Merak edilen PS4 hakkında yepyeni açıklama!

Sony'nin PS4 açıklamalarına bir yenisi daha eklendi: İşte PS4 oyunları hakkındaki gerçek...

  • Ertuğrul Süngü
Artık tek bir tık ile tüm oyunlara ulaşabileceğiz
Yeni sistem gerçekten ne kadar ilgi çekecek?

Uzun süredir merak edilen yeni ikinci el oyun kullanımının PS4 platformunda da olup olmayacağı hakkında net bir cevap veren Sony Worldwide Studio'nun başkanı Shuhei Yoshida, şimdi de bambaşka ve büyük heyecan yaratan yeni bir iddia ile karşımıza çıktı.

Yoshida, son açıklamasında oyuncuların ne istediğini çok iyi bildiğini dile getirmişti ve The Guardian'a verdiği uzun röportajda, her oyunun dijital modelinin de bulunacağını dile getirdi. "Yeni oyun platformumuzu olabildiğince dijital tarafa doğru çekmeye çalışıyoruz. PS4, tıpkı PS Vita'da olduğu gibi, disk olarak satılan her oyunun dijital versiyonunu da kendi sunucuları üzerinden sağlayacak." şeklinde yapıtğı konuşması, öyle görünüyor ki alım satım yapmakla uğraşmak istemeyen, direk olarak oyunu kendi konsoluna indirmek isteyen oyuncular için harika bir seçenek olacak.

Yeni sistemi biraz daha açan Yoshida, aynı zamanda dijital oyun mantığı ile birlikte, kullanıcılara farklı abonelikler de sunabileceklerinin altını çizdi. Konu hakkındaysa şu sözleri söyledi; "PS3'ün çıktığı günden bu yana geçen süre içerisinde birçok dijital sunucu ve farklı sağlayıcı, kendilerini inanılmaz oranda geliştirdi. Tüm bu yenilikler için de tıpkı kablolu yayın sistemine benzeyen bir servis sillesi sunmayı planlıyoruz. Misal, her kullanıcı kendisine ait altın, gümüş ya da platinyum üyelikler satın alarak, farklı şekillerde dijital oyunlara ulaşabilecekler. Bu tamamen varsayımlar üzerinden bir örnekti ama elimizin altında bulunan Gaikai ile tek bir hesap aracılığı ile binlerce oyuna ulaşabilecek olmanız tamamen gerçek; bu bizim en büyük hayalimiz."

Pek tabii konu dijital oyun yapısı olduğu zaman akla gelen ilk sorun sabit disk oluyor ama Sony'nin oyunları stream sunucu mantığı ile direkt internet üzerinden oynamamıza imkan tanıyacak olması, bu sorunu da şimdilik ortadan kaldırıyor gibi. Bakalım internet bağlatısı limitli olan ülkeler, bu yeni sisteme nasıl bir tepki verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

internet bağlantısı sınırlı olan ülkeler tabiki karşı çıkacak. ps3 de god of war 3 35gb bir boyutta olduğu düşünürsek. ps4'un oyunları nasıl olacak düşünemiyorum. oyunlar en az 15-20gb olacak gibi.

@poweralpha Bu konuda haklisin ama her oyunun digital kopyasinin olmasi iyi birsey. Hatta xbox'ta oldugu gibi eger disk varsa ps4'e taktiginda dogrudan magazadaki kopyasinin etkinlestirilmesi ve indirilebilir duruma gelmesi de gerekiyor. Böylece zaten ödedigin oyuna tekrar ödemek zorunda degilsin ayrica disklerin bozulma kirilma durumlarini düsündügümüzde kullanicilar icin faydasi olur. Birde zaten sahip olunan oyunlarin bir sonraki sürüme gecildiginde devir edilmesi durumunda sonraki konsol bir önceki oyunlari desteklemese bile yeni konsol icin gelistirilmis kopyasini indirme olasiligi olur.

@poweralpha oyunları internetten indirtmemek için yapılmış olmasın? çakallar... :)

@poweralpha 50 gb tan aşşa ps4 oyunu olmaz sanırım :))

gümüş , altın , platinyum olayını anlayamadım.. xbox gibi online oynamak için gold vesaire şeyler satın alacaksak çok müşteri kaybeder sony...

Yenilikmi Bu şimdi soby eksik kalan traflarını tamamlıyor vizede yenilik gibi iteliyor.ps4 un bir çok yeni ve devrimsel özelliği ! Xbox360 ta bile vardı bir turlu sosyal bir cihaz olamamıştı mesela.

@03 Mar 2013 14:25 işletim sistemindne kaybediyor android tabanlı olsa 4 çok ii iş yapar

@03 Mar 2013 18:27 işletim sistemi ne ki? belli mi?

@03 Mar 2013 18:27 android tabanlı ps4 mü? şakamısın sen?

Bizim ülkede hayatta olacak şey değil. Adil kullanım kotası yetmez. 100 gb 20 mbit fiber kullanıyorum 2 hafta zor daanıyı bide 20 25 gb oyunu buluttan oynarsan. hayatta yetmez. yani kutulu oyunlara devam.

Sony yine Xbox'ı taklit etsin. Xbox Live ile yıllardır var olan bir özelliği daha yeni veriyorlar.

Bir iki akıllı android tabanlı diyor android nedirki sadece arm işlemcilerinde çalışan bir işletim sistemidir her önüne gelen android androidin ne oldugunu bilen varmı ?

@05 Mar 2013 00:54 android x86 tabınlı işlemcilerlede çalışır yeterki x86'lı sitesinden indir...

japonyada gbit internet kullanıyorlar biz gibi 5 10 mbit değil bizde bide sınırsız internette sınır var . anlayamadım gitti şu işi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play