Meğer tek casus cep iPhone değilmiş!

Her adımınızı takip eden tek casus cebin iPhone olduğunu mu sanıyorsunuz? O kadar de emin olmayın...

Meğer tek casus cep iPhone değilmiş!

Apple'ın, iPhone ve 3G'li iPad'lerle her adımımızı takip ettiğinin ortaya çıkması, kuşkusuz bu haftaya damgasını vuran olayların başında geliyordu. Ama ortaya çıkan yeni bir gerçek, konunun uzun süre kapanmayacağını ispatlıyor: Sadece Apple değil, Google da, Android ceplerle kullanıcıları takip ediyormuş!

WSJ'ye konuşan güvenlik analisti Samy Kamkar, kendi kullandığı HTC markalı Android telefonun da, iPhone'a benzer biçimde konum bilgisini kaydettiğini ve bu bilgileri Google'a gönderdiğini belirlediğini söyledi.

Geliştirici Magnus Eriksson'un söyledikleri de Kamkar'la uyuşuyor. Eriksson'a göre aradaki fark, Android'de bu bilgilere ulaşmanın, iOS'ta ulaşmaktan çok daha zor olması. Android'de de, iOS'ta olduğu gibi Root yetkisi gerekiyor ve asıl önemli olan, dosyaya sadece telefon üzerinden ulaşılabiliyor. Toplanan bilgiler "/data /data /com.google.android.location /files" konumundaki cache.cell ve cache.wifi dosyalarında saklanıyor.

iPhone – Android farkı ve korunmanın yolu!

Uyarı ekranını daha büyük görmek için resmin üzerine tıklayın...

Bir diğer geliştirici, Mike Castelman ise, iOS ve Android'in topladığı bilgilerin farklı olduğuna vurgu yapıyor. Castelman'a göre iOS, ilk kurulduğu andan itibaren her türlü konum bilgisini hafızasında saklıyor. Android ise bu işi belli bir limit dahilinde yapıyor. Limite ulaşıldığında kaydedilen her yeni veri, en eski verinin silinmesiyle kayda alınıyor.

Konum bilginizin kaydedilmesini istemiyorsanız, "Ayarlar/Konum ve güvenlik/Kablosuz ağları kullan" kutucuğundaki işareti kaldırmanız yeterli...

Google'dan gelen açıklama ise bu bilgilerin habersiz olarak toplanmadığı ve kullanıcıların izni olduğu sürece toplandığı yönünde. Ayrıca bu bilgilerin anonim olduğunun ve hangi kullanıcıya ait olduğunun kesinlikle toplanmadığının da altı özellikle çiziliyor. Ve doğruyu söylemek gerekirse, bu savunma doğru...

Eğer Android cihaz kullanıyorsanız, "Kablosuz ağları kullan" seçeneğini işaretlediğinizde konum verilerinin toplanacağına dair bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıyı kabul ettiğiniz sürece, bilgilerin toplanmasını da kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

amma abartıldı ne olucakki:)

windows phone 7 nin gözünü seveyim :)

way google harbi işi bilerek yapıyo helal şık bile koymuş :D

"Toplanan bilgiler "/data /data /com.google.android.location /files" konumundaki cache.cell ve cache.wifi dosyalarında saklanıyor."

benim telefonumda neden böyle birşey yok? demekki bazı telefonlarda oluyormuş.

CHIP Online notu:
Telefonunuz root'lu değilse ve Root Explorer gibi bir dosya yöneticiniz yoksa, bu dosyalara zaten ulaşamazsınız / göremezsiniz...

navigasyon gibi uygulamalari olan tum telefonlarda yani hemen hemen hepsinde olan bir olay bu buyutmeye degmez ama izlenmek istemiyorum diyorsaniz cep telefonu kullanmayin.

gecenlerde sanirsam GNU unix'in gelistiricisi cep telefonu bu nedenle kullanmadigini soylemisti burada yayinlanan bir makalede.

Hikaye. Google sizin isteginiz disinizda bilgi almiyor. Benim konum belirleme ayarim etkin kalmisti hemen Gmail'e uyari postasi geldi konum bilginiz etkin ve kapatiniz diye.

@Ziyaretçi 23 Nis 2011 12:56

Soru:
"benim telefonumda neden böyle birşey yok? demekki bazı telefonlarda oluyormuş."

Cevap makaleden:
"...bu bilgilere ulaşmanın...çok...zor olması...Root yetkisi gerekiyor ve asıl önemli olan, dosyaya sadece telefon üzerinden ulaşılabiliyor."

"windows phone 7 nin gözünü seveyim :)"

microsoftun daha kötü planları vardır merak etmeyin :D

windows phone 7 nin gözünü her ihtimale karsi fazla sevme, biraz daha yayginlassin yada bu isten anlayanlar biraz kafa yorsunlarda, icinden neler cikacak bakalim, sonra seversin eger hala ayni düsüncedeysen.

Aplle ile Google çok büyük şirketler zaten bizim nerde olduğumuzu bilip napıcaklar :D
Bu arada androidde o seçeneği kapatırsanız uygulamlar da konumunuzu bulamıyo

amma abartıldı ne olucakki:)

Çoluk çocuk anlamaz bu işlerden tabi sen git sütünü iç de yat uyu

Bence bu bir hastalık.
Başkaları hakkında bilgi toplamak.
Malesef bilişim dünyasında her firma bunu yapıyor.
Aldığımız donanımlarda dahi olduğu biliniyor. (Dünya bankasına satılan bilgisayarların donanımlarında olan arka kapılar aracılığı ile çinlilerin Dünya Bankasına ait bilgileri çaldıkları gibi)
:((

___Mehmet Can___

chip eminmisiniz kapatiliyor diye? belki de hic kapanmiyordur size tavsiyem cebinizi kapadin.... saygilar

Sanki bir tek Microsoft var bu sektörde.Yahu ne düşmanlığınız var şu microsofta anlamış değilim.Apple,Google ...vs hepsi aynı bana göre.

Android ceplerde sistemi ilk kez açtığınızda, size google a location bilgilerinin iletimine izin verip vermediğiniz soruluyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play