Mekke'nin yeni harikası herkesi büyülüyor...

Müslümanların kutsal şehri Mekke bu sefer teknoloji severleri şaşırttı: İşte Mekke'nin dev harikası!

  • Ertuğrul Süngü

Her yıl milyonlarca müslümanın akın ettiği kutsal şehir Mekke, bu sefer farklı bir haberle karşımıza çıkıyor.

Uzunca bir süredir üzerinde çalışılan 46 metrelik dev saat, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte dakikaları saymaya başladı. Bu saat, dünyanın en büyük saati olmasıyla dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan'ın en büyük hedefiyse; yıllardır baz alınan Greenwich zaman dilimini unutup, artık Mekke saatini baz almak yönünde.

Yapımı tamamlanan dev saat Mekke'nin göbeğinde bulunan Ulu Cami yakınlarındaki bir Gökdelene yerleştirildi. 577 metre yüksekliğindeki gökdelenin 380 metre yüksekliğine konumlandırılan saat, gece karanlığında bile 17km uzaklıktan görülebiliyor.

2 metrelik LED'ler aracılığıyla aydınlatılan dev saat, beş vakitte bir yeşile dönerek ibadet saatini halka hatırlatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Teknolojinin geçte olsa dinle birleşmesi güzel.

Ulu Cami'nin yanında değil Kabe'nin yanında ve Kralın yaptırdığı büyük gökdelenlerin en büyüğünde ve o bina dünyanın en yüksek 2. binası.

harita nerde

başka resim yokmu

muhteşem bir düşünce...
özellikle saatin yeşile dönmesi çook etkileyici bir fikir...!!!

Teknolojinin geçte olsa dinle birleşmesi güzel
---------
Kesinlikle katılmıyorum. Bu başka noktalara çekilebilir.

rambo_33 dinin teknolojiden uzak bir kavram oldugu kanisina nerden vardin cok merak ettim dogrusu? lale devri helva eylenceleri düzenlersen calismaz üretmezsen okuyup ögrenmezsen kendini evladini devletini milletini gelistirmezsen gelistirip icat etmezsen "baskalarinin yaptigi icatlari cin de bile olsa gidip almazsan" dinin ne kabahati var ki? Osmanlinin en parlak yillarinda din yokmuydu? Piri reisin bugün bile saskinlik veren haritalari?,mimar Sinan essiz tekniklerle yarattigi eserleri? osmanli ordusunda kullanilan yüksek menzilli tasarlanmis oklar? barut isleme konusunda önder olan Osmanli..ve daha sayilabilecek binlerce örnek var teknoloji varmis degil mi? o dönemde Din yokmudur? tabiki vardi..Osmanli insan kaynakli hatalardan dolayi gücsüz düsünce suc dinin oldu öylemi? insanlar kirli emelleri icersine dini alet edince suc dinin oldu öylemi? hicbirimizde leke yok,,,, dinde leke var öylemi? bos yorumlarla oraya buraya cahilce saldirarak elimize hicbirsey gecmez.. bu kafayla devam edersekte alacagimiz yol arpa boyunu gecmez..bak bugünki halimize,, bizim diyebilecegimiz Türk mali olan gurur duyabilecegimiz bir ürünümüz varmi? :( herseyimiz hazir+disa bagimli+ve ithal..

Berhudar olduk.

Gerçekten güzel olmuş. Yeniliklere yeniyeni adım atıyorlar. Birebir görmek daha güzel olurdu ama fırst yok.

yanılmıyorsam 3 milyar dolara mal olmuştu.böyle bir saat yapmaları güzel ama dinin israftan kaçın sözüne karşılık ters bir uygulama olmuş.Daha ucuza mal edilip geri kalan kaynak da Pakistan'a yollanabilirdi.

beni büyülemiyor. dahası, güzel bile değil

kentuck fried chichken ın starbucksın kol gezdiği mekkeye yakışşır anlamsız hareketler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play