskop'unu (VLT) kullanan araştırmacılar, soluk dünya ışığından yararlanarak çeşitli gazların belirli kombinasyonları gibi organik yaşamın işaretlerini aradılar. "Dünya ışığı gözlemi adını verdiğimiz bir teknik kullanarak, Dünya'yı sanki bir dış gezegenmiş gibi gözlemledik" diyor ESO'dan Michael Sterzik ve devam ediyor: "Dünya'ya gelen Güneş ışığı Ay'a yansır. Ay'ın yüzeyi de, sanki devasa bir ayna gibi, bu ışığı (dünya ışığı) bize geri yansıtır. İşte bizim de VLT ile gözlemlediğimiz bu."

Geleneksel yöntemlerle bazı yaşam izlerini bulmak hiç kolay değil; fakat ekibin yeni spektropolarimetri yaklaşımı çok daha hassas. Işığın farklı renklerde ne kadar parlak yansıdığına bakmanın yanı sıra, ışığın polarizasyonunu da gözlemliyorlar.

Araştırmanın tüm detayları, haberimizin ikinci sayfasında...

Bu "keşif" bize ne sağlayacak?

"Bir gezegenden yansıyan ışık polarizedir, oysa doğrudan bir yıldızdan gelen değildir" sözlerini kaydediyor Kuzey İrlanda'daki Armagh Gözlemevi'nden Stefano Bagnulo ve ekliyor: "Yani polarimetrik teknikler göz kamaştırıcı yıldız ışıkları arasındaki sönük gezegen ışıklarını ayırmamıza yardım ediyor."

Araştırmacılar sözlerine, Dünya'dan yansıyan silik ışıktaki yaşam izlerinin çok kuvvetli olarak gözüktüğünü ve yeni tekniğin gücünü kanıtladığını söylüyorlar. Ayrıca araştırmacılar, Dünya'nın atmosferinin bölge bölge bulutlu olduğunu da tespit edebildiler, bunun büyük kısmı okyanuslar üzerindeki bulutlardı ve bu da bitki örtüsü olduğunun önemli bir belirtisi. Hatta, Dünya'nın farklı bölgelerinden değişik zamanlarda Ay'a yansıyan ışıklardaki değişimi ölçerek bulut ve bitki örtüsündeki değişimleri fark edebildiler.

"Güneş sisteminin dışında yaşam bulabilmek iki şeye bağlıdır: Baktığınız yerde yaşam olması ve onu fark edebilecek yeterli teknik kabiliyete sahip olmak" diyor Tenerife'deki Instuto de Anstrofisica de Canarias'dan Enric Palle ve ekliyor: "Bu çalışma, yeterli teknik kabiliyete ulaşmak için atılmış önemli bir adım."

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Herifleri kıskanıyorum,Onlar nelerle uğraşıyor,Bizim millet parası ile Cennetten arsa almaya çalışıyor.

katılıyorum bence doğru bişey yapmışlar

katılıyorum bence doğru bişey yapmışlar

evet güzel bir buluş ve atılım ama arkadaşlar şu hep atlandı bu güne kadar; bu araştırmalar başka gezegenlerde yaşam varsa bizimle aynı özelliklere sahip olduğu düşünülerek yapılıyor. oysa başka yaratıklar bizimle farklı özellikler gösterecek bu yüzden referans biz oldukça bizim türlerimizi bulmak zor olacaktır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir