Mercedes 2015'te benzinden vazgeçecek

Otomotiv devi Mercedes 2015 yılından sonra petrole "güle güle" demeye hazırlanıyor.

Mercedes 2015'te benzinden vazgeçecek
Smart'ın elektrikli modelleri şu an İngiltere'de deneniyor.

Alman otomotiv devi Mercedes, 7 yıl içinde petrol ile çalışan otomobil üretimini tamamen bitirmeyi planlıyor. Bu amaçla yakıt hücreleri kullanan, elektrik veya bio-yakıt ile çalışan yeni modeller üzerinde çalışıyor. Bu yöndeki araştırmalara ciddi bir kaynak ayıran şirket bugüne kadar 2 milyon Euro harcamış durumda. Üstelik bu rakamın 2014 yılına kadar 7 milyar Euro'yu bulması bekleniyor.

Şirketin üzerinde durduğu en ciddi seçenek ise bio-yakıt adı verilen, ethenol ve bio-dizelin karıştırılmasıyla ortaya çıkan yakıt türü. Fakat aslında, bu yakıt türü içinde bio-dizel kullanıldığı için benzin gibi fosil tabanlı. Yani bio-yakıt gerçek bir çözüm değil.

Bio-yakıta en ciddi rakip ise üretilen Smart EVs adlı araç. Tamamen elektrik ile çalışan araçların 100 adedi şu anda Londra'da deneniyor. Eğer denenen Smart EVs'ler testten başarı ile geçerse, 2010 yılında piyasaya sürülmesi düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bio-dizel yada diğer bir değişle ottan yakıt araştırmacılara göre hiç iyi bir alternatif değil.
insanların gıda olarak tüketmesi gereken besin maddelerinin bir takım işlemler sonucuu araba yakıtı haline dönüştürülmesi dünyada zaten var olan gıda krizini daha da büyütecek bir yöntem.
aynı zamanda dünyadakı araçları bu yöntemle çalıştırmak için dünyanın büyük bir bölümünde tarım çalışması lazım.
ayrıca bu yakıtın yakılması sonucu ortama benzinden aşağı kalmayan bir karbon salınımı çıkıyor.
yani bio dizele ümit bağlayanlar için söyüyorum. malesef bio dizel bizi ısınmaktan ve artan petrol fiyatlarından kurtaramaz.

Tek kelimeyle HELAL OLSUN diyorum! En kısa zamanda böyle büyük üreticilerin gözlerini açıp petrole bağımlılığı ortadan kaldıracak, dünyaya zarar vermeyecek araçlar üretmesi gerekiyordu. 100 yıldan fazladır kullanılan petrol tabanlı motorların artık bir kenara bırakılması gerekiyor. Dünya üzerindeki tüm savaşlar da petrol yüzünden yaşanıyor, birileri petrol ile dünya ekonomisini yönlendiriyor. Artık buna çok ciddi bir önlem alınması gerekiyor. Petrole ihtiyaç kalmazsa bu ülkelerin hepsi avuçlarını yalarlar.

haberde bugüne kadar 2 milyon euro harcanmış denmiş sanırım 2 milyar euro olacak o yazı, dev otomobil üreticileri bu yönde argeler için çok büyük paralar harcıyor çünkü.
mercedes'in bu teknolojiyi geliştirmesinde formula1'deki mclaren ortaklığının faydası göz ardı edilemez. f1'de de artık petrol dışında enerji kullanımı başlıyor.

siz petrole bağımlılığı azaltacağız derken petrol şirketleri boş mu duracak.
otomobillerde elektriğin yaygınlaşmasını onlar istemiyor.
ki bu sektörde yüzbinlerce kişi çalışıyor.petrolü kullanmazsanız bu insanları nasıl istihdam edeceksiniz.

petrolü savunduğum yok ama gerçekleri görmek lazım.

