Mercedes'ten görünmez araba!

Mercedes'in yeni arabası ne hızıyla, ne de motoruyla konuşuluyor. Onun tek özeliği, görünmez olması!

İnsanı görünmez hale getirme çalışmaları bir yana, Mercedes görünmez arabasını ortaya çıkardı bile."F-Cell zer0 emisyon teknolojisi"ni tanıtmak üzere meydana getirilen reklamda araç LED'lerle kaplanıyor ve bir kamera yardımıyla aracın arka tarafı gösteriliyor.

LED panellerin çözünürlüğü oldukça düşük, ancak yine de aracın arkasını gördüğünüz hissini size verebiliyor. Aracın birden bire görünür hale gelmesi ise o an aracın etrafında bulunanlarda şaşkınlık hissi yaratabilir. Arabada kullanılan LED teknolojisi, aslında ABD ordusunun görünmez tanklar gibi araçlarda kullanmayı plandığı bir teknoloji. Mercedes'in arabasını tanıtırken kullandığı slogan ise "çevreye görünmez". Zira araç, hidrojen ile çalışıyor ve sadece su ve oksijen yayıyor.

Mercedes'in görünmez arabasının bu işi nasıl başardığını videomuzda izleyin!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

gi joe filminden alınan ya da çalınan mı demek lazım bi fikir..ilginçtir filmde manyetik top hatası gibi teknoloji cahili ifadeler bulunmasına rağmen;arka planın görüntüsünü öne yansıtma gibi dahiyane fikirlerde vardı...

Güzel düşünülmüş.. Muhtemelen bir çok insanın aklına da gelmiştir.. Fakat kameradaki perspektif eksikliğinden kaynaklı hatalar var mesela yakından kameraya bakan çocukların kafasının neredeyse araba kadar görünmesi.. Bunlar gerçekçiliği azaltıyor.. geliştirilebilir tabi ama yeni çıkan elastik ekranlarla kaplansa daha iyi olur fikrime göre..

Ailenizdeki acemi kullanıcıları sürüş esnasında takip etmek ve uzaktan sürücüye müdahale edebilmek için süper bir takip sistemi tasarlıyorum. Biraz bahsedeyim.

Arabanın tavanında 360 derecelik görüş sağlayan kameralar var. Bu kameralar 3G üzerinden görüntü almamızı sağlıyor. Böylece aracın trafikte ne yaptığını cep telefonlarından veya bilgisayardan izleyebiliyoruz. Aynı zamanda arabanın hangi hız ile gittiğini ve konumunu takip edebiliyoruz. Gerektiğinde sürücü ile iletişime geçebiliyor ve ona müdahale edebiliyoruz.

Bu projenın adı "HelpWatch".

Bu proje istediğinız zaman sevdiklerinizin araçlarına bağlanıp onları izleyebilecek ve tehlikelere karşı koruyabileceksiniz. Bir çok farklı amaçla da kullanılabilecek bir projedir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir