Merakla beklenen Windows 8.1 hakkında her şey

Önizleme sürümünün yayınlanmasına çok az kala, Windows 8.1'i tüm detaylarıyla tanıtıyoruz!

  • Hüseyin Cem Köylü
Windows 8.1: Dev güncelleme yolda
Yenilenmiş başlat ekranı.

Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte Windows 8 pek çok yeni özelliğe sahip olacak. Geliştirilmiş başlat ekranı ve arama özelliklerinin yanı sıra aynı anda dört uygulamayı ekranda çalıştırma gibi Windows 8'de en çok aranan ve yokluğundan şikayet edilen özellikler, Ağustos ya da Eylül ayında gelecek olan ücretsiz güncelleme ile Windows 8 kullanıcılarına sunulacak. Windows 8.1'in ön-sürümü 26 Haziran'da Microsoft'un geliştiriciler konferansı Build 2013'te tanıtılacak. Biz de o zamana kadar yeni Windows'un sunduğu yeniliklere bir göz atalım.

Başlat düğmesi ve masaüstüne açılış

Windows'un belki de en sembolik özelliği olan başlat tuşunu tarihe gömen Microsoft, kullanıcıların yoğun şikayeti üzerine yaptığı "hatayı" fark etmiş olsa gerek ki, Windows 8.1 ile yenilenmiş başlat tuşunu geri getiriyor. Eski başlat tuşu ile aynı yerde bulunan ve yeni Windows logosu ile temsil edilen başlat tuşu, alışılanın aksine bir başlat menüsü açmıyor, onun yerine bizi başlat ekranına yönlendiriyor. Masaüstü ekranında sol alt köşede sürekli gözüken başlat tuşu, başlat ekranında sol alt köşeye fare imlecini götürene kadar görünmez kalıyor. Başlat ekranında yapılan pek çok geliştirme ve güncelleme de başlat ekranını daha kullanışlı ve özelleştirilebilir kılıyor.

Ayrıca çok şikayet alan başka bir konu da, sistemin açılışta zorunlu olarak başlat ekranını açmasıydı. Bu konuya da elini atan Microsoft, Windows 8.1'e başlangıçta masaüstü ya da başlat ekranını seçme özgürlüğünü sunuyor kullanıcılara.

Kilit ekranı, karolar ve uygulamalar

Yenilenen karolar daha fazla bilgi sunuyor.

Kilit ekranında slayt şovu

Windows 8.1 kişiselleştirme alanında da çok fazla yenilik getiriyor. Artık kilit ekranının sabit arka planını, cihazda ya da SkyDrive'da bulunan görseller ile renklendirebiliyorsunuz. Kilit ekranıyla ilgili bir diğer yenilik ise, artık cihaz kilitliyken bile Skype aramalarını kabul edebilecek ya da kamera ile görseller çekebileceksiniz.

Eski ama yeni uygulamalar

Ses kaydedici, hesap makinesi, video düzenleyici gibi klasik Windows uygulamaları artık Modern arayüze ayak uyduruyor, üstelik yeni alarm uygulaması ile de cihazınızı sabah uyanmak için de kullanabileceksiniz. Windows Store da yenilenen yüzüyle karşımıza çıkacak.

Karolar artık daha işlevli

Başlat ekranındaki karoların boyutları daha büyük ya da küçük olabilecek. Küçülen karolarda uygulamanın ismi değil sadece resmi gözükürken, büyüyen karolar daha fazla bilgi aktarabilecek. Örneğin, hava durumu uygulamasının büyük karosunda gelecek günlerin hava durumları da gözükecek ya da takvim uygulamasının karosu o günün tüm randevularını gösterebilecek.

 

 

Daha düzenli görünüm, daha rahat erişim

Başlat ekranı artık daha kişisel.

Derli toplu başlat ekranı

Windows 8.1 ile birlikte yeni yüklenen uygulamalar doğrudan başlat ekranında belirmeyecek, onun yerine "Tüm Uygulamalar" bölümü altına yerleşecek. Daha sonra istediğiniz uygulamaların üzerine basılı tutarak "Başlat ekranına tuttur" seçeneğini seçerek, uygulamayı başlat ekranında gösterebileceksiniz. Bu sayede zaten kullanıcıların yabancı oluğu başlat ekranının kısa sürede düzensiz hale gelmesinin de önüne geçmiş oluyor Microsoft.

Uygulamalar sıraya giriyor

"Tüm Uygulamalar" bölümü Windows 8.1 ile daha kullanışlı bir hal alacak. Uygulamalar artık sadece alfabetik sıraya göre değil, kategorilerine, tarihlerine ya da kullanım sıklıklarına göre de sıralanacaklar. Başlat ekranını düzenlemeye yarayan bir diğer yenilik ise, uygulamalar artık toplu olarak seçilip taşınabilecek, silinebilecek ya da kaldırılabilecek.

İki farklı ekrana tek bir arkaplan

Windows 8.1'in başlat ekranının arkaplanı sadece renk ve desenlerden oluşmayacak. Hareketli arkaplanların yanı sıra artık masaüstü arkaplanları da başlat ekranı süsleyebilecek. Böylece masaüstü-başlat ekranı geçişi daha temiz ve hoş olacak.

Dosya yöneticisi SkyDrive

Windows 8'de bulunan SkyDrive uygulaması Windows 8.1 ile birlikte yenileniyor ve yetenekleniyor. Artık SkyDrive uygulaması sadece çevrimiçi dosyaları değil, hard diskte bulunan tüm yerel dosyaları da yönetebilecek. Ayrıca arama fonksiyonuna da el atmış Microsoft. Windows 8.1 ile birlikte arama sonuçları sadece Bing'den gelen basit cevaplar yerine, daha detaylı ve farklı sitelerden ilgili bilgilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulacak.

Bir ekran dört uygulama

Aynı anda iki uygulama ekranın iki yarısında.

Bir ekran, dört uygulama

Windows 8.1 ile aynı anda farklı uygulamaların çalıştırılma sistemi de değişiyor. Ekranın bir yarısında e-posta uygulaması çalışırken, diğer yarısında Internet Explorer 11 ile gelen postadaki linki açabileceksiniz. Bir fotoğraf açtığınızda, Windows 8.1 ekranı fotoğraf ve diğer uygulama için 40:60 oranında paylaştırıyor. Ekrandaki uygulama sayısı artsa da çözünürlük sabit kalıyor. İki uygulamayı aynı anda çalıştırmak için gereken minimum çözünürlük 1024 x 768 piksel iken, 4 uygulama için minimum çözünürlük değeri 1366 x 768 piksele yükseliyor. Ayrıca bir diğer yenilik de aynı uygulamanın iki farklı görüntüsü ekranın iki yarısına paylaştırılabiliyor.

Uygulamalar için otomatik güncelleme

Diğer Windows 8.1'li cihazlarla senkronizasyon özelliği de gelişiyor. Artık sadece cihazdaki tüm uygulamalar değil, aynı zamanda uygulamaların yerleşimi de, yani birebir başlat ekranı, diğer cihaza senkronize edilebilecek. Windows'un alıştığımız güncellemeleri gibi, uygulamalar da otomatik olarak Windows Store'a bağlanabilecek ve kendiliğinden güncellenecek.

Ön-izleme dağıtım tarihi 26 Haziran

Yazımızda bahsettiğimiz bütün yeni özellikleri ve daha fazlasını 26 Haziran'da yapılacak olan Build 2013 konferansında yayınlanacak Windows 8.1 ön-izlemesini yükleyerek kendiniz de test edebilirsiniz. Windows 8.1'in final sürümünün ise bu yılın Ağustos ayının başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows 8 kullanıcıları yeni sürümü ücretsiz olarak Windows Store'dan indirebilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Ne demek ekranda 4 uygulama. Teknoloji ileri gideceğine geri gidiyor. Microsoft insanları sadece e-postasına, resimlerine bakar sosyal siteleri takip eder diye mi düşünüyor. Ben aynı anda 5-6 uygulamayla çalışıyorum. Nasıl olacak şimdi. Yazık şu 1 saat bile kullanamadığım Windows 8'e verdiğim paraya.

@25 Haz 2013 12:12 peki bir uygulamayı kullannıca da bunun tam tersini söylersin ama !

@25 Haz 2013 12:12 Masaüstünde istersen 100 tane uygulama aç onda bir değişiklik yok ancak masaüstünün yanında Windows 8 app'lerinin sadece 1 tanesini açabiliyorduk, yani ekranı sadece 2'ye bölebiliyorduk. Ancak şimdi yeterince büyük bir ekrana sahipsen en fazla 4'e bölebiliyorsun, yani Masaüstünün yanında 3 Windows 8 app'i açıyorsun. Yetersizse HydraVision gibi bir şey kullanıp daha da fazla bölebilirsin ekranı. Anlamadan dinlemeden yorum yapma sakin ol şampiyon teknolojinin geriye gittiği falan yok.

@25 Haz 2013 12:12 Keşke biraz daha baksaydınız. Uzun süre kullanacağınız bir şeyin iyi mi yoksa kötü mü olduğuna karar vermek için 1 saat yetmez. Madem doğru dürüst incelemediniz. Bu yorumu da yapmayın daha iyi.

Dostum 4 uygulama başlangıç ekranı için geçerli Masaüstü ekranında istediğin kadar aç uygulamalarını. Millet alışmış Windows'a çamur atmaya.

Dostum 4 uygulama başlangıç ekranı için geçerli Masaüstü ekranında istediğin kadar aç uygulamalarını. Millet alışmış Windows'a çamur atmaya.

Eski başlat menüsü değilde başlangıç ekranına yönlendirmek için ekstra bir yöntem daha eklenmiş; "Başlat düğmesi" çok faydalı olmuş!!?? Amerikayı yeniden keşfedin demedik sadece eski başlat menüsünü geri verin dedik en azından laptop ve masaüstü bilgisayarlar için. Touchpad ile parmaksız kullanılmıyor işte, ızdırabın kare kökü. Anlaşılan o ki StartIsBack kullanmaya devam edeceğiz.

Microsoft bu sektörde 1 numara olduğunu farkettirmeye başladı. Windows 8 den sonra 8.1 çok daha kuvvetli bir şekilde pazarda olacak. Önizleme sürümünü yükleyelim bakalım bizi neler bekliyor?

süpermiş ya yarın test edeceğim bende.. yazıları okuyunca beğendim. testide beğenirsem pc ye yüklerim. Çünkü windows 7 kullanıyorum daha.. Başka pc lerde 8 i denedim. Mesela ÇOk hızlı açılıp kapanıyor. 7 e göre.. Dokunmatik ekranlar için zaten 8 i kullanmak şartta, kim kullanıyor ki dokunmatik ekran:D Bakalımm yarını bekliyorum..

İlk Windows 8 Release Preview çıktığında aşağıda çıkan o kare kutu bana çok gereksiz ve görsel olarak kötü gelmişti. Bence bu yüzden Windows tuşunun geri gelmesi çok mantıklı olmuş.

8.1 ile zaten Windows 8'de olması gerek özellikler ekleniyor bence. Zaten çoğu sınırlama çok saçmaydı.

nerde kaldı win 8.1 hala çıkamdı 26 tısında çıkmıyacakmıydı?

oyunları 7 de ki gibi değil

yedek alma menüzü hiç kullanışlı değil

başlat olmadan windows olur mu yaa tabiki başlat gelsin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play