ayrıca mercedes benzin alternatifi arayan ilk firma değil, honda ve toyota'nın bu konularda çok büyük çalışmaları var. toyota 1 milyon'un üzerinde hibrit araç üretip sattı. toyota türkiye ceo'su sakarya üniversitesi'ne geldiğinde söylemişti bunları, neden türkiye'de pazarlanmıyor diye sorulduğunda "kaçamak bir cevapla" türkiye'de yol koşulları uygun değil demişti. bilindiği gibi hibrit araçlarda fren ve yokuş inişlerinde, düz yolda serbest giderken açığa çıkan kinetik enerji depolanıyor. bu yöntem petrol'e tam alternatif olmamakla birlikte, enerjinin geri kazanımı söz konusu olduğu için son derece başarılı bir çalışma. bunun yanında temel yakıt olarak da petrol yerine hidrojen kullanıldığında daha da güzel günler dünya'yı bekliyor ama petrol tacirleri(araplar değil, israil ve abd'deki masonlar) buna izin verirse.

sakarya üniversitesi çevre mühendisi.

Fosil yakıtlara hayır diyoruz ama bio-dizel gerçekten temiz bir akaryakıt tamamen bitkisel tabanlı havaya saçtığı co2 çok temiz hiçbir zararı yok kullanılması gerek..

Elektriği araçlara verirsek, evde napacağız ? Yetecek mi ?

Bu yöndeki araştırmalara ciddi bir kaynak ayıran şirket bugüne kadar 2 milyon Euro harcamış durumda..

2Milyon deil 2milyar olmalı

"şirket bugüne kadar 2 milyon Euro harcamış "

milyon mu milyar mı bence bir yanlışlık var haberde

Bir arkadaş petrol alanında istihdam edilen insanlar ne olacak demiş de dünya yaşanamaz hale gelince o insanlar kurtulabilecek mi acaba?! Başka çaresi yok bunun. Zaten eninde sonunda petrol tükenecek, farklı enerji kaynaklarına ihtiyaç var. O insanlar da diğer alanlara kaydırılır bu kadar basit. Ben GYTE'de Elektronik Mühendisliği okuyorum. Bizim üniversitemizin de çok güzel bir elektrikli otomobili var. Hatta hidrojen yakıtlı otobüs yapılması gibi bir düşünceleri varmış sanırım. Elektriği araçlara verirsek biz ne kullanacağız demiş bir arkadaş da. Bunun için de araçların üzerleri güneş panelleri ile kaplanarak bedavaya enerji elde edilebilir. Şu an güneş panellerinin maliyetleri çok yüksek ama ben inanıyorum ki talep arttığında fiyatları da düşecektir. Buna çözüm üretmesi gerekenler büyük ülkeler ve teknoloji geliştiren firmalar.

ne bio yakıtı arkadaşım ya. hayvan yemlerini yapıyolar genelde bio yakıt sonrada et süt pahalı satılıyor. bio yakıt insanlığa bence büyük bir darbe.

bio yakıt yerine bio gaz yapsalar ya.

Milyar eurp kazanıyor 7 milyar bişi değiil mercedes için.

biogaz daha az maliyet daha çok verim.

Hayvan atıklarından yapılıyor.

Biogaz üretildikten sonra kalan madde ise çok verimli bir gübre haline dönüştürülüyor.

Al sana bir döngü. Hem maliyet azalır hem kazanç artar.

Biz mi öğreteceğiz bunu mercedese.

Amerika da şirketler var araçları sağlıklı şekilde çalışsan bio-dizel yapıyolar, bildiğimiz yemek yağı gıdaların kızartıldığı yağı süzerek satıyorlar, 600 kadarda istasyon desteği varmış, dünya petrolünün %45 ini Amerika tüketiyormuş..Mecburiyetten Amerika yeni dünya enerji alternatiflerini teker teker deniyor.

mercedes de calıssıyorum 2015 yılında bakalım nasıl araclar cıkcak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir