Melez işlemci hayalleri suya mı düşüyor?

AMD, hayranlarını yeni bekleyişlere sürükleyecek, üzücü bir açıklama yaptı. Peki nedir bu ertelenen?

AMD Fusion: CPU-GPU melez yongası gecikecek mi?
AMD Fusion: İlk yonga ancak 2012'de gelecek.

AMD'nin Fusion işlemcilerinin çıkış tarihi ertelendi gibi gözüküyor. Dedikodulara göre CPU ve GPU'yu birleştiren yonga ancak 2012'de piyasaya sürülebilecek. Böylece Intel, Clarkdale ile aynı işe iki sene önce daha başlamış olacak.

Üreticinin güncel 45-nm işlemcilerinin Fusion sürümlerinin üretilmeyeceği çoktandır biliniyordu. Bu yüzden AMD'nin 32-nm üretim tekniğine geçişle uygun bir yonga üreteceği düşünülüyordu. Artık bu plan da tarihe karıştı; zira ilk bilgilere göre ancak ikinci üretim tekniği değişiminde (22 nm) CPU ve GPU aynı yonga üzerinde kullanılabilecek.

İşlemci ve grafik yongasının direkt kaynaşması değil de, kendine has bir yüzeye yerleştirilmesini baz alan Intel Clarkdale platformunun ise 2010'un başında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Clarkdale'de işlemci kısmı 32 nm, GPU kısmı ise 45 nm tekniğiyle üretiliyor. Muhtemelen AMD de Intel gibi bir ara çözüm üretebilir. Fakat bu durum hakkında hiçbir bilgi yok.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Turkiye de Asla Butcem konusu suya dusmez bu politikayla

intelden amd ye 90+3 golü

Intel Clarkdale hazır ve manyak oc oluyor

http://www.chip.com.tr/forum/intel-core-i5-3.06ghz-oc-4ghz-0.832v-32nmclarkdale_t118610.html

amd bu gecikme ile çok şey kaybedebilir, ve ati'yi satın aldıktan sonra ilk büyük projesi işlemci ve grafik işlemcisini birleştirmek idi.. ancak amd hedeflerini ufaltmış olabilir, belki intelin bu olaya ilk girip başarısızlık yaşamasını istiyordur. Neticede Amd, Ati'nin tecrübesine sahip..eminim ki iyi bir şeyler peşindeler..

amdnin işlemcisi daha iyi olacaktır çünkü gerçek pcı express vgalar ile entegre çalışan tek işlemci intelin çözümleri hep dandik intel gma yada xpres serisi ama tam anlamı ile amdnin onboard grafik kartlarının yanından bile geçemiyor. clarkdalede aynı şekilde intel vga kullanılacaksa sadece hüsran olacaktır boş işler bunlar intel bu işleri hep sever zaten. adam gibi anlaşıp nvidia ekran kartını entegre edip sunsun işte ozaman ancak amdyi çok abartılı ezebilir yoksa ezemez ezmedi ve ezemeyecekte.

AMD 3 yildir zarar ediyor. Araplar yardim etmese batacaklardi. Gene o tarz bir duruma girecekler bana gore. Intel aldi basini gitti, orta karar islemcilerde AMD tercih edilebilir ama performans isteyen INtelden kazik yemek zorunda. Simdi eskisi gibi degil herkes en ust makinayi almak zorunda degil, orta karar da isi goturuyor AMD nin sansi burada. Ama uzun vadede AMD nin isi zor batacak bana gore gene de forever AMD diyorum...

Birkere teknolojik açıdan geride kalıyor AMD.
Tamam kazık yiyoruz intelden ama adamlar yapıyor... laptop piyasasına baksanıza intel hepsi amd alınmaz bile pil güç tüketimi daha iyi intel.
adamlar zaten birkere uçmuş amd inteli yakalaması zor ama ATi yi alarak çok iyi etti yoksa çok büyük zarar ederdi şuan ATi ekran kartları alınıyor baya fiyat olarak iyi seviyede oldukları için.ama işlemci cepesinden aynı durum söz konusu değil ben şimdi gidipde amd almam...

Eskiden aldığınız bilgisayar 2. yılın sonunda istenilen performansı vermemeye başlardı. Daha çok program aynı anda çalıştırılmak zorunda kalınır, her program yeni versiyonları çıktıkça kendi içinde daha fazla işlemci gücü istiyordu. Şimdi ise "işlemci gücü ihtiyacı artış" hızı (teknik terim gibi oldu valla) çok düştü. 4-5 ıllık bilgisayarlar hala orta seviye oyunları takılmadan çalıştırabiliyor. 2 yıllık bir bilgisayar bugün çıkan oyunları çatır çatır oynatabiliyor. Hele sadece ofis için bilgisayar alacaksanız 3-4 senelik bir bilgisayarı bile alabilirsiniz. Yani artık üst seviye işlemciye ihtiyaç azaldı.
Intel artık politikalarını gözden geçirmeli. Yüksek performans işlemci sunup, AMD o segmente girinceye kadar kazıklama politikalarına bir son vermeli.

"Clarkdale'de işlemci kısmı 32 nm, GPU kısmı ise 45 nm tekniğiyle üretiliyor."
İntel'den çakma melez...

Bu kadar olur! Intelin 2 cekirdek diye sattigi 2 cekirdegi yan yana koyup kopru yapmasindan sonra GPU ve CPU yuda ayni teknikle millete satmasi resmen insanlari aptal yerine koymaktir. Dogal cok cekirdek konusunda beceriksizligini ispatlamis bir firma oldugu icin Inteli tebrik ediyorum.
AMD nin dogal CPU cekirdegi uzerinde bu iki ogeyi birlestirmeye calismasi ise bence Intel e verilmis en guzel cevap. Belki yavas gorunebilir ama olmasi gereken teknolojiyi bize saglamaya calistiklari icin AMD yi tebrik ediyorum.

kazık yemek istemiyorsanız bilgisayar kullanmıyacaksınız. böyle boş yorumlar yapacağınıza oturunda işlemci üretin. o kadar kolay olsaydı piyasada intel , amd yanında a ,b , c, d şirketleride olurdu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir