Merak edenler için işte SteamOS

İşletim sistemlerinin yeni ve farklı üyesi sahaya ilk adımını attı! Siz de indirip deneyebilirsiniz.

Linux tabanlı yeni işletim sistemi: SteamOS
Tamamlanmış halini 2014 içerisinde göreceğiz

Günümüz teknoloji tüketicilerinin en büyük tartışmalarının başında işletim sistemleri arasındaki fark geliyor. iOS'dan Android'e, Windows'tan Linux'a kadar geniş bir yelpazede farklı tartışma alanları bulunabilir. Bu hummalı yarışa uzun süre önce gireceğini açıklayan Valve ise, sonunda şaka yapmadığını resmen göstermiş oldu...

Evet, Valve'ın üzerinde sıkça konuşulan SteamOS işletim sistemi sonunda kendisini gösterdi ve tüketicilerin beğenisine sunuldu. Fakat an itibarı ile üretilen sistem beta aşamasında ve Valve'dan gelen açıklamaya göre sadece ve sadece kendisini Linux tabanlı işletim sistemlerine adamış kullanıcıların kullanabileceği bir yapıda. Tüm kullanıcıların rahat edebileceği, sistemin bitmiş hali içinse ne yazık ki 2014 yılını beklemek durumundayız. Bu arada Valve, Sıkça Sorulan Sorular kısmında SteamOS'u sistemine kuracak kullanıcıların dikkatli olmasını, kurulumdan sonra bilgisayardaki diğer tüm verilerin silineceğini de bildirdi.

SteamOS'u şu ana kadar indirenler arasından gelen bilgilere göre, kendisine ulaşmak biraz zor zira birçok kullanıcının beklediği bu özel işletim sistemine talep bir hayli büyük. Eğer sizler de kurulum yapmak istiyorsanız, Steam Database tarafından sağlanan bu linke bakabilirsiniz.

Esasen Steam Machine prototipleri ile aynı gün 3.000 beta kullanıcısına dağıtılarak kullanıma açılan yazılım, her geçen gün artan son kullanıcı miktarına sahip. Özellikle PC oyunlarını televizyonda oynamak konusunda büyük iddiası olan sistem, uyumlu olduğu ilan edilen Steam oyunlarını çalıştırabildiği gibi, klasik Linux uygulamalarını çalıştırmamıza imkan tanıyan bir de masa üstü moduna sahip. Sıkça Sorulan Sorular kısmında yer alan bir diğer bilgiye göreyse sistem Debian GNU/Linux üzerine kurulu. SteamOS'u çalıştırmak için gerekli olan bilgisayar donanımıysa şöyle; AMD 64-bit çalıştırabilecek herhangi bir işlemci, 4GB ve üzeri RAM, 500GB ya da daha fazla sabit disk, UEFI boot desteği ve USB port.

Son olarak değinmekte fayda var ki SteamOS hiçbir şekilde Windows oyun ya da uygulamalarını kullanmamıza imkan sunmayacak. Diğer taraftan Windows kurulu bir cihaz üzerinden oyunları stream etmemize de engel olmayacak. Sistem hakkında sıkça konuşulan, internet üzerinden müzik dinleme, televizyon ve film izleme gibi detaylar hakkında henüz bir bilgi yok. Şimdilik gözler CES 2014'e çevrilmiş durumda.  

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

kuran arkadaşlar olursa yorumlarını esirgemesinler

Oyunlar için ekstra dan ne kadar daha iyi bir performans vericekki okadar masrafa girmeye değer mi?

@16 Ara 2013 20:43 maaliyet mi ? sadece linux.

Bu durum Linux oyunlarının artacağını gösteriyor. Bence SteamOS oyuncular tarafından çok popüler olacak. hatırlıyorumda winXP nin ilk zamanlarında bazı oyunları oynatmadığı için Win98 kullanan çok kisi görmüştüm.

bence Steam os tutarsa linux a yazılan virusler artacaktır

@16 Ara 2013 23:04 linuxda antivürüs programımı var :D usta sen uyu biraz

@16 Ara 2013 23:04 siz öyle sanın Linux sistemi Windows gibi değil Debian tabanlı ama hangi versiyon? kullanıcı KDE mi Gnome mu? xfce mi yada hiç bilinmeyen başkasını mı kullanacak nereden bilecekler?

Macbook'umda os x Mavericks'in yanına nasıl yükleyebilirim acaba.

Ben denedim Debian 7 Wheezy'den hiçbir farkı yok tam bir hayal kırıklığı...

@17 Ara 2013 00:13 Debian tabanlı olduğundan olmasın o...

@grezimonk Debian tabanlı diğer dağıtımlar en azından debian'dan uzaklaşıyor bunu denedim debian wheezy'den farkını göremedim

Fat32 ile biçimlendirilmiş USB disk sistemi üzerine StreamOS zip içindeki belgeleri yerlerştirin Bios açılışını USB üzerinden başlatın Bios sistemini AÇIK KAYANK KODUNA AÇIK HALE GETİRMEYİ UNUTMAYIN ( windows8 de bu alan kapalıdır) Usb üzerinden başlattıktan sonra boot sekmesi otomatik başlayacaktır Linux u kurabilirsiniz.

Bilgisayarı hiç bilgileri silmeden Virtualbox üzerinden sanal makinadan kurun daha mantıklı

@17 Ara 2013 09:22 öyle Kurulmuyor İşte sorun bu. İSO değil Bootsuz ve Disksiz yapılandırılmış. disk halini yapıp yapılabilir ..

Linux'un geleceği parlak... <Cleverman>

intel işlemcim var sorun olur mu

tek olarak kurulmak istiyor 500GB disk neren bulacağız? hiç mantıklı değil...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir