Merakla beklenen iPhone 5, iPad 2'ye özendi!

Yeni bir iPhone 5 dedikodusu daha: Bu seferki söylenti, çok daha güçlü bir iPhone 5 anlamına geliyor

Sadece birkaç gün önce iPad 2'nin duyurulmasının ardından, Apple'ın artık A5 işlemci kullanmaya çok yakın olduğu düşünülmüştü. iPad 2'de kullanılan çift çekirdekli işlemci, görünüşe göre iPhone 5'te de kullanılacak. Bu sayede iPhone 5 de iPad 2 gibi çift çekirdekli işlem gücüne sahip olabilecek.

iOS geliştiricisi Filippo Bigarella'nın Twitter'daki gönderisine bakılacak olursa, iPhone 5'in yeni A5 yongasıyla gayet uyumlu bir şekilde çalışacağı görülüyor. Bu da iPhone 5'in çok daha hızlı ve güçlü olacağı anlamına geliyor. Fakat iPhone 5'in bu güçlendirilmiş özelliklerle birlikte enerji tüketiminin artıp, daha kötü bir hâle gelip gelmeyeceği de merak konusu.

Her iki cihazın da aynı yonga seti ve donanım ile çalışacak olması, aslında büyük bir yenilik sayılmayabilir. Zira ilk iPad ile iPhone 4, A4 yongası kullanımında yine ortaktılar. Ama bu ortaklığa rağmen, Apple'ın iPhone 4'teki işlemcinin hızını düşürdüğüne dair şüpheler de var.

iPhone 5'in önümüzdeki Haziran ayında lanse edilmesi bekleniyor.

Melik Arslan

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

iPhone için A5 kullanımına daha zaman var. A5, A4'ten daha büyük bir işlemci. Bu, pilin boyutunun küçülmesini gerektirir. Bunun sonucunda kullanım süresi kısalır.
Ya da boyutları genişletilebilir. Bu da Apple'ın övündüğü dünyanın en küçük akıllı telefonu ünvanını kaybetmesine neden olabilir.
Her ne kadar Steve Jobs "A5, A4'e yakın bir tüketim yapıyor." desede arada bayağı bir fark var.
Elbette A4 sonsuza kadar kalmayacak. Ama A5'in iPhone'da kullanılabilmesi için tüketim ve boyut konularını Apple'ın güncellemesi gerekir.

Ben ortada devrim falan göremiyorum. Biz Android kullanıcıları 1 yıldır çift çekirdekli işlemcilerden haberdarız ve kullanıyoruz. Bunu Apple kullanınca nasıl oluyor da devrim oluyor.

bizde haberdarız diğer android kullanıcılarından ve reklamlardan duyarak,
her modelde çift çekirdek yok android telefonlar çeşit çeşit binlerce marka model vs yani her android bir değil üfürükten donanımada kuruyor aaa android diyorlar, en iyi donanıma sahip telefonada ondan çok övülüyor android çok iyi , gider 400-500 e alırsan bi android 1500-2000 ki kadar performans verir mi?
,appleda durum böyle değil bunlar tek model iphone 5 (çin taklitler hariç) tek sistem gidiyorlar , artısıda var eksiside,
hızlarını düşürmeleri avantajtır , tabiki her işleme yeticek kadar makul ölçüde düşürüyorlarsa bataryadan kar ederler iyi olur her telefon firması için bu avantajdır bence(mali açıdan ucuzunu alsalar düşürmeseler daha avantajlı olabilir)...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir