Mercedes'e de Android!

Artık Mercedes dendiğinde akla sadece lüks arabalar değil, yanında Android de gelecek!

  • Ertuğrul Süngü
Mercedes'e de Android!
Hem Android, hem de iOS bir arada, bu arabada!

Google bir süredir piyasaları yeni araba teknolojisi ile çalkalıyordu ve nihayet çalkantı sonuç verdi. Google'ın yeni araba teknolojisi, "Porjected Mode" tıpkı telefonlarda kullanılan Andorid işletim sistemine benzer bir şekilde, arabaların konsol panellerinde kendisine yer bulacak.

Bilginin kaynağı ise Alman araba devi Mercedes Benz'in kardeş kuruluşlarından olan Daimler'in verdiği iş ilanından geliyor. İlanda, lüks ve üst seviyedeki Mercedes Benz model araçlara, yüksek seviyede teknoloji yazılımı yapabilecek mühendisler arandığı yazıyor. Aynı ilandan anlaşıldığı kadarı ile Google'ın tablet ve akıllı telefonlarda kullanılan Android platformunun çok daha genişletilmiş bir sürümü, araba içerisinde kullanılacak.

Verilen ilanın detaylarıysa şöyle; "Google'ın tablet ve telefonlarda kullanılan Android işletim sistemini, arabanın ana konsolu üzerinde kullanabilecek ve uygulama geliştirilebilecek mühendisler aranıyor. Bu teknoloji özellikle Mercedes-Benz marka araçların konsolları üzerinde kullanılacak. Akıllı telefonlarda bulunan, içerik yönetimi, mesaj atma / alma, çağrı yapma / alma ve de navigasyon gibi özellikler, araç sürücüsü tarafından olabildiğince güvenli şekilde ve sadece konsol üzerinden verilen komutlarla gerçekleştirilecek. Google'ın Projected Mode'u aynı zamanda bu alandaki en gelişmiş teknolojik çalışmalardan birisi ve tüm dünya çapındaki Mercedes-Benz araçlarda kullanılacak."

Apple'ın uzun süredir bahsettiği "iOS in the Car" projesinden sonra, Google'ın böyle bir girişimde bulunması pek tabi kimseyi şaşırtmadı. Fakat dikkat çeken nokta, bu ilanın tıpa tıp aynısının, iOS işletim sistemi için de verilmiş olması. Öyle görünüyor ki Mercedes Benz, her iki devle de anlaşmayı başarmış. Kullandığı telefon işletim sistemine göre, arabasında alakalı işletim sistemini görmek isteyen alıcılar için, sanıyoruz inanılması güç ve bir o kadar da keyifli bir haber...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

kasar o araba :D

ios varken android'e bakılmaz .

Artık kasan Mercedesler görürüz forumlarda da Mercedes amg için rom yazar artık

iOs'lu arabalar değil de, Android'li olanlar hacklenir. Ve içine ederler.

@04 Mar 2014 23:01 senin beynini hacklemişler bence!!! bilmeden konuşan eleman...

@04 Mar 2014 23:01 atma iSheep asıl DANDIOS kolay hacklenir...

Apple CarPlay'i resmi olarak tanıttıktan ve Mercedes ile de resmi olarak anlaştıktan sonra bu haber biraz anlamsız olmuş. Sadece Mercedes değil; Ferrari, Volvo, Honda, Hyundai ve Jaguar bu sene içinde CarPlay özelliğine sahip araçları piyasaya sürecek. Seneye bu markalara 10'dan fazlası daha eklenecek. Benim görebildiğim kadarıyla denklemde tek eksik VW grubu. Onlar da belki Google ile devam ederler.

şimdiede akıllı mersedes geliyor andrit gibi çöp sistem yerine windows pohene gibi önü açık sistemi kullansaymış iyimiş

hangisi çöp acaba ? nereden vardın ki bu kanıya ? android çöp olsa mercedes niye kullansın, windows phone mu kaldı ya...

Her zamanki gibi Apple çakması...

Cop bidonu isletim sistemli arabayı kim ne yapsin

bu olay ferrariye lpg taktırmakla eşdeğer aslında :)

Madem ki Android veriyor, o zaman neden hemen bir Mercedes almıyorum? Neden olmasın?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost